Jak wygląda praca dekarza

Jak wygląda praca dekarza

Nawet najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny dom nie przetrwa wielu lat, jeśli jego dach nie będzie solidny i dobrze wykonany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest praca dekarza. Kim jest fachowiec od dachów? Jak wygląda jego codzienna praca? Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając dekarza w Białymstoku oraz firmę realizującą budowę i wykończenie dachu?

Dekarz – rzemieślnik z wieloletnią historią

Praca dekarza jest owiana tajemnicą i oprócz tego, że fachowiec ten zajmuje się budową dachu nie wiemy zbyt wiele o szczegółach jego pracy. Zawód dekarza oficjalnie wyodrębnił się pod koniec XIX wieku. Początkowo to cieśla zajmował się układaniem dachu, jednak właśnie pod koniec XIX wieku utarło się, że po zawieszeniu wiechy do pracy będzie przystępował inny rzemieślnik – dekarz. Nazwa zawodu wzięła się od czynności, czyli dekowania, która polegała na pokrywaniu dachu targaną słomą, a później przyciskaniu jej drewnem do krokwi. Pokrycie te nazywało się dekiem, stąd nazwa dekarz. Ciekawostką może być fakt, że w Polsce funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (od 1994 roku), które należy do International Federation for the Roofing Trade (IFD), a więc federacji o światowym zasięgu.

Od czego zaczyna dekarz…

Praca dekarza rozpoczyna się w warsztacie, gdzie musi zostać precyzyjnie przygotowany każdy element nowego pokrycia. Zasadniczo dach składa się z konstrukcji nośnej, podkładu i poszycia. Za konstrukcję i podkład jest odpowiedzialny cieśla (jeśli elementy są drewniane), natomiast za poszycie dachowe jest odpowiedzialny dekarz. Praca w tym zawodzie wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności, a doświadczenie w tej branży jest na wagę złota. W związku z tym, że poszycie dachu jest tym elementem całej konstrukcji, który jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, dekarz musi zastosować odpowiedni materiał, aby dach był odporny na wilgoć, wysokie temperatury czy porywiste wiatry. Profesjonalny dekarz Białystok potrafi doradzić jakie pokrycie dachu będzie najbardziej odpowiednie.

… a na czym kończy?

Po przygotowaniu elementów wykończenia dachu, dekarz rozpoczyna ich montaż, czyli tą część pracy, którą wszyscy znamy. Zawód dekarza wymaga odwagi, ponieważ prace są realizowane na wysokości, a dodatkowo odporności na warunki atmosferyczne, ponieważ bardzo często prace są wykonywane w zimnie lub wysokiej temperaturze. Dachy Białystok są budowane przez cały rok. W zależności od materiału wybranego przez inwestora, dekarz układa blachę, dachówki lub inny rodzaj pokrycia dachowego na wcześniej przygotowanej konstrukcji. Aby dach całkowicie spełniał swoją funkcję warto uzupełnić go o takie elementy jak rynny i rury spustowe odprowadzające wodę z dachu na ziemię. Montażem tych części zajmuje się również dekarz, jednak taki, który specjalizuje się w metalowych elementach, czyli dekarz-blacharz.

Dekarz Białystok – gwarancja jakości 

Znając zakres obowiązków dekarza wiemy, że należy zwrócić szczególną uwagę wybierając fachowców do budowy dachu. Wiedza i doświadczenie gwarantują dach, który będzie chronił nasz dom przed warunkami atmosferycznymi przez długie lata. Promodach to firma oferująca usługi dekarskie na terenie Białegostoku, ale również w jego okolicach (w Łapach) i całym województwie podlaskim. Dekarz Białystok w ramach usług dekarskich oferuje kompleksowe usługi, na które składa się montaż więźb dachowych, wszelkie obróbki blacharskie, a nawet montaż okien dachowych zapewniających piękne światło w pokojach na poddaszu. Doświadczenie, które posiada dekarz Białystok to efekt wielu zleceń realizowanych na terenie województwa i wiele dachów służących klientom do dziś. Pokrycia dachowe nie mają tajemnic przed dekarz Białystok, dlatego warto skorzystać z usług Pomodach i cieszyć się nowym i pięknym dachem przez wiele lat.

Dodaj komentarz