Najłatwiejsze w uprawie rośliny doniczkowe i ich pielęgnacja

Najłatwiejsze w uprawie rośliny doniczkowe i ich pielęgnacja

Cząstka przyrody w domach, którą są rośliny doniczkowe, jest nie tylko żywym elementem dekoracji. Zielone rośliny wprawiają w dobry nastrój, poprawiają jakość powietrza i w sposób naturalny zwiększają wilgotność. Gatunki, które w Polsce uprawiane są w doniczkach, pochodzą głównie z klimatu tropikalnego lub z podzwrotnikowego. Wiadomość skąd jest roślina, pozwala określić ogólne warunki jej pielęgnacji, zapotrzebowanie na wodę i optymalne dla wzrostu stanowisko. Poniżej popularne, łatwe w uprawie rośliny, ich wymagania i sposób sprawowania nad nimi opieki.

Ogólne elementy opieki nad roślinami

Do wzrostu, kwitnienia i owocowania rośliny potrzebują specyficznych warunków. Różne gatunki mogą mieć odmienną tolerancję wobec światła, wody lub nawozów. Jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na rozwój roślin, jest światło. Każda roślina wymaga bezwzględnie promieni słonecznych do wzrostu. Światło odpowiada za proces fotosyntezy, inaczej mówiąc asymilacji. To dzięki niemu zielone części roślin, bogate w chlorofil, mają zdolność zamiany energii słonecznej w energię wiązań chemicznych. Prościej mówiąc – tworzą składniki pokarmowe. Niektóre gatunki wymagają intensywniejszego światła, inne poradzą sobie w warunkach z ograniczonym promieniowaniem. Kolejnym elementem, który niezbędny jest do wzrostu to woda. Są rośliny, które wymagają stale wilgotnego podłoża, a są takie, dla których nadmiar wody jest bardzo szkodliwy. Najlepiej podlewać wodą odstaną lub deszczówką. Woda powinna mieć temperaturę taką, jak otoczenie, dzięki temu rośliny nie będą narażone na szok z powodu na przykład za zimnej wody. Rośliny do wzrostu wymagają podłoża. Podłoże ma ważne funkcje, utrzymuje roślinę w pionie, pomaga jej w stabilizacji, przyczyna się do dostarczania składników pokarmowych. W niektórych uprawach roślina nie wymaga podłoża, może rosnąć w powietrzu lub w wodzie. Ziemia w doniczkach i w pojemnikach powinna mieć właściwy odczyn, większość gatunków uprawnych rośnie dobrze przy odczynie lekko kwaśnym. Są gatunki, które wymagają zasadowego odczynu lub skrajnie kwaśnego.

Ważna jest też temperatura. Pod względem zapotrzebowania na ciepło rośliny pokojowe dzieli się głównie na trzy grupy:

– Rośliny szklarni ciepłej – optymalna temperatura do wzrostu to około 18 – 25 stopni Celsjusza.

– Rośliny szklarni umiarkowanej – dobrze czują się w temperaturze 12- 18 stopni Celsjusza.

– Rośliny szklarni zimnej – najlepiej rosną w temperaturze w przedziale 4 – 12 stopni Celsjusza.

Młode rośliny wymagają z reguły więcej ciepła niż starsze, zaaklimatyzowane okazy. Nadmiar ciepła może powodować wysychanie pędów i liści oraz oparzenia zielonych części roślin. Zbyt niskie temperatury będą hamować wzrost roślin ze szklarni ciepłej i umiarkowanej.

