Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy jest kredytem celowym, co oznacza, że może być on wykorzystany jedynie w określonym celu. W tym przypadku są to cele mieszkaniowe. Za pieniądze z kredytu, oprócz zakupu lokalu mieszkalnego, możemy nabyć również np. dom jednorodzinny, zakupić działkę budowlaną lub pokryć koszty budowy domu jednorodzinnego. Dodatkowo kryteria kredytu mieszkaniowego spełnia zakup magazynu czy garażu. Ze względu na związek z finansowaniem nieruchomości kredyt mieszkaniowy często mylony jest z kredytem hipotecznym. Mimo podobieństw są to jednak dwa różne instrumenty finansowe. Podstawą różnicą między nimi jest przeznaczenie, które w przypadku kredytu mieszkaniowego jest dużo węższe, niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Jakie warunki trzeba spełnić aby bank udzielił kredytu mieszkaniowego

Aby bank udzielił nam kredytu mieszkaniowego trzeba spełnić przede wszystkim dwa podstawowe warunki. Pierwszy to zdolność kredytowa. Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, tak i tu trzeba wykazać, że jesteśmy zdolni do regularnej spłaty zobowiązania. Szeroko pojęte procedury weryfikacji zdolności w każdym z banków mogą się od siebie różnić. Przez co, jeden bank może odrzucić nasz wniosek, a następny poinformować o pozytywnej weryfikacji. Przed wybraniem się do banku możemy samodzielnie dokonać weryfikacji poprzez kalkulatory zdolności udostępniane w internecie. Możemy także udać się na rozmowę z doradcami poszczególnych instytucji bądź niezależnymi pośrednikami kredytowymi, aby dowiedzieć się o wymaganych kryteriach uzyskania kredytu. Kolejnym z warunków jest wkład własny. Obecnie żaden bank nie udziela kredytu w kwocie, odpowiadającej pełnej wartości nieruchomości. Przed udzieleniem kredytu bank wysyła swojego eksperta, bądź korzysta z porady zewnętrznego doradcy majątkowego, który weryfikuje wartość danej nieruchomości. Bank wymaga od potencjalnego kredytobiorcy (w większości przypadków) 20% wkładu własnego.

Procedura przyznania kredytu mieszkaniowego

Procedura przyznania kredytu mieszkaniowego jest dość długotrwała i niekiedy może być skomplikowana. Dzieje się tak, ponieważ w grę wchodzi duża kwota kredytu i wiąże się to z różnego rodzaju formalnościami, które muszą być załatwione w sposób rozważny i sprawdzony. Niewątpliwym plusem tego rodzaju kredytu jest długi okres jego spłacania i niskie oprocentowanie (w zależności od konkretnego banku ok. 5%). Wiele osób ceni również w kredycie mieszkaniowym możliwość uzyskania go w różnych walutach. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z ryzykiem walutowym (tak jak w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich) i decyzja ta musi być dobrze przemyślana.

Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem na długie lata, dlatego warto poznać oferty wielu banków, żeby mieć możliwość wyboru kredytu najkorzystniejszego dla nas.

Dodaj komentarz