Układanie posadzek wibroprasowanych – na czym polega?

Układanie posadzek wibroprasowanych – na czym polega?

Układanie posadzek metodą wibroprasowania to coraz częściej spotykana usługa. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega, szczególnie, jeśli planujemy jakąś inwestycję budowlaną. W takim razie, czym odznacza się taka metoda układania posadzek i dlaczego może się sprawdzać? Co warto o niej wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźć można poniżej. Zapraszamy!

Na czym polega układanie posadzek metodą wibroprasowania?

Tradycyjnie najpierw dochodzi do wylania betonu, dopiero później układane są płytki, a kiedy już dobrze zwiążą się one z podłożem, nakładana jest fuga. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale ma też wady – jest stosunkowo czasochłonne, a do tego niekoniecznie taka posadzka będzie bardzo wytrzymała na uderzenia, wstrząsy czy inne podobne problemy.

Rosnące w popularność (aczkolwiek trzeba wskazać, że nie jest to coś całkowicie nowego, ponieważ w Polsce taką metodę stosuje się już od kilkudziesięciu lat) układanie posadzek wibroprasowanych działa na zupełnie innej zasadzie. Betonowy podkład i płytki, a także fuga, są układane w tym samym cyklu, dzięki czemu nie ma długiego czasu oczekiwania pomiędzy kolejnymi krokami.

Co więcej, kiedy płytki będą już gotowe, są one utrwalane poprzez właśnie zawibrowywanie, od którego pochodzi nazwa tej metody. Dzięki temu cała posadzka jest równa, świetnie się trzyma i jest bardzo wytrzymała.

Jakie są zalety metody wibroprasowania i kiedy się ona przydaje?

Główna zaleta tego typu metody jest zupełnie przeciwna do głównej wady posadzek układanych metodą tradycyjną. Taka posadzka układana metodą wibroprasowania jest bardzo odporna na wstrząsy czy uderzenia, dlatego też świetnie sprawdzi się tam, gdzie taka odporność jest kluczowe: w magazynach, na halach produkcyjnych, na klatkach schodowych czy w centrach handlowych.

Kolejnym aspektem wartym rozważenia jest niewątpliwie szybkość układania posadzki tą metodą. Jako że wszystkie etapy można wykonać w jednym cyklu, znacznie szybciej da się ułożyć płytki na danej powierzchni. Jest to kluczowe, kiedy zależy nam na błyskawicznym zakończeniu budowy i oddaniu danej przestrzeni do użytku. Korzysta na tym także wykonawca usług, który nie musi delegować pracowników do danego zlecenia na długi czas i może w krótkim czasie przenieść się do kolejnego zlecenia.

Układaniem posadzki metodą wibroprasowania powinien zająć się ekspert. Lepiej nie próbować zrobić tego samodzielnie, ponieważ może po prostu nie wyjść równo czy dobrze. Dobra posadzka wytrzyma wiele lat bez żadnych uszkodzeń czy problemów, dlatego też warto zainwestować w ułożenie jej przez specjalistę.

Dodaj komentarz