Praktyczne i estetyczne baterie łazienkowe

Praktyczne i estetyczne baterie łazienkowe

Remont łazienki to jedna z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji w domu. Wiąże się nie tylko z zaprojektowaniem, zakupem i położeniem glazury, ale również doborem i montażem armatury. Bardzo ważna jest decyzja o tym, jakie kupić baterie łazienkowe. Muszą być one zarówno praktyczne, jak i pasujące do pozostałego wyposażenia łazienki.

Baterie umywalkowe

Bateria umywalkowa składa się z wylewki oraz zaworu (lub zaworów), którymi miesza się gorącą wodę z zimną. Przed dokonaniem zakupu baterii umywalkowej należy podjąć decyzję, jakiego typu umywalka bądź umywalki będą zamontowane w naszej łazience oraz w jaki sposób będzie wyprowadzone przyłącze wodne. Jeśli planujemy zastosowanie typowej, klasycznej umywalki wiszącej to mamy do wyboru dwa rodzaje baterii łazienkowych. Możemy zastosować baterię ścienną i w takim przypadku przyłącza wodne są wyprowadzone bezpośrednio ze ściany nad górną krawędzią umywalki. Jeśli natomiast umywalka posiada otwór na baterię, to zastosowanie będą tutaj miały baterie łazienkowe stojące. W takiej sytuacji przyłącza wodne powinny być wyprowadzone ze ściany pod umywalką. Stosuje się wtedy zawory umywalkowe, a bateria jest połączona z przyłączem ciepłej i zimnej wody za pomocą wężyków.

Obecnie bardzo popularne i modne są również baterie nablatowe. Jak sama nazwa wskazuje, miska jest wtedy umieszczona na blacie. Wtedy również stosuje się baterie umywalkowe stojące, ale często zamiast w umywalce montuje się je w blacie. Należy zwrócić uwagę, że baterie stojące montowane w umywalce różnią się od baterii łazienkowych montowanych w blacie. Różnica obejmuje wysokość baterii oraz długość wylewki. Warto przed zakupem dokonać odpowiednich pomiarów.

Baterie wannowa

Baterie łazienkowe wannowe oprócz wylewki i mieszacza posiadają również przełącznik służący do puszczenia strumienia wody na słuchawkę prysznicową. Takie baterie montuje się ponad krawędzią wanny. Woda może być według uznania kierowana do wanny lub do zestawu prysznicowego.

Bateria prysznicowa

Bateria prysznicowa nie posiada typowej wylewki kierującej strumień wodny w dół (tak jak bateria wannowa). Zmieszana woda od razu jest wyprowadzana za pośrednictwem węża na słuchawkę prysznicową lub panel prysznicowy. Wybierając baterie łazienkowe, należy zwrócić uwagę, że występują przynajmniej dwa rodzaje baterii prysznicowych. Pierwszy typ to baterie, które montuje się niezależnie, a do niej dobiera się zestaw prysznicowy. Bateria jest połączona z zestawem za pośrednictwem węża. Plusem takiego rozwiązania jest to, że gdy nastąpi konieczność wymiany, można wymienić oddzielnie samą baterię lub sam zestaw prysznicowy. Drugi typ to baterie łazienkowe zintegrowane, czyli takie, w których bateria stanowi nierozłączny blok z panelem prysznicowym.

Dodaj komentarz