Lubisz improwizować podczas gotowania? Jeśli tak, improwizacja przy projektowaniu kuchni również powinna Ci się spodobać! Stwórz kuchnię swoich marzeń! Nie ma nic bardziej inspirującego niż przestrzeń odpowiadająca naszym potrzebom. Najważniejsze elementy to styl, jakość wykonania oraz funkcjonalność. Cała reszta to kwestia wyobraźni oraz… smaku.
Określenie potrzeb
Projektowanie kuchni powinniśmy zacząć od odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: jak duża jest moja rodzina oraz ile posiłków zazwyczaj jadamy w domu (a ile na mieście)? Pozwoli to określić wielkość blatu roboczego, lodówki, zmywarki czy miejsca na przechowywanie sprzętu kuchennego – spraw w kuchni podstawowych.
Określenie budżetu
Jeśli kuchnia to miejsce, w którym spędzasz dużo czasu, warto postawić na dobre sprawdzone rozwiązania i wyższy standard wykończenia. Najważniejszym kryterium nie powinna być cena ale stosunek ceny do jakości.
Warto również wziąć po uwagę profesjonalny projekt kuchni. Wraz z projektantem dokładnie omówisz wszystkie szczegóły swojej wizji i potrzeb, i będziesz mógł zweryfikować ich realność i zasadność. Ale chyba największą zaletą architektów wnętrz jest ich znajomość rynku. Pozornie drogie doradztwo architekta może się więc okazać dużą oszczędnością już w trakcje realizacji projektu.
Gotowanie to sztuka
Każda piękna rzecz wymaga pięknej oprawy. Podobnie jak w modzie, tak i w projektowaniu wnętrz, istnieją zmieniające się i powracające trendy. W tym drugim przypadku od kilku lat na topie są czarno-białe zestawy. Z jednej strony mamy tutaj biel, która pozwala optycznie powiększyć wnętrze, a z drugiej czerń, nadającą pomieszczeniu głębi. Wybór tych kolorów pociąga za sobą kolejne odważne decyzje. Takie barwy dobrze prezentują się na dużych płaszczyznach, ale już niekoniecznie w drobnych formach i nagromadzeniu dodatków. Pięknie komponują się też ze szlachetną stalą i naturalnym drewnem. Z łatwością podkreślimy piękno doboru materiałów poprzez łączenie płaszczyzn błyszczących z matowymi. Aby nasza kuchnia nie stała się smutna i przytłaczająca, powinniśmy też pamiętać o odpowiednim oświetleniu.
Barwne gotowanie
Coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach stają się kuchnie pełne różnobarwnych odcieni. To rozwiązanie dla odważnych, bowiem kolorowe kuchnie szybciej się nudzą. Warto więc dokładnie zastanowić się nad ilością i skalą wprowadzonego koloru.
Wybierając kolorowe fronty, zostawmy neutralne otoczenie, raczej unikajmy zbyt dużej liczby barwnych mebli. Ale kolorowe dodatki, kolory ścian, ciekawe wykończenie przestrzeni nad blatem – mile widziane są już jak najbardziej.
Pamiętajmy, że nasza kuchnia jest elementem większej całości. Jeśli paletę barw konsekwentnie, a zarazem z umiarem, będziemy podkreślać w całym mieszkaniu, optycznie powiększymy nasze wnętrze.
Z mody nie wychodzą klasyczne zestawy zabudowy w naturalnych odcieniach beżu i brązu. Modna jest również biel. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nudne i banalne, ale po dłuższym użytkowaniu dostrzeżecie wiele ich zalet, m.in. to, że takie zestawy są ponadczasowe i wyglądają nad wyraz solidnie.
Diabeł tkwi w szczegółach
Pora na materiały wykończeniowe. Firmy meblarskie oferują obecnie naprawdę duży i ciekawy ich wybór. Fronty naszej kuchni możemy wykonać m.in. z: płyt drewnianych, fornirowanych, laminowanych, lakierowanych. Pamiętajmy, żeby podejmując decyzję o ich wyborze, nie kierować się jedynie walorami estetycznymi i poprośmy fachowców o określenie ich właściwości: odporności na uszkodzenia, temperaturę, promieniowanie UV, wilgotność itd.
Podobnie postąpmy, wybierając blat (tutaj tym bardziej nie warto oszczędzać!). Firmy meblarskie mają obecnie w swoich ofertach zarówno popularne i korzystne cenowo blaty z laminatu, jak i takie z konglomeratu (mieszanka żywic akrylowych i pigmentów), kamienia czy drewna.
Warto również pomyśleć o ciekawych dodatkach, które zbudują klimat i styl naszej kuchni. Nie bójmy się plastiku, gumy czy pleksi – nie tylko nadadzą pomieszczeniu wyrazu, ale też odświeżą starą zabudowę kuchenną.
Pamiętajmy, aby określić i podkreślić serce kuchni. Dla każdego z nas może to być coś innego: wyspa kuchenna, piec, piękny duży stół… Najważniejsza jest funkcjonalność, ale także neutralny charakter centralnego punktu kuchni. To pomieszczenie będzie towarzyszyć nam przez lata, powinniśmy więc zaprojektować ja na tyle elastycznie, aby mniejsze lub większe korekty czy przebudowy w kolejnych latach, nie musiały oznaczać totalnej kuchennej rewolucji.