Poznaj główne rodzaje kotłów gazowych. Jakie są najlepsze?

Poznaj główne rodzaje kotłów gazowych. Jakie są najlepsze?

Bez względu na to, czy rozważasz kocioł konwencjonalny czy combi, bardzo ważne jest, abyś wybrał odpowiedni typ kotła dla swojego domu. Tutaj dowiesz się, jakie są różne opcje i który z nich najlepiej nadaje się do wymagań Twojego domu.
Istnieją trzy główne rodzaje kotłów, które można zainstalować w domu: kotły konwekcyjne, kotły grzewcze (zwykłe) i kotły systemowe.

Wybór najodpowiedniejszego dla Państwa i Państwa domu zależy w dużej mierze od aktualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę, ale ważne jest również uwzględnienie innych czynników, takich jak wiek aktualnych systemów grzewczych i ciśnienie w sieci wodociągowej.

Czy należy pozostać przy obecnym typie kotła? Czy może należy zamienić na inny typ kotła centralnego ogrzewania? Dowiedzmy się….

Kotły kombinowane (Combi): Co to jest?

Kocioł combi zapewnia zarówno ogrzewanie, jak i ciepłą wodę z jednej jednostki, zazwyczaj wiszącej na ścianie.

Jak więc działają kotły combi?

Kotły combi wykorzystują metalowy wymiennik ciepła do natychmiastowego podgrzewania ciepłej wody na żądanie, osiągają to poprzez spalanie, np. poprzez spalanie paliw takich jak gaz lub olej.

Zalety kotłów combi

Jeśli szukasz kotła, który jest wysoce energooszczędny, rozwiązaniem może być kocioł combi (kombinowany). Mogą one być używane do ogrzewania domu, jak również wody, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że są idealne nawet dla najmniejszych nieruchomości, a ponieważ wykorzystują sieć do podgrzewania wody, nie trzeba będzie robić miejsca na kłopotliwy zbiornik wody lub cylinder. Innym plusem jest to, że ponieważ mogą one natychmiast podgrzać wodę, której potrzebujesz, nie będziesz musiał czekać na gorący, parny prysznic.

Wady kotłów combi

Istnieje kilka wad, które należy rozważyć. Przepływ wody jest zmniejszony, gdy dwa lub więcej wylotów są używane w tym samym czasie. Tak więc, jeśli masz większą nieruchomość z kilkoma łazienkami (które mogą być używane w tym samym czasie), combi może nie być właściwym wyborem dla Ciebie. Ostatecznie, kocioł combi może ogrzewać tylko wodę, która jest do niego doprowadzana z sieci wodociągowej. Jeśli więc ciśnienie wody w sieci wodociągowej jest niskie, kocioł combi nie będzie działał zbyt dobrze.

Kluczowe punkty kotła combi:

 • Kompaktowa konstrukcja sprawia, że są one idealne dla nieruchomości o ograniczonej przestrzeni.
 • Nie wymagają zasobnika ciepłej wody.
 • Nie wymaga zbiornika zimnej wody.

Zazwyczaj nie nadaje się do większych nieruchomości z wieloma łazienkami lub wysokim zapotrzebowaniem na ciepłą wodę.
Mogą nie być odpowiednie dla obszarów, które cierpią z powodu niskiego ciśnienia wody w sieci.

Regularne kotły –  czym one są?

Kocioł grzewczy ma trzy główne elementy – sam kocioł, oddzielny zasobnik ciepłej wody i zasobnik zimnej wody. Kocioł dostarcza ciepłą wodę zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do zasobnika, może więc dostarczać zarówno ciepłą wodę, jak i wodę grzewczą.

Jak działają kotły grzewcze?

Zwykłe kotły grzewcze pracują poprzez dostarczanie gorącej wody bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania, tzn. do grzejników i magazynowanie gorącej wody w zasobniku ciepłej wody do wykorzystania na żądanie. Zimna woda jest dostarczana do kotła poprzez zbiornik zimnej wody (zazwyczaj umieszczony na poddaszu), który napełnia kocioł przy pomocy grawitacji.

Zalety kotłów grzewczych

Kotły grzewcze mogą zapewnić większe natężenie przepływu i w związku z tym są bardziej odpowiednie dla większych nieruchomości o większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, np. z wieloma łazienkami. Ponieważ nie wymagają one dostarczania wody pod wysokim ciśnieniem z sieci wodociągowej, są dobrym rozwiązaniem dla starszych systemów grzewczych, które mogą nie tolerować wysokiego ciśnienia w systemie zamkniętym. Alternatywnie, są one również dobrym wyborem dla obszarów o niskim ciśnieniu wody w sieci, które zazwyczaj mają problemy z zapewnieniem odpowiedniego ciśnienia wody wymaganego w kotłach konwekcyjno-parowych i systemowych.

Wady kotłów grzewczych

Konwencjonalny kocioł może nie być kompatybilny z niektórymi nowszymi systemami grzewczymi i być może trzeba będzie chwilę poczekać, aż woda osiągnie odpowiednią temperaturę. Należy również pamiętać, że do przechowywania zasobnika i zbiornika wody kotła potrzebne jest miejsce pojemne. Ponieważ cysterna z zimną wodą musi być zainstalowana bezpośrednio nad kotłem, może to również ograniczać miejsce, w którym można zainstalować kocioł.

Najważniejsze punkty kotła grzewczego:

 • Dobry wybór dla nieruchomości z wieloma łazienkami i wysokim zapotrzebowaniem na ciepłą wodę.
 • Idealny dla obszarów, które cierpią z powodu niskiego ciśnienia wody.
 • Dobry wybór dla osób posiadających starsze/tradycyjne systemy grzewcze, które nie tolerują wysokiego ciśnienia.

