Jak stworzyć i prowadzić ogród warzywny?

Jak stworzyć i prowadzić ogród warzywny?

Każdy, kto ma w pobliżu swojego domu, wolny kawałek ziemi, może zacząć prowadzić ogród warzywny. Tego typu uprawy, można również prowadzić na ogródkach działkowych. Ponadto mini ogród warzywny, można założyć na dużym tarasie, z użyciem specjalnych skrzyń.

Co należy zrobić na początku?

Jesienią, przed sezonem w którym chcemy zacząć uprawiać warzywa należy przygotować ziemię. W tym celu rozprowadza się nawóz organiczny i głęboko przekopuje ziemię. Z kolei na wiosnę wystarczy teren oczyścić z chwastów i wyrównać. Pod koniec zimy warto zacząć w domu lub w szklarni przygotowywać pierwsze sadzonki. Dotyczy to przede wszystkim warzyw ciepłolubnych, które mają długi okres wzrostu.

Plan ogrodu

Jest niezmiernie ważne, aby stworzyć sobie plan ogrodu na papierze. Trzeba więc dobrze zastanowić się, jakie warzywa będziemy chcieć mieć na swojej działce. Jeśli chodzi o układ grządek to może być on praktycznie dowolny, warto jednak trzymać się zasady, by grządki nie były szersze jak 120 cm. Chodzi o to, aby mieć łatwy dostęp do warzyw podczas upraw. Pomiędzy grządkami zawsze należy też robić ścieżki. Standardowa ścieżka może mieć szerokość 30 cm. Oprócz niej, warto mieć chociaż jedną dużo szerszą ścieżkę, przez którą będzie można swobodnie przejść z taczką. Gdy wiemy, jakie warzywa będą posiane i posadzone, łatwiej jest nam je na planie rozlokować obok siebie. Trzeba tutaj brać pod uwagę dostępne nasłonecznienie, zacienienie oraz stosować zasady dobrego sąsiedztwa. Okazuje się że są warzywa które nie lubią rosnąć obok siebie bo ich sąsiedztwo im nie służy. Należy też pamiętać o tym, że są warzywa o krótkim okresie wzrostu, takie jak na przykład rzodkiewka czy sałata i dlatego warto mieć coś zamiennie, co będzie można posadzić po zebraniu tych pierwszych warzyw.

Jakie warzywa warto mieć na swojej działce?

Wybór warzyw, jakie możemy posiać i posadzić jest obecnie bardzo duży. Polacy zdecydowanie najczęściej wybierają takie warzywa jak marchew pietruszka, buraki, kapusta, cebula, pomidory, papryka. Bardzo popularne są także selery, sałata, rzodkiewka, bób, fasola szparagowa. W ogrodach warzywnych można spotkać także kapustę pekińską, cukinie, dynie oraz różne zioła.

Które rośliny wymagają najwięcej uwagi?

W początkowym okresie wiele uwagi trzeba poświęcić sadzonkom pomidorów oraz papryki. Rosną one stosunkowo długo i powinny być na ciepłym parapecie. Gdy pomidory posadzimy do gruntu również będą one wymagały wiele pracy. Trzeba im obrywać dolne liście oraz usuwać tak zwane wilki. Dużemu zachwaszczenie ulegają zwykłe grządki z sałatą oraz białą pietruszką. Z kolei stosunkowo łatwe do uprawy są cukinia, dynia i fasola szparagowa.

Choć ogród warzywny wymaga niemało pracy, to z całą pewnością, warto go stworzyć, by później mieć własne ekologiczne i pyszne warzywa.

Dodaj komentarz