Okna plastikowe czy aluminiowe? Jakie wybrać?

Okna plastikowe czy aluminiowe? Jakie wybrać?

Jeszcze do niedawna okno plastikowe było postrzegane jako towar luksusowy. Dziś jest ono niemal wszechobecne. Wynika to oczywiście z jego przystępności cenowej i komfortu, jaki zapewnia. Jednak czy okno plastikowe ma same zalety? Spróbujmy dowiedzieć się, jakie plusy i minusy mają plastikowe okna. 

Zalety okien plastikowych

Wysoka wydajność energetyczna

Wysokiej jakości tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest rama okienna, oferuje znacznie lepsze parametry izolacyjne niż aluminium czy drewno. Profil PVC maksymalnie obniża koszty energii, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Ze względu na szczelność okien plastikowych, temperatura pozostanie niezmieniona nawet przy niskich temperaturach. Ponadto, okna plastikowe nie są narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, czego nie można powiedzieć o konstrukcjach drewnianych.

Optymalny stosunek ceny do jakości

Ramy z PCV są tańsze od drewnianych o co najmniej 20-30 proc. Wysoki potencjał oszczędności energii i minimalna konserwacja przez cały okres eksploatacji obniżą koszty w dłuższej perspektywie.

Minimalna konserwacja

Lekkie okna aluminiowe są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Na przykład, podczas gdy okna drewniane muszą być sprawdzane co dwa lata i malowane co pięć lat, profil z tworzywa sztucznego, który składa się z granulek PCV, jest wyjątkowo odporny na wszelkie warunki pogodowe, tzn. nie pęka od deszczu i słońca, zachowuje swój blask.

Szeroki wybór okien plastikowych można znaleźć na stronie https://okna.gd/.

Jakie są wady okien plastikowych?

Kiedy wskaże się wady i zalety okien plastikowych, od razu widać, że wad jest znacznie mniej na tle dużej liczby zalet.

  1. Są łatwe w pielęgnacji, ale trzeba to robić dość często, bo plastikowe ramki są elektrostatyczne i działają jak magnes, przyciągając kurz i brud.
  2. Naprawa tych konstrukcji jest trudna, a często nie da się ich naprawić. Uszkodzoną drewnianą ramę można wymienić, natomiast nawet wgniecenie w plastiku będzie dość trudne do naprawienia.
  3. Ramy okien plastikowych nie są dostatecznie odporne na działanie promieni słonecznych od zewnątrz i bywa, że mogą zmieniać swój odcień.
  4. Niektóre okna plastikowe mogą ulegać odkształceniom.

Zalety okien aluminiowych

Wysoka trwałość

Okna wykonane z aluminium są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie ulegają odkształceniom i trudno je zarysować.

Nie wymagają konserwacji

Aluminium to materiał, który wykorzystuje się do okien umieszczanych w wielkogabarytowych budynkach, np. biurowcach. Z uwagi na swoje właściwości aluminium nie wymaga konserwacji ani większych zabiegów pielęgnacyjnych.

Długowieczność

Dzięki swojej wytrzymałości, dużej odporności na czynniki zewnętrzne lekkie okna aluminiowe sprawdzają się świetnie w przypadku wszelkich budynków użytku publicznego. Cechuje je długowieczność, a także możliwość konstruowania z nich ogromnych przeszkleń, co ma szczególne znaczenie przy większych budowlach.

Wady okien aluminiowych

Okna aluminiowe to nie tylko zalety. Posiadają one także kilka istotnych wad.

  1. Okna aluminiowe nie należą do najtańszych, ze względu na swoje właściwości i długowieczność.
  2. Jeśli okno aluminiowe ulegnie zniszczeniu, to jego naprawa będzie bardzo trudna. W takim wypadku okno zazwyczaj nadaje się do wymiany.
  3. Aluminium jako materiał cechuje się niezbyt wysokimi parametrami izolacyjności termicznej.
  4. Okna aluminiowe nie są zbyt dobrymi izolatorami akustycznymi.

Dodaj komentarz