Jak dobrze ułożyć kostkę brukową? Najważniejsze zasady

Jak dobrze ułożyć kostkę brukową? Najważniejsze zasady

Kostka brukowa to materiał budowlany, który z powodzeniem można wykorzystać podczas tworzenia tarasów, alejek, schodów czy przydomowych podjazdów. Oprócz tego, że bardzo dobrze się prezentuje, ponieważ można układać z niej różne wzory, to jest odporna na trudne warunki atmosferyczne oraz obciążenie. Dobrze ułożona kostka brukowa nie tylko może być ozdobą posesji czy miejsc użytku publicznego, ale także sprawuje się bez zarzutów przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jak jednak ułożyć ją w odpowiedni sposób?

Podbudowa

Najistotniejszym etapem prac podczas układania kostki brukowej jest wykonanie podbudowy. Jeśli podłoże pod układanie kostki brukowej zostanie przygotowane w odpowiedni sposób, to materiał nie będzie się zapadał i rozjeżdżał podczas codziennego użytkowania. To jakie parametry będzie miała podbudowa, zależy w dużej mierze od rodzaju gruntu oraz sposobu użytkowania nawierzchni. Do stworzenia podbudowy pod kostkę używa się różnych materiałów takich jak: żwir, żużel, tłucznia i grys.

Optymalna grubość podbudowy wynosi od 15 do nawet 40 cm. Grubość zależy w tym przypadku od zastosowania nawierzchni. Inną grubość będzie miała podbudowa przeznaczona do ruchu pieszego, a inną ta, która będzie przeznaczona dla ruchu mechanicznego, czyli dla pojazdów.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kostka brukowa zostanie ułożona w poprawny sposób, to zwróć uwagę na usługi brukarskie Kraków. Profesjonalna firma dobrze dopasuje grubość podbudowy pod daną nawierzchnię i będziesz mieć pewność, że prace zostaną wykonane w odpowiedni sposób.

Najważniejsze zasady układania kostki brukowej

Jeśli chcesz, aby kostka brukowa była ułożona w odpowiedni sposób, to musisz unikać kładzenia jej „na styk”. Jeśli kostki będą ułożone zbyt blisko siebie, to będą na siebie napierać i istnieje ryzyko, że ich krawędzie zostaną uszkodzone. Co więcej, jeśli kostka układana jest na dużych powierzchniach, to warto używać przynajmniej trzech palet jednocześnie. Zniweluje to różnice kolorystyczne między poszczególnymi elementami i efekt będzie ładniejszy.

Spoiny, które powstaną między kostkami, należy dokładnie wypełnić. Można do tego użyć suchego piasku płukanego lub drobnego gresu. Na sam koniec nawierzchnię należy zagęścić. W tym celu wykorzystuje się zagęszczarkę z płytą wibracyjną. Procedurę trzeba przeprowadzić kilka razy, pamiętając o uzupełnianiu wypełniacza w spoinach. Układanie kostki brukowej nie jest procesem łatwym, dlatego warto zostawić to zadanie w rękach profesjonalistów.

Dodaj komentarz