Jakie są sposoby na dokładne umycie okien?

Jakie są sposoby na dokładne umycie okien?

Dzisiejszy artykuł może być nieco zaskakujący – w końcu przecież każdy wie, w jaki sposób myć okna. Niby faktycznie tak jest, choć z drugiej strony, smugi wciąż pojawiające się podczas tej czynności mogą doprowadzić do szału każdego. Mamy na to swoje domowe sposoby – gazety, płyn do naczyń, ocet czy spirytus – jednak ich skuteczność bywa różna, a w pewnych sytuacjach mogą nawet mieć negatywny wpływ na niektóre elementy okna. Jak zatem myć okna, by namęczyć się przy tym jak najmniej i możliwie długo cieszyć się przejrzystością szyb?

Domowe sposoby, czy dedykowane środki czyszczące?

W sprzedaży jest wiele środków do mycia szyb i okien, jednak często rezygnujemy z nich na rzecz domowych rozwiązań, takich jak wymienione już stare gazety, ocet, płyn do naczyń, spirytus czy proszek do prania. Są to dość skuteczne metody, jednak w praktyce wcale nie wypadają lepiej, niż dobrej jakości środki czyszczące dedykowane do mycia okien, a często powodują więcej problemów podczas mycia (np powstawanie piany, widocznego nalotu lub nieprzyjemnego zapachu). Ponadto, w niektórych przypadkach może okazać się, że obecne w nich substancje chemiczne wchodzą w reakcję z lakierem lub materiałem, z którego wykonano ramę okna, w długim okresie powodując jej degradację i pogarszając estetykę. Dlatego, naszym zdaniem, warto zdecydować się na zakup “sklepowych” chemikaliów, które są tak opracowywane, by nie były agresywne dla materiałów wykorzystywanych w produkcji okien. Ma to mniejsze znaczenie w przypadku okien z PVC, jednak może istotnie wpływać na okna drewniane lub powłokę okien aluminiowych.

Szyby samoczyszczące rozwiązaniem ułatwiającym czyszczenie

Istnieją specjalne szyby, które są tak wytwarzane, by ograniczyć przyleganie zabrudzeń do szyb. Nazywamy je szybami samoczyszczącymi. Dokładniejsze informacje na ich temat można łatwo znaleźć w wielu miejscach w Internecie. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, niestety jego realizacja wymaga zakupu nowych okien – to zaś sprawia, że jest to metoda zarezerwowana dla tych, którzy remontują lub budują swój dom.

Usługa mycia okien nie taka straszna

Rozwiązaniem alternatywnym jest zamówienie usługi mycia okien w firmie, która oferuje wykonywanie tego typu zadań. Oczywiście, nie jest to wyjątkowo tania alternatywa, niemniej jednak obecnie ceny nie są aż tak wysokie, a wobec popularności dużej ilości przeszkleń, może okazać się całkiem opłacalna. Usługa wykonana przez fachowców to całkowite pozbycie się problemu, a także pewność, że czynność ta zostanie wykonana prawidłowo i z odpowiednią dbałością o stan okien.

Skuteczne mycie okien to częsty problem. Mamy jednak nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią jego rozwiązanie i pozwolą cieszyć się pełnią piękna krajobrazu oglądanego przez okna każdego dnia.

Dodaj komentarz