Jak ograniczyć koszty związane z remontem mieszkania?

Jak ograniczyć koszty związane z remontem mieszkania?

Firanki zdają się być poszarzałe bardziej niż zwykle? Kanapa zapadła się już dawno temu i nawet kot przestał na niej przesiadywać? Ściany wyblakły, a całe mieszkanie wydaje się nudne, smutne i nieprzyjazne? Postanawiasz więc: remont! I to od zaraz!

Zanim jednak zakasasz rękawy, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które przydadzą Ci się podczas odświeżania Twojego gniazdka – wskazówkami, które nie tylko zagwarantują Ci stworzenie kolorowego i kreatywnego wnętrza, ale także ustrzegą Cię przed przepłaceniem za remont.

Najpierw rzetelnie przeanalizuj koszty…

Możesz wiele zaoszczędzić jeśli tylko na wstępie dokładnie przemyślisz zakres prac remontowych
i oszacujesz ich koszt. Skompletuj więc konkretną i szczegółową listę zmian (a także potrzebne do nich materiały i zakres prac) i sprawdź ile może kosztować Cię każda z nich. Możesz skorzystać
z kalkulatorów budowlanych, które wyliczą średni koszt planowanych przez Ciebie robót. Ceny materiałów możesz porównać na portalu internetowym skupiającym ponad 100 składów budowlanych z całej Polski, np. mam-sklad.pl. Po zapytaniu o ofertę dostaniesz odpowiedzi z proponowanymi kosztorysami. Dzięki temu zyskasz rozeznanie w średnich cenach w Twoim województwie
i będziesz miała wybór, który umożliwi Ci skorzystanie z najtańszej opcji. Możesz także osobiście odwiedzać składy i hurtownie budowlane w Twojej okolicy. Pamiętaj, że w tych miejscach negocjowanie jest jak najbardziej pożądane! Możesz na przykład zapytać koleżankę, czy również nie planuje remontu. Razem, zamawiając większą ilość materiałów, macie dużą szansę na zniżkę. Ceny, które proponują składy budowlane zawsze warto porównać w Internecie, korzystając chociażby
z Allegro. Zanim rozpoczniesz prace remontowe, odwiedzaj też strony internetowe sklepów budowlanych – możesz tam znaleźć promocje, przeceny i proponowane gratisy do zakupu poszczególnych produktów.

Grunt, by materiałów budowlanych nie kupować nierozważnie i bez wcześniejszego przeanalizowania możliwie wielu alternatyw. Porównanie cen jest niezwykle ważne, ponieważ u różnych dostawców mogą się one różnić nawet o 30%! Może się też okazać, że szczęście będzie Ci sprzyjać i znajdziesz poszukiwane przez ciebie materiały na portalach z ogłoszeniami lokalnymi – często bowiem zdarza się, że ogłoszeniodawcy chcą pozbyć się zalegających im niewykorzystanych materiałów, więc gotowi są oddać je za darmo.

Zdecyduj też, które prace możesz wykonać sama, a które wolisz powierzyć fachowcom. Są bowiem takie czynności, które większość z nas jest w stanie wykonać samodzielnie (np. malowanie ścian czy tapetowanie). Za zatrudnienie malarzy zapłacisz ok. 7zł/mkw. więcej, niż gdybyś sama podjęła się tych zadań. Poza tym malowanie ścian może być naprawdę inspirującym zadaniem. Możesz bowiem wcielić się w rolę projektanta i na podstawie tego, jakie kolory i jak działają na nasze samopoczucie, stworzyć wnętrze, które będzie przyjazne i idealnie korespondujące z Twoimi potrzebami.

Przy szacowaniu kosztów dodaj do kosztorysu 10% na nieprzewidziane wydatki. Może zdarzyć się bowiem, że będziesz zmuszona dokupić puszkę farby lub paczkę płytek.

…następnie zdecyduj, których rzeczy nie musisz kupować

Planując remont zapewne chcesz nadać swoim czterem kątom nowe oblicze. Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest wymiana mebli – nowy kolor, nowy styl, nowy model. Nic bardziej mylnego! Otóż nawet ze starych mebli można uczynić prawdziwe cuda. Wystarczy odpowiednia renowacja. I tak – starej kanapie wystarczy zafundować nowe obicie, albo po prostu ozdobić ją mnóstwem kolorowych poduszek. Stół możesz oszlifować i na przykład pomalować.

Jeśli natomiast koniecznie chcesz wymienić meble, najpierw spróbuj poszukać czegoś na targach staroci – często można tam znaleźć prawdziwe perełki. Stary sprzęty możesz przecież zaprojektować na nowo za pomocą odpowiedniej renowacji. Warto także przeszukiwać portale z ogłoszeniami lokalnymi, gdzie wielu ogłoszeniodawców jest gotowych oddać mebel za darmo. Ciekawą alternatywą jest też opcja barteru, czyli wymiany swoich starych sprzętów na wyposażenie kogoś, kto również pragnie zmiany. Jeśli nie jesteś pewna czy podołasz zadaniu renowacji mebli, możesz skorzystać z porad zamieszczanych w Internecie lub zapisać się na kursy renowacji mebli, które organizowane są w wielu większych miastach i miasteczkach.

Jeśli planujesz tapetowanie ścian zastanów się, czy zamiast wydawania pieniędzy na tapety nie lepiej (a na pewno taniej) zdecydować się na przykład na dekoracyjną naklejkę, napis, fototapetę, czy plakat, które równie efektywnie ozdobią ścianę.

Zastanów się także zanim zerwiesz płytki w łazience. Czasami wystarczy je pomalować (specjalną farbą do malowania płytek),by nadać im nowy wyraz i zyskać wrażenie, że podłoga jest zupełnie nowa.

Podobnie z dekoracjami – nie musisz wydawać pieniędzy na zakup wazonów, taboretów, świeczników, lamp, przyborników i wielu innych akcesoriów. Wiele z nich możesz bowiem wykonać metodą DIY (ang. „do it yourself”), czyli „zrób to sama”. W Internecie działa niezliczona liczba blogów DIY, na których można odnaleźć instrukcje krok po kroku, jak wykonać dany przedmiot. Tą metodą możesz stworzyć m.in.: wykonany z rur PCV łazienkowy stojak na suszarkę i szczotki, , przyborniki na biurko z puszek po konserwach, wazony i świeczniki z butelek po piwie czy winie, świeczniki z kawałka drewna, dozownik na mydło z butelki po whisky, okrągłą lampę ze sznurków, zegar ścienny z klocków domina oraz kawałka deski i wiele, wiele innych. Naszym zdaniem warto!

Skoro już przygotowałaś dokładny plan działania, porównałaś wiele alternatyw oferowanych Ci przez sklepy budowlane, podjęłaś się własnoręcznej renowacji mebli, a także –zainspirowana metodą „zrób to sama” – postanowiłaś zakasać rękawy i faktycznie samodzielnie udekorować mieszkanie – pozostaje Ci już wprowadzić cały plan w życie. Jesteśmy pewni, że efekt będzie zachwycający. Ty zyskasz nowe, przytulne gniazdko, a Twój portfel nie zeszczupleje. Powodzenia!

Dodaj komentarz