Dopełnieniem każdego domu jest efektowny i zadbany ogród. Nie każdy ma wystarczająco dużą działkę aby pozwolić sobie na duży ogród ale z każdej przestrzeni wokół domu można zaaranżować przestrzeń która dopełni bryłę domu i przedstawi ją z najlepszej strony.
Odpowiedni plan
Jeśli dysponujemy małą powierzchnią wokół domu najważniejsze jest dobre rozplanowanie przestrzeni i dopracowanie detali. Nie powinno się wprowadzać do ogrodu zbyt dużo elementów aby nie tworzyć chaosu i sprawiać wrażenia bałaganu. Komponując drzewa, krzewy i kwiaty należy zwracać uwagę aby rośliny zbytni się nie rozrastały. Dobrze sprawdzą się drzewa i krzewy karłowate oraz niezbyt wysokie gatunki kwiatów. Sprawdzi się również ogródek skalny dobrze zaprojektowany.
Na działce o większej powierzchni wokół domu, możemy pozwolić sobie na zasadzenie dużych roślin – drzew, krzewów bardziej rozłożystych i w luźnych grupach. Duża ilość roślin wymaga jednak większego nakładu pracy w ogrodzie. Duża powierzchnia ogrodu może sprawić, iż trudniej będzie zaplanować każdy detal, dlatego można przyjąć zasadę aby taki ogród charakteryzował się naturalnością kompozycji roślinnej.
Dom i ogród powinny tworzyć jedną całość
Biorąc pod uwagę rodzaj naszego domu i układ wnętrz w środku, należy dostosować układ naszego ogrodu tak, aby dom i ogród nawzajem się dopełniał. Zgeometryzowany dom dobrze komponuje się z ogrodem o takiej samej koncepcji – zwykle jest to ogród w kształcie kwadratu, prostokąta lub koła i regularnie posadzonych roślinach, ew. ustawionych innych elementach dekoracyjnych. Dom o miękkich liniach będzie dobrze komponował się z ogrodem swobodnym o nieregularnych kompozycjach roślinnych gdzie ogród łączy się z otaczającym krajobrazem a posadzone rośliny sprawiają wrażenie przypadkowości. Ogród o kompozycji nieregulowanej dobrze sprawdzi się na urozmaiconej rzeźbie terenu i nieregularnych granicach.
Większość naszych ogrodów ma jednak układ mieszany – zazwyczaj im bliżej domu, tym bardziej uregulowana i zgeometryzowana przestrzeń. Im dalej od bryły domu tym przestrzeń bardziej naturalna.
Najpopularniejsze style w ogrodzie
W zależności od rodzaju roślinności w różnych krajach wykształciły się różne style ogrodów z czego najbardziej charakterystyczne są: styl ogrodu japońskiego, angielskiego i amerykańskiego.
- Ogród japoński to kompozycja roślin dobrze wtopiona w krajobraz i styl domu, dopracowany w szczegółach o starannie dobranej roślinności. Rośliny są zazwyczaj dobrze uformowane i zimozielone.
- Ogród angielski – posiada układ swobodny, naturalnie harmonizuje z terenem. Występują krzewy i drzewa oraz zadbane rabaty z pachnącymi kwiatami. Ogród angielski lubi romantycznie uformowane miejsca z pnącymi po murze różami, wilcami, ławeczkami. Murki i ścieżki w i ogrodzie wykonane są zazwyczaj z cegły.
- Ogród amerykański to ogród praktyczny, spokojny i łatwy w utrzymaniu. Część frontowa domu musi być reprezentatywna i zadbana, dominuje niska roślinność, najczęściej zimozielona. W części tylnej ogród jest uformowany tak, aby stwarzał przestrzeń do odpoczynku i rekreacji (np. z boiskiem, basenem, koszem do siatkówki). Najczęściej występuje dobrze zadbany trawnik, soczysta zieleń krzewów i drzew posadzonych na obrzeżach ogrodu.
Ja mam bardzo mały ogród, ale nie oddałabym go za nic w świecie! To moja mała ostoja spokoju 🙂