Naturalne witaminy z własnego ogrodu – czy warto?

Naturalne witaminy z własnego ogrodu – czy warto?

Chcąc zdrowo się odżywiać i dbać o to co jemy bardzo często skazani jesteśmy na zakup ekologicznych produktów, które są drogie i dostępne tylko w niektórych sklepach. Czy ekologiczna uprawa warzyw i owoców jest trudna? Dlaczego warto się nią zająć? Przekonaj się o tym czytając nasz dzisiejszy artykuł.

Naturalne suplementy prosto z ogródka

Kupujesz dużo suplementów? Gdy tylko temperatura zaczyna spadać udajesz się do apteki po kolejne opakowanie witamin? Musisz wiedzieć, że naturalne składniki, które pochodzą ze świeżych, ekologicznych warzyw i owoców mogą zapewnić lepiej przyswajalne witaminy, które są tak potrzebne do prawidłowego działania naszego organizmu.

Założenie ogródka koło domu nie jest specjalnie skomplikowane a zapewni nam dostęp do całorocznych witamin, które nie tylko wzmocnią naszą odporność ale zapewnią lepsze samopoczucie i… kawał dobrej zabawy przez cały rok.

Aby szybko założyć ogródek wystarczy:

  • odpowiednio przygotować ziemię – należy ją przekopać na jasień, wiosną rozgrabić,
  • zastosować odpowiednie nawozy – unikajmy tych mineralnych, szczególnie polecamy nawozy ekologiczne takie jak obornik czy kompost,
  • wiosną wysiać nasiona – wybierajmy jak najsmaczniejsze odmiany warzyw i owoców,
  • dbać o ogródek – pielenie, siekanie i sprawdzanie w jakim stanie rosną nasze rośliny będzie od teraz naszym obowiązkiem,
  • późnym latem zebrać plony!

Takim prostym sposobem uzyskujemy smaczne i naturalnie zdro0we produkty, które zastąpią nam sztuczne tabletki witaminowe. Jak przeczytamy w serwisie dopilar.pl sprzedaż suplementów rośnie z roku na rok o około 15%. Nie dajmy się wciągnąć w machinę chemicznych wspomagaczy zdrowia. Zainwestujmy we własne witaminy, które powstaną w naszym przydomowym ogródku.

Wydaje się jednak, że stosowanie syntetycznych suplementów, które są przecież oparte na chemii ma mało wspólnego ze zdrowiem i należałoby się skupić na naturalnych rozwiązaniach. Do takich rozwiązań z całą pewnością zaliczymy przydomowy ogródek z naturalnym nawożeniem, bez pestycydów i chemii. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na pozyskanie witamin dla naszego zdrowia.

Czego unikać zakładając własny ogródek?

Na ogrodnika amatora czeka kilka pułapek, z którymi musi się zmierzyć jeśli chce, by warzywa, które wyhoduje były zdrowe i smaczne. Zanim jeszcze zaczniesz planować swój warzywnik musisz zdecydować czy uprawiał będziesz warzywa ekologiczne.

Jeśli marzą ci się zdrowe i w pełni naturalne zbiory musisz uzbroić się w cierpliwość i zakasać rękawy do ciężkiej pracy.

Po pierwsze – nie stosuj nawozów mineralnych! Są zdecydowanie wygodniejsze – kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym, mają formę granulek lub płynu do rozpuszczania. Są to takie sztuczne witaminy dla roślin. Jeśli masz zamiar je stosować to równie dobrze możesz w dalszym ciągu wybierać suplementy z apteki zamiast smacznych roślin z własnego ogródka.

Druga kwestia to sprawa oprysków. To więcej niż pewnik, że prędzej czy później będziesz musiał mierzyć się z różnymi szkodnikami i chorobami, które będą trapić twoje rośliny. Czy jedynym rozwiązaniem są pestycydy?

Absolutnie nie! Wiele chorób można zwalczać naturalnymi metodami – opryski można przygotowywać w domu na bazie ogólnodostępnych środków spożywczych. Wywar z czosnku, tytoniu czy octu może rozprawić się z wieloma popularnymi szkodnikami, które zechcą zepsuć efekt naszej ciężkiej pracy. Ważne, by korzystać ze sprawdzonych sposobów i dobrych przepisów na takie opryski, zbyt duże stężenie np. octu źle wpłynie na szkodniki, niestety również może nie spodobać się naszym roślinom!

Czy warto prowadzić własny ogródek w domu?

Zdecydowanie tak! Taka ekologiczna uprawa jest zdrowa i bezpieczna nawet dla najmłodszych dzieci. Brak pestycydów czy nawozów mineralnych sprawia, że plony, które osiągamy są niezwykle cenne i bardzo zdrowe dla nas i naszej rodziny. Zamiast stosować popularne suplementy witaminowe wystarczy wyjść na dwór i zerwać świeże warzywa z naszego ekologicznego ogrodu.

Ciężka praca, którą bez wątpienia trzeba włożyć by otrzymać obfite plony zostanie wynagrodzona z nawiązką w momencie zbiorów. Darmowe, w pełni wartościowe warzywa to znakomite źródło witamin, minerałów i cennych składników odżywczych, które zapewnią nam lepsze samopoczucie każdego dnia.

Co ważne taka uprawa to również doskonała zabawa dla wielu osób, które lubią czasem “pobawić” się w ziemi. To zajęcie jest niezwykle wciągające i gwarantuje, że jeśli raz spróbujesz to zostaniesz prawdziwym nałogowcem. Gdy skosztujesz wyhodowanych przez siebie warzyw, które zapewnią niepowtarzalny smak i sporą dawkę zdrowia nie będziesz mógł przestać…

Odpowiadając na wcześniej zadane pytanie – bez wątpienia warto założyć i prowadzić własny, zdrowy ogródek przydomowy. To świetne zajęcie i wiele korzyści, które docenisz przy zbiorach.

Dodaj komentarz