5 sposobów na piękny trawnik

5 sposobów na piękny trawnik

Ładny, zielony i przystrzyżony trawnik to wizytówka nie tylko ogrodu, ale i domu. Aby zachować go w dobrym stanie musimy o niego dbać. Wiosna to odpowiedni moment, by zatroszczyć się o nasz zielony dywan.

Poznaj 5 sposobów na piękny trawnik!

  1. Grabienie i sprzątanie – wiosenne porządki rozpoczynamy od zgrabienia liści, patyków i mchu. Ponadto musimy rozgrabić wszelkie kretowiska, by nie szpeciły naszego pięknego trawnika.
  2. Napowietrzanie gleby – na początku kwietnia można przeprowadzić aerację i wertykulację. Usuną one warstwę filcu i natną warstwę korzeniową trawnika. W ten sposób dostarczą do niej powietrze i pobudzą trawę do wzrostu. Glebę nakłuwamy na głębokość ok. 7-10 cm specjalnymi maszynami albo widłami. Możemy również użyć do tego celu butów z kolcami. Po nakłuciu warto posypać trawnik piaskiem. Piasek zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża. Dzięki niemu wierzchnia warstwa w glebach zbitych, gliniastych zostaje rozluźniona, a to z kolei stwarza lepsze warunki do rozwoju korzeni.
  3. Dosiewanie – do uzupełnienia ewentualnych ubytków najlepiej wykorzystać tę sama mieszankę nasion, którą zastosowaliśmy wcześniej. Resztki trawy usuwamy, wyrównujemy miejsce ubytku, podsypujemy ziemią i rozrzucamy nasiona. Następnie delikatnie zgrabiamy i podlewamy dane miejsce. Na wszelki wypadek warto przykryć je flizeliną, by nasion nie wydziobały ptaki.
  4. Nawożenie – wiosną można rozsypać cienką warstwę kompostu. Gdy zależy nam na efektownym, pięknym trawniku, warto zastosować specjalne nawozy, szybko lub wolno działające. Zabieg najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy źdźbła są suche, a gleba lekko wilgotna. Pamiętajmy też, że z nawożeniem nie można przesadzić, ponieważ możemy zwyczajnie spalić trawnik!
  5. Koszenie – aby trawnik pięknie się prezentował musi być regularnie przycinany. Do pierwszego koszenia przystępujemy, gdy trawa ma ok. 10 cm wysokości. Skracamy ją do wysokości 3-4 cm. Koszenie trawnika najlepiej przeprowadzić w bezdeszczowy dzień rano lub wieczorem, gdy nie ma zbyt dużego słońca. Do koszenia możemy użyć kosiarki elektrycznej – na pewno wystarczy, gdy nasz trawnik nie jest zbyt duży. Jeżeli natomiast nasz zielony dywan jest obszerny, warto zainwestować w kosiarkę spalinową – nie musimy ciągnąć za sobą kabla i łatwiej będzie manewrować kosiarką podczas koszenia. Po skoszeniu należy intensywnie podlać nasz piękny trawnik. Aby trawa pięknie rosła wystarczy potem podlewać ją co 2-3 dni. Do małego trawnika wystarczy konewka. W przypadku dużego przyda się system nawadniający.

Jeśli zastosujesz powyższe 5 sposobów na piękny trawnik w swoim ogrodzie, na pewno będziesz cieszyć się jego wyglądem przez cały sezon!

Dodaj komentarz