Odżywianie roślin

Nawożenie roślin sprzyja bujnemu wzrostowi, tworzeniu się kwiatostanów lub owoców. Do rozwoju części zielonych rośliny potrzebują azotu, kwitnienie jest pobudzane przez fosfor i potas, a owocowanie przez szereg mikroelementów. Nadmiar nawozu zwykle negatywnie wpływa na rośliny. Może powodować zasolenie podłoża, w takich warunkach korzenie nie będą pobierać wody z gleby, liście zaczną usychać lub żółknąć. Niedobór odżywki dla roślin osłabi je, zahamuje tworzenie nowych przyrostów, liści i pędów kwiatostanowych. Wiele gatunków w okresie kwitnienia potrzebuje zwiększonej podaży składników pokarmowych. A zima jest okresem, kiedy zwykle roślin się nie nawozi.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Większość gatunków uprawianych w domach wymaga zmiany pojemnika raz na rok lub na dwa lata. Chodzi o zapewnienie korzeniom miejsca do wzrostu, zmiany podłoża, które jest już wyjałowione lub zasolone. Ogólna zasada mówi, że nowa doniczka powinna być o numer większa niż poprzednia. Rośliny przesadza się zwykle wiosną, wtedy łatwiej aklimatyzują się do nowego miejsca. Doniczki muszą mieć dobry drenaż. Jest to kluczowe przy uprawie wielu tropikalnych gatunków, które wrażliwe są na nadmiar wody. Drenaż to nie tylko otwory w pojemniku, ale też warstwa keramzytu lub żwirku na spodzie pojemnika. Zalegająca woda przyczynia się do gnicia korzeni, najlepiej podlewać oszczędnie, gdyż zbyt dużo wody jest bardziej niebezpieczne dla roślin, niż jej niedobór. Przykładem gatunku, który szybko reaguje na nadmiar wody, jest monstera.

Spryskiwać czy nie spryskiwać?

Ten zabieg ma swoich przeciwników i zwolenników. Niektóra literatura podaje, że rośliny powinno się spryskiwać, zwłaszcza te, które pochodzą z tropikalnych lasów. Druga strona uważa, że zraszanie roślin wodą nie podnosi wcale wilgotność wokół nich, a może mieć opłakane skutki. Obawa ta dotyczy głównie występowania chorób grzybowych i ich łatwego rozprzestrzeniania się przy pomocy kropel wody. Lepszym zabiegiem, który zwiększa wilgotność wokół roślin, jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Niegdyś był to mokry ręcznik na grzejniku, dzisiaj to specjalne urządzenia, które wytwarzają delikatną mgiełkę. Tradycyjny sposób, który sprawdza się równie dobrze co nawilżacz, to postawienie doniczki na podstawce z keramzytem i z wodą. Korzenie rośliny są chronione przed zawilgoceniem, a woda parując, tworzy większą wilgotność wokół liści. To sprawdzone rozwiązanie dla filodendronów i marant.

Pokojowe rośliny dla każdego

Rośliny doniczkowe mogą być trudne w uprawie lub bardzo proste i wdzięczne. Na początek przygody z florą domową poleca się uprawianie roślin łatwych w pielęgnacji, niechorujących i nieobrażających się za brak opieki lub nadmiar wody. Takich gatunków jest całe mnóstwo, są powszechnie spotykane w domach, w budynkach użyteczności publicznej, w sklepach i w kwiaciarniach.

Zielistka – dużo wybaczy

Na początku warto zainteresować się zielistką. Roślina występuje w wielu gatunkach i odmianach barwnych. Najpopularniejsze okazy mają charakterystyczne długie liście i białe paski wzdłuż nich. Tworzą długie wąsy, rozłogi, a na ich końcach rosną nowe rośliny. Gdy młoda roślinka trafi do ziemi – sama się ukorzeni i rozmnoży. Zielistka zniesie wiele, można zapomnieć o podlewaniu, podlać trochę za dużo, może być przestawiana. Roślina jest dość tolerancyjna wobec stanowiska, lepiej jednak rośnie w słonecznym pokoju. Zbyt intensywne światło sprawi, że liście stracą swoją zieloną barwę. Zielistka wymaga więcej miejsca ze względu na zwisający pokrój, ładnie wygląda w wysokich kwietnikach lub w makramach. To roślina bezpieczna dla zwierząt.

