Dla zdrowego i świeżego powietrza – wentylacja w pokoju

Dla zdrowego i świeżego powietrza – wentylacja w pokoju

Wysokie temperatury, brzydkie zapachy, zaduch… Nie da się ukryć, że dobra wentylacja w pokoju jest bardzo ważna. Zapewnia przepływ świeżego powietrza, usuwa wilgoć oraz zapachy, a także redukuje ryzyko wystąpienia alergii i problemów z oddychaniem. Co zrobić, aby wentylacja była prawidłowa? W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy okna i drzwi w pokoju są w dobrym stanie i łatwo się otwierają oraz zamykają. Regularne otwieranie okien pomoże wymienić powietrze. Można zainstalować również kratki wentylacyjne na oknach, które umożliwią przepływ, nawet wtedy gdy okno jest zamknięte.

Wybór wentylacji

Instalacja wentylacji samemu? To jest możliwe, ale czaso- i pracochłonne. Samodzielny montaż w pokoju to skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. W przypadku zamontowania nowego systemu wentylacyjnego zaleca się skonsultowanie się z profesjonalnymi instalatorami lub specjalistami. Ci doradzą , poinstruują, a także pomogą odjąć ważniejsze decyzje. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj będzie odpowiedni dla pokoju. Czy potrzebny będzie system mechaniczny, jak np. rekuperacja, czy wystarczy naturalna wentylacja przez okna? W projekcie trzeba miejsce, w którym zostanie zamontowany system wentylacyjny, trasę przewodów i ewentualne punkty wyprowadzenia powietrza na zewnątrz. Na podstawie projektu wentylacji planuje się zakup urządzeń i komponentów niezbędnych do montażu. Może to obejmować wentylatory, przewody, kratki wentylacyjne, filtry itp., A kolejnym krokiem będzie już… przystąpienie do przygotowań. Pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany system wentylacji musi zostać oczyszczone, usunięte powinny zostać wszystkie meble oraz wykonane niezbędne otwory w ścianach lub sufitach dla przewodów wentylacyjnych. Ważne, żeby ściśle trzymać się projektu – prawidłowo zamontować przewody wentylacyjne, wentylatory i inne komponenty, a także upewnić się, że są one prawidłowo skonfigurowane i zamocowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli system wentylacyjny wymaga zasilania elektrycznego, istotna jest konsultacja z elektrykiem w celu odpowiedniego podłączenia urządzeń elektrycznych. Natomiast zaraz po zamontowaniu systemu należy przeprowadzić testy, aby upewnić się, że działa on poprawnie. 

Czyszczenie i konserwacja

Sam montaż wentylacji nie załatwia sprawy. Regularnie czyszczenie i konserwacja wszystkich elementów wentylacyjnych, takich jak kratki, wentylatory czy filtry sprawi, że wentylacja będzie działać sprawniej, wydajniej i dłużej posłuży. Nie można zapominać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów, najlepiej robić to co 3-6 miesięcy. Warto pamiętać również, że w miarę upływu czasu przewody wentylacyjne i kratki mogą zebrać kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Nie trzeba tutaj zaawansowanych urządzeń, z powodzeniem można użyć odkurzacza z wąskim wężem, aby usunąć widoczne zabrudzenia. W przypadku bardziej zaawansowanej konserwacji zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą.

 

Dodaj komentarz