Drugie życie zużytych opon – ogrody

Drugie życie zużytych opon – ogrody

Gdy opony przestają nam służyć, pojawia się pytanie – co dalej? Zbędne opony są, co prawda cennym surowcem wtórnym, jednak mogą także zyskać nowy cel w przydomowych ogrodach i stać się kreatywną dekoracją, meblem, doniczką lub stworzyć cały “ogród oponowy”.

Czy wykorzystywanie opon w ogrodzie jest bezpieczne?

Zanim rozpoczniemy tworzenie dekoracji ogrodowych, w tym donic i grządek, należy zadać sobie pytanie – czy zużyte opony nie są szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka? Stare opony można bez obaw wykorzystywać do tworzenia dekoracji, ozdób i donic, również tych, w których rosną warzywa. 

Co można zrobić z opony do ogrodu?

Istnieje wiele możliwości wykorzystania zużytych opon w ogrodzie, inspiracją może być prawie wszystko, a liczne tutoriale służą pomocą na każdym etapie pracy. “Tyre Garden”, czyli ogród z opon, to bardzo ciekawy, choć może odrobinę estetycznie kontrowersyjny, sposób wykorzystania opon, które lata świetności mają już za sobą. Ten kreatywny recykling pozwala na stworzenie m.in.:

  • siedzisk i puf,
  • kanap,
  • stolików,
  • schodków,
  • donic,
  • ścianek dla roślin,
  • skalniaków,
  • sadzawek,
  • poidełek dla ptaków i owadów.

Najłatwiejsze do wykonania są różne siedziska i pufy. Do przygotowania takiego mebla potrzebne będzie jedynie zgromadzenie opony, sznurka sizolowego i kleju oraz wygospodarowanie kilkudziesięciu minut wolnego czasu. Jeśli nie zabraknie inwencji twórczej, to mogą powstać nawet fotele lub kanapa. 

Równie niewiele kłopotu nastręczy przygotowanie donicy na kwiaty. Do tego celu nada się opona o średnicy minimum 15 cm, z której należy usunąć felgę. Powstałą przestrzeń trzeba wypełnić ziemią przeznaczoną do uprawy kwiatów i zasadzić ulubione rośliny. Felga może posłużyć jako podwyższenie i odpływ wody. Donice można pomalować na dowolny kolor, wykonać w niej nacięcia i nadać formę np. łabędzia. Lżejsze opony można powiesić na ścianie lub podwiesić nad tarasem. 

Bardzo łatwo wykonać oponowy stolik. Wystarczy ułożyć kilka opon, jedną na drugiej, a na wierzch położyć drewniany blat. W ten sposób zbudować można bardzo stabilny stół ogrodowy. 

Grządki warzywne z opon

Kreatywnym i innowacyjnym sposobem wykorzystywania zbędnych opon jest stworzenie z nich ogródka warzywnego. Takie zrównoważone rolnictwo na małą skalę, będzie dobrym sposobem na budowanie samowystarczalności żywnościowej, zarówno dla mieszkańców miast, jak i terenów wiejskich.

Opony doskonale zatrzymują wodę, a ich czarna powierzchnia przyspiesza akumulację energii promieni słonecznych i ułatwia osiągnięcie optymalnej temperatury kiełkowania oraz wzrostu roślin. 

Zasady sadzenia warzyw w zużytych oponach są podobne jak w przypadku permakultury. Również tutaj niezbędna jest dobrej jakości ziemia, kompost, gałązki i tektura. 

Dodaj komentarz