Gdy dach przecieka – uszczelnienie przeciekającego dachu

Gdy dach przecieka – uszczelnienie przeciekającego dachu

Przeciekający dach to bolączka wszystkich właścicieli czy administratorów budynków mieszkalnych i wszystkich pozostałych obiektów. Przeciekanie dachu to problem, ale taki, któremu stosunkowo łatwo zaradzić. Najważniejszym elementem procesu naprawy jest zlokalizowanie przeciekającego miejsca i ścieżki ujścia wody. Wówczas pozostaje już tylko naprawa usterki i monitorowanie jej skuteczności.

Przyczyny przecieków

Naprawa przeciekającego dachu musi zacząć się od ustalenia miejsca przecieku oraz przyczyn usterki. Pomoże to w sprawnej i skutecznej naprawie, ale przede wszystkim pozwoli na określenie ryzyka powstania przecieków w innym miejscu powierzchni dachu. Najczęstszymi przyczynami powstania przecieków są:

  • błędy podczas montażu poszczególnych elementów dachu
  • błędnie ułożone pokrycie dachu
  • niewłaściwe wykonanie blacharski dachowej
  • niewłaściwe wykonanie uszczelnienia okien dachowych

Do powstania uszkodzeń dachu najczęściej przyczyniają się warunki atmosferyczne, długotrwały deszcz i zalegający śnieg. Projekt budynku i konstrukcja dachu powinny zostać wykonane w taki sposób, by wytrzymać nawet ekstremalne warunki pogodowe.

Naprawa przeciekającego dachu

Uszczelnienie przeciekającego dachu należy rozpocząć jak najszybciej, tak by woda nie spowodowała znaczących szkód i zagrzybienia mokrych powierzchni. Najlepiej wszelkie usterki naprawiać na bieżąco, nie czekając na kolejne. W pierwszej kolejności na usterki dachu narażone są dachy płaskie. Jedną z przyczyn może być przerwanie folii, wówczas usterkę można naprawić przy pomocy taśmy naprawczej. Taśmy, wykonane choćby z kauczuku butylowego, dzięki swojej przyczepności, nadają się do naprawy różnorodnego pokrycia dachowego.

Naprawa przeciekającego dachu to czynność, do której można zastosować masę uszczelniającą na bazie bitumów lub włókna elastycznego. Szczególnie ta ostatnia, dzięki swoim cechom fizycznym, jest trwalsza i przede wszystkim wodoszczelna. Masy uszczelniające z zawartością włókna elastycznego są wystarczająco odporne na warunki atmosferyczne i mogą być stosowane do jeszcze mokrych powierzchni. Ta technologia sprawia, że całość prac można rozpocząć natychmiast po zlokalizowaniu usterki.

Najlepszym sposobem uchronienia się przed usterkami dachu jest dokonywanie systematycznych przeglądów poszycia dachowego. Najlepiej zlecić tę czynność profesjonalnym firmom, które dokonają oceny stanu dachu i wskażą jego najsłabsze punkty. Dobrze, gdy jest to jedna firma biorąca na siebie odpowiedzialność za kolejne naprawy.

Dodaj komentarz