Łąki kwietne – specjalnością polskich miast

Łąki kwietne – specjalnością polskich miast

Od pewnego czasu w Polsce zauważyć można pewien szkodliwy trend – wszędzie pojawia się beton. Rynki miast są karczowane, a miejsca starych drzew zastępuje betonowa wylewka, dziwi to szczególnie mocno z racji faktu, że od kilku lat prawie każde lato przeżywamy pod znakiem suszy i potężnych upałów.

Na szczęście włodarze coraz większej ilości miast sprzeciwiają się temu stanowi rzeczy i w kontrze do “betonozy” obsadzają wiele skwerów i ścieżek łąkami.Łąki kwietne miododajne to rozwiązanie z którego płyną praktycznie same zalety, od zbawiennego wpływu na ekosystem po pozytywny wpływ na człowieka. Ale po kolei

Łąki kwietne miododajne i ich wpływ na środowisko

Bez pszczół nie byłoby przyrody, a bez przyrody nie byłoby ludzi. Twierdzenie tak samo oczywiste jak i zapomniane. Coraz rzadziej pamiętamy o tych jakże kluczowych dla naszego życia owadach odbierając im przestrzeń do życia i pożywienie. Łąki kwietne miododajne sadzone w miastach sprawiają, że pszczoły z powrotem mogą zawitać w metropoliach, rozsiewając pyłki po całym jego terenie. Łąki są również miejscem do życia dla niezliczonej grupy stworzeń, nasadzając ich coraz więcej przyczyniamy się do odnowienia bioróżnorodności naszych miast.

Wpływ łąk na człowieka

Łąki kwietne miododajne dla człowieka spełniają kilka funkcji. Po pierwsze estetyczną; w wielkich miastach z każdej strony jesteśmy otoczeni hałasem, stalą i cementem. Mała zielona wyspa pełna pięknie pachnących, kolorowych roślin bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, dając przynajmniej namiastkę kontaktu z naturą. Ponadto łąki pochłaniają z atmosfery naprawdę potężne ilości szkodliwego CO2, co w warunkach zagrożenia katastrofą klimatyczną ma naprawdę niebagatelne znaczenie. Ich pielęgnacja dodatkowo ograniczona jest do absolutnego minimum, lokalnie obniżają temperaturę i nawilżają powietrze oraz spulchniają glebę na której zostały zasadzone.

Polska jako bastion łąk kwietnych

Jako pierwsze z inicjatywą nasadzania łąk kwietnych miododajnych wyszło, w 2017 roku, miasto Kraków, aktualnie nasadzone jest tam ok. 30 hektarów łąk. Białystok planuje łąkami kwietnymi miododajnymi obsadzić 15 hektarów, łąki znajdują się również m.in. we Wrocławiu, Zielonej Górze, Warszawie czy Bytomiu.

Jak widać istnieje alternatywa dla sztucznych materiałów niosąca za sobą same zalety, a praktycznie zerowe szkody. Zamiast betonu podążajmy drogą natury.

Dodaj komentarz