Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Wielu Polaków myśli o wyprowadzkę do swojego M. Tendencje w budownictwie ciągle wzrastają, a my kupujemy na potęgę mieszkania, lub budujemy domy. No właśnie, ale na które z tych rozwiązań się zdecydować? Wszystko zależy od sposobu życia, jaki prowadzimy, oraz… zasobności naszego portfela.

Na wieś z samochodem

Budując dom, najczęściej stawiamy go poza miastem, na małych wioskach, lub ewentualnie na przedmieściach dużych miast. Związane jest to oczywiście z samą ideą domu – aby zbudować go miejscu zapewniającym odpoczynek, ciszę, spokój, dostęp do natury, oraz brak sąsiedztwa z drogami szybkiego ruchu, ale przede wszystkim – z ceną ziemi. Niestety grunty w centrach miast są horrendalnie wysokie i nic nie zapowiada, by miało się to szybko zmienić. Im dalej od miasta tym taniej. Niestety, im dalej to również dla nas drożej i mniej komfortowo. Budując dom na wsi musimy uświadomić sobie, że sporą część wydatków pochłonie nas dojazd do pracy. Dodatkowo pewne usługi będą oddalone – trudno o duże szkoły, kina, czy centra handlowe ulokowane na małych wioskach. Chociaż wszystko zależy od wielkości miejscowości. Nawet małe wsie zazwyczaj mają już choćby niewielką szkołę podstawową, a popularne dyskonty spożywcze rozbudowują swoje sieci nawet na przedmieścia i większe wsie. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani i codziennie korzystamy z samochodu, nawet w mieście sporą część dnia musimy spędzić na trasie – korki, które tam panują potrafią zniechęcić największych entuzjastów życia w mieście.

Kłopotliwe sąsiedztwo

Dla wielu osób niewątpliwym plusem domu jest brak bezpośredniego sąsiedztwa za ścianą. Budownictwo w bloku skonstruowane jest w ten sposób, że z każdej strony właściwie otaczają nas sąsiedzi. Nie ma w tym nic złego, o ile trafimy na ugodowe i sympatyczne towarzystwo. Niestety w praktyce rzadko kiedy mamy na to wpływ, a lokatorzy bywają naprawdę różni. Wówczas musimy dostosować się do różnych, uzasadnionych i nie, zwyczajów innych osób. Trzeba liczyć się z chęcią remontu sąsiada, z użyciem niezbyt cichej wiertarki od 7 rano w sobotę, rozbrykanych dzieci skaczących piętro nad nami po łóżku, lub wyjątkowo rozrywkowego towarzystwa, imprezującego w każdy weekend do późnych godzin nocnych.

Ile miejsca potrzebujemy?

Dom to przede wszystkim metraż. Oczywiście, jako ilość zależy od naszych potrzeb, ale nie oszukujmy się – nowoczesne mieszkania budowane są w taki sposób, by jak najwięcej funkcji umieścić, na jak największej powierzchni. W praktyce to w większości 40-50m2 do dyspozycji. W domu możemy mieć co najmniej dwa razy tyle. Jeżeli zależy nam na kilku pokojach, dużej kuchni, oraz pomieszczeniach gospodarczych, dom to dla nas dużo lepsze rozwiązanie. Dobrze również jest pomyśleć o odpowiednich dachu, jego profilu, spadzie, tak aby w przyszłości można było np skorzystać z powierzchni dachu pod fotowoltaikę. Mądrze jest skorzystać z fachowych usług dekarskich, na tym elemencie z pewnością nie należy szukać oszczędności. Dach to jeden z najważniejszych elementów domu, dobry dekarz zapewni nam bezpieczeństwo i brak kłopotów.

Dodaj komentarz