Jak ważny jest właściwy wybór farby do malowania elewacji?

Jak ważny jest właściwy wybór farby do malowania elewacji?

Nowa warstwa farby może zdziałać cuda, zmieniając wygląd zewnętrzny Twojego domu. Może pomóc nadać Twojemu domowi zupełnie nową tożsamość i przygotować gości do tego, czego mogą się spodziewać, gdy już znajdą się w środku. Chociaż malowanie jest szybkim i łatwym sposobem na odświeżającą zmianę, brak dobrego przygotowania powierzchni może zniweczyć nawet najlepszy zamiar. Właściwe przygotowanie i skrupulatne zaplanowanie każdej czynności jest niezbędne do uzyskania dobrego wykończenia zewnętrznego. Jeśli popełniasz błąd w planowaniu, to znaczy, że planujesz popełnienie błędu – jak mówi jedna z ważnych zasad produktywności. Ile razy zdarzyło się, że brak planu zemścił się w najmniej spodziewanym momencie i kilka godzin pracy trzeba było wykonać ponownie, by naprawić błąd, którego można było uniknąć dzięki kilku minutom poświęconym na planowanie?

Dlatego powinieneś wiedzieć, że właściwy wybór farby do malowania elewacji jest jedną z najważniejszych czynności, które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac. Po dokonaniu wyboru farby trzeba zrobić jeszcze kilka ważnych rzeczy. Dobre przygotowanie powierzchni zwykle zajmuje więcej czasu niż samo malowanie, a ludzie nie zdają sobie sprawy, że jest to tak ważne. Jesteśmy narodem niecierpliwych renowatorów, którzy jak najszybciej chcą uzyskać kolor na ścianach i zobaczyć efekt, nie zdając sobie sprawy, że szybko może on się zmienić.

Farby do malowania elewacji – jaki masz wybór?

Mówiąc o wyborze farby, tak naprawdę mamy na myśli dwie kwestie. Jedna jest typowo techniczna, czyli jakiego typu farbę zastosujesz. Druga z kolei jest kwestią zdecydowanie bardziej estetyczną, czyli na jaki kolor pomalujesz elewację swojego domu. Jak się szybko okaże, gdy tylko odwiedzisz sklep z materiałami budowlanymi, farby do malowania elewacji dostępne są w kilku rodzajach:

  • farby silikonowe
  • farby lateksowe
  • farby akrylowe
  • farby do gruntowania powierzchni

Obecnie wiele farb zewnętrznych jest samogruntujących, co oznacza, że ​​podkład może nie być potrzebny. Jednak warto stosować podkład w sytuacjach, gdy podłoże do malowania stawia wyraźny opór. Jeśli malujesz i czujesz, że farba nie kryje malowanej powierzchni, podłoże jest luźne, zbyt mocno wchłania farbę – wtedy warto zastosować grunt przed malowaniem. W innych przypadkach nie jest to wymagane i można malować bezpośrednio na przygotowanej oczywiście wcześniej ścianie.

Ważną zasadą jest unikanie stosowania farb wewnętrznych lub błyszczących na zewnątrz, ponieważ farby zewnętrzne mają specjalne właściwości, które pomagają im wytrzymać czynniki atmosferyczne, takie jak ekspozycja na promieniowanie UV. Najlepiej stosować farby o niskim połysku lub matowej na ścianach zewnętrznych oraz do wykończeń różnych elementów zewnętrznego wyposażenia domów: rynien, maskownic i zewnętrznych ram okiennych.

Wskazówki, co do wyboru farby do malowania elewacji

Unikaj używania zwykłej farby do malowania elewacji na powierzchniach metalowych, ponieważ może ona szybko łuszczyć się i pękać. Najpierw użyj metalowego podkładu.

Pomaluj dachówki natryskowo, ale pamiętaj, że możesz malować tylko dachówki nieszkliwione.

Oszczędzaj pieniądze, samodzielnie malując ściany domu i niskie obszary, ale dla bezpieczeństwa zatrudnij malarza do malowania wysokich miejsc.

Użyj farby do malowania betonu, aby odświeżyć podjazd lub ogrodową ścieżkę.

Użyj pistoletu natryskowego do ścian, ale upewnij się, że jest dobrej jakości. Tańsze modele zwykle zużywają więcej farby niż modele o jakości handlowej.

Nigdy nie maluj na cegle, jeśli planujesz potem tynkowanie, ponieważ tynk ma trudności z przyklejaniem się do pomalowanej cegły. Każda cegła będzie musiała zostać później ręcznie oczyszczona, aby tynk się przykleił, co może w rezultacie stać się bardzo kosztowne.

I jeszcze kilka zasad na zakończenie

Kiedy wybierasz farby do malowania elewacji, nie próbuj robić z domu czegoś, czym nie jest, ponieważ nie będzie wyglądał dobrze i możesz spowodować znaczny spadek wartości swojej nieruchomości.

Pomaluj wszystkie ściany na jeden kolor, a elementy wykończenia na kolor kontrastujące. Jeśli miałeś ciemne ściany, wybierz jasne wykończenia i odwrotnie.

Białe listwy dobrze prezentują się w połączeniu z czarnymi i szarymi ścianami.

Farba może być użyta do podkreślenia elementów na elewacji, ale także do zakamuflowania nieestetycznych miejsc.

Dodaj komentarz