Pnące Cissusy

Rośliny nie mają polskiego odpowiednika. W Polsce najczęściej spotyka się trzy gatunki tej rośliny. Każda z nich ma podobne wymagania, ale najłatwiejszy w uprawie jest cissus rombolistny. Roślina ma charakter pnącza, rośnie bardzo szybko. Dobrze radzi sobie w miejscach o mniejszej intensywności światła naturalnego. Może pokrywać ściany naprzeciwko okna wschodniego. Do podpór przyczepia się za pomocą wąsów czepnych, które dodają jej uroku. Gatunki mogą mieć liście proste lub złożone, blaszka liściowa jest miękka i połyskująca. Pod spodem znajdują się delikatne włoski. Roślina odporna na brak wody, nie poleca się jednak jej nadmiaru. Matowienie i odpadanie liści może być przyczyną przelania. Należy wtedy przesuszyć roślinę i powinna ona odzyskać wigor.

Kolorowe krotony

Kroton charakteryzuje się pięknymi, dużymi i kolorowymi liśćmi. Im więcej słońca otrzyma, tym piękniej wybarwione będą blaszki liściowe. Większość krotonów wymaga wysokiej wilgotności powietrza i stale wilgotnego podłoża. W obawie przed przelaniem można wsadzić roślinę do lekkiego podłoża i obserwować liście krotonu. Jeśli delikatnie opadają ku dołowi, oznacza to, że roślina potrzebuje wody. Krotony lubią być atakowane przez przędziorki i wełnowce. Z tego powodu powinno się lustrować dolną stronę blaszki liściowej. Warto mieć na uwadze, że krotony to rośliny trujące, powinny być trzymane z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Parasolowata Szelfera

Szeflera charakteryzuje się liśćmi złożonymi z długim ogonkiem. Rośnie bardzo szybko, w ciągu roku wypuszcza dużo nowych liści. Jest odporna na brak wody, może rosnąć na stanowisku lekko zacienionym. Raczej nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki. W okresie zimowym przechodzi w spoczynek, trzeba ograniczyć wtedy podlewanie i nie nawozić rośliny.

Bywalec galerii handlowej – skrzydłokwiat

Roślina znana wszystkim, często spotykana w miejscach, w których możliwość dbania o rośliny jest utrudniona. Skrzydłokwiaty tolerują niedobór światła i nadmiar wody. Przesuszenie rośliny i zbyt niska wilgotność powietrza może powodować zasuszanie końcówek liści. Świetnie rośnie w łazience lub na podstawkach z keramzytem i z wodą. Toleruje niskie temperatury i brak nawożenia. Tworzy ozdobne kwiaty, które posiadają białą pochewkę i żółtą kolbę.

Tropikalne Syngonium

Roślina zyskuje coraz większą popularność jako roślina doniczkowa. Pochodzi z klimatu tropikalnego, z tego względu toleruje miejsca ocienione i wymaga dużej wilgotności powietrza. Roślina ma ozdobne liście, w domach kwitnie rzadko. Jest dość łatwa w uprawie, jeśli ma odpowiednie warunki. Zwykle wymaga podpór, wtedy pięknie pnie się ku górze. Są liczne gatunki i odmiany zroślichy, różnią się zwykle wielkością liści i ich przebarwieniem. Niektórzy miłośnicy roślin mają wspaniałe kolekcje Syngonium, w skład których wchodzą bardzo rzadkie i cenne odmiany.

Głupi Jaś, czyli trzykrotka

Rodzaj trzykrotka jest bardzo popularny, niegdyś rósł we wszystkich szkołach i w urzędach. Rośnie bardzo szybko i ukorzenia się właściwie od razu po włożeniu pędów do wody. Zniesie okresowy brak wody, poradzi sobie z przelaniem, nie jest atrakcyjny dla szkodników. Trzykrotki mają wiele barwnych odmian, występują rośliny o fioletowych, czerwonych i srebrzystych liściach. Mogą mieć dwie strony blaszki liściowej o odmiennych wzorach, liście mogą być owłosione lub nagie. Większość gatunków tworzy zwisające pędy, są też rośliny o sztywnych łodyżkach. Trzykrotka jest rośliną bezpieczną dla zwierząt. Trzykrotki co jakiś czas należy odświeżać. Można to robić poprzez rozmnażanie rośliny z sadzonek pędowych lub skracanie łodyżek w doniczkach.

Dodaj komentarz