Beton czy drewno – czyli który z materiałów wybrać na schody do piętrowego domu?

Beton czy drewno – czyli który z materiałów wybrać na schody do piętrowego domu?

W domach piętrowych niezbędne jest zamontowanie schodów. Nie tylko zapewniają one dostęp do kolejnych kondygnacji, ale również stanowią ważny element wykończenia wnętrza. Podstawowym dylematem, przed jakim stanie każdy właściciel domu będzie odpowiedź na pytanie: czy wybrać schody drewniane czy betonowe? Jakie są wady i zalety takich schodów i które wybrać?

Schody na beton – trwałe i do wykończenia

Schody betonowe lub żelbetonowe są uważane za najbardziej trwałe konstrukcje. Wykonywane są zwykle z elementów prefabrykowanych, a sam projekt schodów musi być wpisany w koncepcje budowy domu. Najczęściej montaż schodów betonowych zaczyna się od deskowania, czyli tworzenia podstawy konstrukcji, którą następnie uzupełnia się wylewką betonu. Jednak ceną za solidną konstrukcję jest dość toporny wygląd takich schodów, dlatego w mniejszych przestrzeniach sprawiają wrażenie zbyt masywnych, ciężkich i zabierają zbyt wiele miejsca.

Zaletą schodów betonowych jest możliwość wykonania ich na początku prac budowlanych w domu, co ułatwia dalsze roboty budowlane i poruszanie się pomiędzy piętrami. Jednak kiedy przychodzi czas ostatecznych prac wykończeniowych trzeba pomyśleć również o odpowiednim wykończeniu schodów. Z jednej strony właściciele domów mają wiele możliwości do wyboru – od płytek ceramicznych, przez kamień, aż na klasycznym drewnie kończąc. Jak pokazuje doświadczenie pracowników z firmy wycenaschodow.pl  to właśnie drewno jest najczęściej używane do obłożenia betonowej konstrukcji schodów.

Schody drewniane – lekkie i łatwe w montażu

Inną możliwością jest montaż schodów samonośnych drewnianych. Odpowiednio wykonane i zaprojektowane na miarę konkretnego budynku będą się doskonale spisywały przez długie lata, nie wymagając poważniejszych zabiegów, oprócz regularnej pielęgnacji drewna.

W odróżnieniu od konstrukcji betonowej schody drewniane wydają się być dużo lżejsze i nie wymagają tak dużo miejsca na budowę. Dlatego są często wybierane szczególnie w mniejszych nieruchomościach. Oprócz tego istnieje wiele rodzajów i typów schodów samonośnych, co pozwala na idealne dostosowanie projektu do wnętrza.

Jaki rodzaj wybrać

Decyzję o najlepszym rodzaju konstrukcji schodów do domu pomogą podjąć specjaliści – w przypadku schodów betonowych będzie to architekt projektu, a przy konstrukcji samonośnej można liczyć na ekspertów z firmy zajmującej się produkcją schodów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że schody na beton muszą być uwzględnione jeszcze w projekcie domu i wykonane w fazie budowy

Warto kierować się kilkoma czynnikami przy wyborze rodzaju schodów. Co do zasady konstrukcja betonowa nie najlepiej będzie wyglądała w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Z uwagi na swoją przytłaczającą budowę może zabierać zbyt dużo miejsca, które w małych domach jest na wagę złota.

Nie bez znaczenia jest też kwestia kosztów i wycena schodów – w przypadku konstrukcji betonowej wydatki można rozłożyć w czasie, na etapie wylewki betonu oraz wykończenia. Który rodzaj jest tańszy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na ostateczny koszt realizacji projektu wpływa wiele zmiennych. Zaczynając od wielkości konstrukcji, skomplikowania budowy i montażu, aż po rodzaj zastosowanych materiałów do produkcji schodów.

Dodaj komentarz