Czym byłoby nasze życie bez sztuki? Od wielu lat różnego rodzaju dzieła otaczają nas zarówno w codziennym życiu, jak i naszych małych, prywatnych światach. Często nawet nie zwracamy na nie uwagi, jednak wielu z nas ma świadomość, że sztuka sprawia, iż nasze życie wygląda dużo bardziej kolorowo.
Czym jest sztuka?
Sztuka wielu osobom kojarzy się z obrazami lub rzeźbami. Nawet uczelnie wyższe, kształcące artystów plastyków, nazywane są Akademiami Sztuk Pięknych. Jednak warto mieć świadomość, że sztuka to nie tylko obrazy, rzeźby czy performanse -sztuką jest także teatr, muzyka, film i literatura.
Jeśli chodzi o samą definicję, sztukę możemy określić jako pewien dorobek kulturowy danej cywilizacji, który manifestuje się właśnie przez utwory czy dzieła artystyczne. Ponieważ sztuka bardzo często reaguje na potrzeby społeczne i ewoluuje wraz z kulturą (lub w kontrze do niej), nie jest możliwe dokładniejsze włożenie jej w ramy definicyjne.
Wiele osób, które lubi sztukę, skupia się głównie na obrazach. Historia zna przykłady wspaniałych dzieł, malowanych przez twórców różnych epok. Ciekawe dzieła sztuki na sprzedaż (www.sprzedajemy.pl) są dostępne w różnych cenach i wymiarach. Warto zaznajomić się z ofertą dostępną w sieci – często można tam znaleźć prawdziwe perełki! Sztuka wyrażona w formie obrazów i rzeźb daje człowiekowi poczucie obcowania z czymś pięknym i nieuchwytnym i sprawia, że zastanawiamy się nad najważniejszymi rzeczami.
Rodzaje sztuki
Jak już zostało wspomniane, sztuka to nie tylko obrazy i rzeźby. Dziedzin sztuki jest całe mnóstwo, a najpopularniejsze z nich to literatura i poezja, muzyka, taniec, film, oraz oczywiście sztuki plastyczne, które zawierają w sobie zarówno obrazy, jak i fotografię czy instalacje artystyczne. W każdej z tych dziedzin można się szkolić, każda też daje odbiorcy zupełnie inny zestaw emocji i innych korzyści.
Co daje człowiekowi sztuka?
Sztuka posiada wiele funkcji i codzienne egzystowanie z całkowitym jej wyłączeniem byłoby niemal niemożliwe. Dzięki niej przeżywamy emocje i uczymy się mówić o uczuciach. Bardzo często sztuka komunikuje także pewne rzeczy, może być społecznym manifestem lub politycznym przekazem. Jedną z ważniejszych funkcji sztuki jest kwestia estetyczna – ma ona sprawić, że będzie mam po prostu miło, choć sztuka współczesna w wielu aspektach odchodzi o d tego założenia. Warto również zaznaczyć, że dzięki sztuce możemy poznać historię (wykopaliska archeologiczne czy dzieła renesansowe pokazują nam dawny świat i zwyczaje ludzi).
Bardzo ważną funkcją sztuki jest jej znaczenie terapeutyczne. Często malowanie, taniec, pisanie i inne formy ekspresji pozwalają wyrzucić z siebie trudne emocje i wewnętrznie się oczyścić. To często zalecana forma terapii – pozwala opowiedzieć o tym, co w nas siedzi w sposób metaforyczny, umowny a jednocześnie jak najbardziej prawdziwy i pierwotny.