Projekty domów typu bliźniak – na co zwracać uwagę?

Projekty domów typu bliźniak – na co zwracać uwagę?

Obecnie wiele osób (a także firm deweloperskich) decyduje się na budowę nieruchomości typu bliźniak, czyli dwusegmentowych. Są to dwa domy dzielące ze sobą ścianę i dach, a poza tym całkowicie od siebie oddzielne, w związku z czym na jednej posesji mogą mieszkać w sposób niezależny dwie rodziny, oszczędzając przy tym na kosztach budowy.

Jeden dom typu bliźniak jest tańszy niż dwa domy “pojedyncze”, m.in. właśnie z uwagi na podział kosztów dachu, bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni działki i nie tylko. Żeby jednak nie tylko oszczędzić pieniądze, ale też być zadowolonym z danej nieruchomości, trzeba najpierw dobrać odpowiedni projekt bliźniaka. Na co zwracać uwagę, aby uzyskać optymalny efekt?

Odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń to podstawa

Projektowanie “bliźniaka” nie polega po prostu na sklejeniu ze sobą dwóch projektów domów pojedynczych. Takie rozwiązanie po prostu nie mogłoby działać, z uwagi na wspomniany już fakt, że dwie nieruchomości będą dzieliły ze sobą ścianę. Z oczywistych względów wzdłuż tej ściany nie można umieścić żadnych okien – zaglądałyby one nie na zewnątrz, a do domu sąsiada.

To oznacza, że wzdłuż tejże ściany powinny być umieszczone takie pomieszczenia, w przypadku których nie jest niezbędny dostęp światła słonecznego. Mowa tutaj między innymi o kotłowniach czy łazienkach. W teorii można byłoby umieścić tam sypialnię czy kuchnię, ale w praktyce na dłuższą metę byłoby to bardzo niekomfortowe, a wręcz nawet niezdrowe.

Oprócz właściwego rozlokowania pomieszczeń ważne jest, żeby w danym projekcie właściwie ulokowane były też drzwi do poszczególnych nieruchomości. Tutaj wiele zależy od relacji między rodzinami, dla których przeznaczone będą poszczególne części bliźniaka. Niektórzy będą woleli maksymalnie od siebie oddalone drzwi, a także zastosowanie płotów, żywopłotów czy tarasów, aby jeszcze bardziej oddzielić od siebie nieruchomości i zapewnić sobie pełną prywatność, inni nie będą mieli nic przeciwko, aby mieć wejścia do domów bardzo blisko siebie.

Bliźniaki nie muszą być swoim lustrzanym odbiciem

Jeśli zerkniemy na dostępne w Internecie projekty bliźniak zwykle składa się z dwóch nieruchomości będących swoimi lustrzanymi odbiciami. W rzeczywistości jednak, o ile m.in. kształt domów i elewacja nie powinny się szczególnie różnić, tak poszczególne rodziny mogą pewne elementy dostosowywać do swoich potrzeb. Mowa tutaj na przykład o umiejscowieniu i rozmiarze balkonu.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że często taka personalizacja będzie wymagała ingerencji w gotowy projekt, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz