Jeszcze do niedawna posiadanie własnego gospodarstwa i kilkunastu hektarów pola wiązało się z ciężką pracą, a także wstawaniem z pierwszymi promieniami słońca. Aktualnie wiele się jednak zmieniło ze względu na znaczny rozwój technologiczny, który zdecydowanie ułatwił wykonywanie podstawowych prac praktycznie każdemu rolnikowi. W gospodarstwie powinny pojawić się podstawowe maszyny, a jedną z nich jest zdecydowanie rozrzutnik obornika. To właśnie dzięki niemu wszystkie czynności polegające na nawożeniu bądź użyźnianiu pola okazują się znacznie prostsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Każda osoba planująca zakup tego urządzenia powinna szczegółowo zapoznać się z jej budową oraz podstawowymi funkcjami.
Rozrzutnik obornika i jego podstawowa budowa
Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu spotkał na drodze rozrzutnik obornika, który stanowi jedną z podstawowych maszyn w gospodarstwie każdego rolnika. W większości przypadków to urządzenie swoim kształtem przypomina bardzo pojemną przyczepę mocowaną do traktora. Starsze modele zazwyczaj wyposażone były w dwie osie, co jednak znacznie się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat. Aktualnie na rynku produkowane są maszyny, których budowa oparta jest na jednej osi oraz dużych kołach. Rozrzutnik obornika w ten sposób znacznie ogranicza opory tarcia, dzięki czemu istnieje możliwość jego przyłączenia nawet do starszych ciągników o niewielkiej mocy.
Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze odpowiedniej maszyny powinna być pojemność skrzyni załadunkowej. Aktualnie większość modeli jest w stanie pomieścić nawet do 20 ton obornika, co z pewnością należy do ogromnych ilości. Do produkcji tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się różne stopy metali, które powinny przede wszystkim charakteryzować się wysoką odpornością na korozję. Nie bez znaczenia jest również grubość zastosowanego surowca wahająca się od 4 do 8 mm. Ten rodzaj maszyny rolniczej z pewnością nie mógłby funkcjonować bez łańcuchowego przenośnika sterowanego hydraulicznie, który pozwala na sprawne sterowanie prędkością oraz ruchem obornika.
Zastosowanie rozrzutnika obornika w gospodarstwie
Osoby w żaden sposób niezwiązane z rolnictwem bardzo często zadają sobie pytania, w jakim celu wykorzystuje się rozrzutnik obornika. Wbrew pozorom przeznaczenie tej maszyny nie należy do bardzo skomplikowanych, ponieważ jej głównym zadaniem jest rozrzucanie po powierzchni pola specjalnie przygotowanego bądź naturalnego nawozu. Cała procedura odbywa się przy pomocy sprawnie obracających się noży, które rozdrabniają i rozsypują zawartość obornika wokół. Rozrzutniki obornika zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich zawartość mogła szybko opuścić skrzynię załadunkową przez boczną lub tylną burtę przyczepy. Cały mechanizm zasilany jest przez połączenie rozrzutnika z pracującym traktorem. Z pewnością wiele osób zaskoczy fakt, iż zasięg tego rodzaju maszyn rolniczych kształtuje się na poziomie nawet 25 metrów.
Dodatkowe wyposażenie rozrzutnika obornika
Podobnie jak w przypadku pozostałych sprzętów rolniczych również tutaj istnieje możliwość skonfigurowania dodatkowego wyposażenia rozrzutnika obornika. Świetnym rozwiązaniem, które w ostatnim czasie znacznie zyskało na popularności wśród rolników, jest oczywiście ścianka grodziowa. Ten element odpowiada za separacje przestrzeni ładunkowej, a także adaptera. Większość dostępnych na rynku modeli posiada również osłony tylnych lamp, które gwarantują brak konieczności czyszczenia tego elementu konstrukcyjnego za każdym razem, gdy opuszcza się terytorium pól uprawnych. Do pozostałych elementów składających się na dodatkowe wyposażenia należy zaliczyć błotniki oraz specjalistyczne koła o znacznie lepszych parametrach. Jak łatwo zaobserwować, rozrzutnik obornika to bardzo praktyczna maszyna rolnicza, która z pewnością znacznie odciąży rolników od wykonywania ciężkich i skomplikowanych czynności, a także przyśpieszy czasochłonne dotychczas nawożenie.