Ponieważ wymagają one zbiornika spłuczki, wymagają więcej miejsca i ograniczają możliwości instalacji kotła.
Cysterna na poddaszu jest podatna na zamarzanie w zimie i jeśli przecieka może być problematyczna.

Kotły systemowe: Czym są?

Kotły systemowe są w zasadzie unowocześnioną wersją kotła zwykłego lub kotła grzewczego. Mogą one dostarczać zarówno ciepłą wodę na żądanie, jak i wodę grzewczą do grzejników.

Jak działają kotły systemowe?

Podobnie jak kocioł grzewczy, posiadają one oddzielny zbiornik ciepłej wody użytkowej, z tą różnicą, że jest on niewentylowany.  Wszystkie części, takie jak pompa i naczynie wzbiorcze są również wewnętrzne, co oznacza, że nie wymaga on zbiornika cysterny zimnej wody, a woda jest dostarczana do kotła z sieci.

Zalety kotłów systemowych

Podobnie jak w przypadku kotłów grzewczych, również w przypadku kotłów z dużym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, są one idealnym rozwiązaniem dla obiektów o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Ponieważ mają one wszystkie swoje komponenty wewnątrz i nie wymagają cysterny zimnej wody, oznacza to, że nie wymagają tyle miejsca, co kocioł grzewczy. Oznacza to również większą elastyczność w zakresie miejsca montażu. Kotły systemowe nie wymagają żadnych komponentów na poddaszu, oznacza to również, że nie trzeba się martwić o ewentualne przecieki lub zamarzanie w miesiącach zimowych.

Wady kotłów systemowych

Natężenie przepływu ciepłej wody w domu w dużej mierze zależy od ciśnienia w sieci zasilającej, więc jeśli jest ono niskie, natężenie przepływu w domu będzie ograniczone. Z tego powodu nie są one idealne dla miejsc, które cierpią z powodu niskiego ciśnienia wody. Wysokociśnieniowy charakter tego systemu oznacza, że może on nie być odpowiedni dla nieruchomości ze starszymi systemami. Kotły systemowe wymagają zasobnika ciepłej wody i dlatego, jeśli zamieniają go Państwo na  kocioł konwekcyjno-parowy, należy znaleźć odpowiednie miejsce do jego przechowywania.

Kluczowe punkty kotła systemowego:

 • Zalecany dla nieruchomości z wieloma łazienkami/wylotami ciepłej wody.
 • Nie wymaga zbiornika cystern na poddaszu.
 • Wewnętrzne komponenty ułatwiają instalację.
 • Może nie być odpowiedni dla obszarów, które cierpią z powodu niskiego ciśnienia wody.
 • Może nie być odpowiedni dla starszych systemów centralnego ogrzewania, które nie tolerują wysokiego ciśnienia wody.

Co to jest kocioł kondensacyjny?

Bez względu na to, jaki rodzaj kotła zamierzają Państwo zainstalować, prawo mówi, że musi to być kocioł kondensacyjny. Wszystkie kotły kondensacyjne są co najmniej w 90% efektywne energetycznie, mogą wykorzystać nadmiar energii do ogrzewania domu, są lepsze dla środowiska i pomogą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Kondensacja nie jest “typem kotła” jako takim, jest to bardziej atrybut techniczny.

Jak działa kocioł gazowy?

Chociaż na rynku istnieje wiele różnych kotłów gazowych, wszystkie one działają w ten sam sposób – podgrzewając gaz do ogrzania domu. Gaz ten może dostać się do kotła na dwa różne sposoby: przez podłączenie do sieci lub przez butlę z gazem płynnym.

Gorąca woda produkowana przez kocioł gazowy jest następnie pompowana przez system centralnego ogrzewania, podróżując rurami do grzejników, aby ogrzać dom. W zależności od rodzaju posiadanego kotła, woda będzie albo płynęła bezpośrednio przez krany i prysznice (combi), albo będzie przekazywana i przechowywana w oddzielnym zbiorniku lub butli (tylko system i ogrzewanie).

kocioł gazowy

Jakiej wielkości kotła potrzebujesz?

Rozważając wielkość kotła, zwykle odnosi się do jego mocy, a nie do wymiarów kotła. Moc kotła mierzona jest w kilowatach na godzinę (kWh), a więc mówiąc prościej, im większa kW, tym większa zdolność kotła do zaspokojenia potrzeb grzewczych  i ciepłej wody użytkowej. Zwykle producenci kotłów oferują swoje kotły w różnych wielkościach. Twój instalator kotła określi, jakiej wielkości kotła potrzebujesz na podstawie liczby grzejników w Twoim domu.

Na przykład, jeśli mieszkasz w małym bungalow, to mały kocioł combi jest prawdopodobnie będzie zalecane. Jeśli jednak mieszkają Państwo w domu z wieloma pomieszczeniami, w których znajdują się grzejniki, wówczas do zaspokojenia potrzeb grzewczych potrzebny będzie kocioł o dużych rozmiarach.

Rodzaje kotłów – podsumowanie

Typ kotła, który jest najbardziej odpowiedni dla Twojego domu będzie zależał od wielu czynników, w tym zapotrzebowania na ciepłą wodę, wielkości nieruchomości i dostępnego ciśnienia wody. Z tego powodu większość domów w Wielkiej Brytanii używa gazowych kotłów combi, a następnie kotłów systemowych i zwykłych.

 

Dodaj komentarz