Obecnie osoby, które budują dom lub robią remont już ukończonej nieruchomości mają spory wybór co do sposobu ogrzania nieruchomości. Poszczególne metody różnią się kosztem, zarówno krótkoterminowym, jak i długoterminowym, a także wydajnością, czasem wymaganym na konserwację i nie tylko.
Jedną z opcji, która cieszy się coraz większą popularnością, są specjalne maty grzewcze. Wciąż jednak nie każdy o takim rozwiązaniu słyszał, a nawet jeśli, to niekoniecznie wiedział, na czym ono polega. W takim razie, czym są rzeczone maty i jak dokładnie one działają? Wszystko tłumaczymy poniżej!
Czym są maty grzewcze?
Specjalne maty grzewcze na podczerwień są układane pod podłogą, w ścianach lub w suficie, czy to w domu, czy w mieszkaniu. Można je zastosować w całym domu, ale też tylko w wybranych pomieszczeniach, na przykład w salonie czy łazience. Nie mamy tutaj do czynienia z konwekcją, a więc ogrzewaniem powietrza, które porusza się po pomieszczeniu i ogrzewa wszystko dookoła, w tym przedmioty, ale też nas samych.
Jak sama nazwa tej formy ogrzewania wskazuje, sporą rolę ogrywa tutaj podczerwień. Dokładniej mówiąc, za pomocą mat emitowana jest fala podczerwona, za pomocą której bezpośrednio ogrzewane są elementy otoczenia, na które ta fala natrafi – osoby, meble czy innego typu przedmioty. Jest to wygodne i wydajne rozwiązanie, które szczególnie doceniają alergicy.
Trzeba bowiem wskazać, że przy ogrzewaniu konwektorowym wzbijają się w górę drobinki kurzu i krążą po pomieszczeniu, co dla alergików może być bardzo kłopotliwe. Przy ogrzewaniu za pomocą mat grzewczych taki problem nie występuje.
Co jeszcze warto wiedzieć o matach grzewczych?
Kluczową cechą mat grzewczych jest to, że nie zajmują one dużej ilości miejsca – są ukryte w podłodze, ścianie lub suficie, nie ma więc mowy o uciążliwych kaloryferach, kominkach i piecach, które marnują cenną przestrzeń. Sprawdzą się więc szczególnie dobrze w niewielkich mieszkaniach, ale oczywiście świetnie nadają się także do domów jednorodzinnych.
Kolejny ważny aspekt to brak potrzeby konserwacji i czyszczenia. Nie ma bezpośredniego dostępu do mat, nie ma więc mowy o ich czyszczeniu. Jest to miła odmiana choćby od kaloryferów, które trzeba okazjonalnie odpowietrzać i wycierać z kurzu, czy też kominka, z którego trzeba wynosić popiół. Taka metoda ogrzewania jest więc warta rozważenia zwłaszcza w przypadku, kiedy nie mamy dużo czasu i chcemy maksymalnie ograniczyć ilość obowiązków związanych z ogrzewaniem nieruchomości.