Muszki owocówki, zmora, której możemy się pozbyć

Muszki owocówki, zmora, której możemy się pozbyć

Przełom lata i jesieni to czas pysznych, sezonowych owoców, ale przechowywanie ich w domu o tej porze roku może przynieść pod twój dach uciążliwą plagę – muszki owocówki. Te malutkie owady nie biorą się znikąd – może zdarzyć się, że przyniesiesz ich larwy i jaja na owocach lub zostaną zwabione do twojego domu zapachem nadpsutych owoców (np. skórek wyrzuconych do kosza na śmieci). To właśnie ten zapach, a dokładniej fermentujące soki owocowe, w których znajdują się drożdże, potrafi zwabić te owady nawet z kilkunastu metrów. Ale czy naprawdę jest się czego bać?

Czy muszki owocówki są groźne?

Te niepozorne owady co prawda nie gryzą, ale mogą być źródłem innego zagrożenia. Ich obecność powoduje szybsze psucie się owoców. Poza tym mogą przenosić groźne wirusy i bakterie, szczególnie, jeśli wcześniej żerowały np. w koszu na śmieci. Co jednak robić, jeśli już pojawiły się w twoim domu?

Odkurzacz

Dosyć szybką metodą jest wciągnięcie muszek owocówek odkurzaczem. Te owady nie poruszają się tak szybko jak zwykłe muchy, dlatego z pewnością większość z nich uda się złapać odkurzaczem, a im mniej dorosłych muszek owocówek, tym mniej jajeczek złożą, co pozwoli uniknąć wielkiej epidemii. Wciąganie odkurzaczem powtarzaj do czasu, kiedy uda ci się pozbyć wszystkich owadów.

Pułapka z owoców

Skuteczną metodą jest skonstruowanie prostej pułapki z owoców: do niewielkiej miski lub innego pojemnika włóż kawałki lub skórki owoców (najlepiej sprawdzą się jabłka, których skórka zawiera bardzo dużo dzikich drożdży przyciągających muszki owocówki). Pojemnik owiń szczelnie mocno napiętą folią do żywności, a następnie wykałaczką zrób w folii kilkanaście otworów – muszki otworkami dostaną się pod folię, ale nie będą w stanie się spod niej wydostać.

Pułapka z octem

Do niewielkiego naczynia wlej odrobinę octu winnego lub jabłkowego, dodaj do niego kilka kropli płynu do mycia naczyń i postaw w miejscu, gdzie muszek owocówek jest najwięcej. Te uciążliwe owady zostaną zwabione zapachem octu, ale mikstura octu i płynu do mycia naczyń jest lepka, przez co muszki po prostu się w niej utopią.

Pułapka z butelki

Z dużej plastikowej butelki odetnij górną część z szyjką i wyrzuć (nie będzie już potrzebna). Do pozostałej części butelki wrzuć pokrojone owoce lub wlej ocet winny lub jabłkowy. Przygotuj sobie zwykłą kartkę papieru, zrób z niej lejek, a następnie umieść go w butelce i szczelnie przyklej do brzegów butelki – dzięki małemu otworkowi lejka muszki wejdą do środka, ale nie będą potrafiły wydostać się z pułapki.

Suszarka do włosów

Metoda przypominająca tę z odkurzaczem, ale uśmiercająca owady od razu. Włączoną suszarkę zwróć tylną częścią w kierunku skupiska muszek – muszki owocówki zostaną wciągnięte przez urządzenie i na miejscu spalone.

Liście laurowe

Sposób bardzo prosty i pozwalający uniknąć zabawy z pułapkami. Wystarczy rozłożyć liście laurowe wszędzie tam, gdzie muszki owocówki są i wszędzie tam, gdzie mogą się przenieść (w szafce z koszem na śmieci, w misie z owocami, na stole, blacie kuchennym) – w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu godzin po muszkach nie będzie śladu.

Środki chemiczne

Są skuteczne, ale budzą wiele kontrowersji, gdyż nie każdy rodzaj chemicznej pułapki możesz zastosować w kuchni, gdzie przechowuje się i przygotowuje jedzenie. Do wyboru są różne typy środków: sklepowe pułapki na muszki, lepy, spraye owadobójcze, płytki na owady czy elektryczne straszaki – możesz zatem dobrać taki, jaki będzie najwygodniejszy w twoim domu. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność i unikać kontaktu chemikaliów z jedzeniem.

Co można zrobić, żeby uniknąć pojawienia się muszek owocówek?

-nie zostawiaj na stole i blatach mocno dojrzałych i przejrzałych owoców;
-jeśli trzymasz owoce na stole, przykryj je pokrywą;
-regularnie i na bieżąco opróżniaj kosz na śmieci (najlepiej, jeśli kosz będzie miał pokrywę);
-zmywaj na bieżąco, nie zostawiaj w zlewie brudnych naczyń i resztek jedzenia;
-pilnuj, żeby wszystkie słoiki i butelki ze słodkimi dżemami i sokami były szczelnie zamknięte;
-dbaj o czystość blatów;
-dokładnie myj owoce i warzywa przed jedzniem, od razu wyrzucaj te nadpsute;
-zamontuj w oknach siatki na owady

Dodaj komentarz