Malowanie drewna w 5 krokach – o czym trzeba pamiętać?

Malowanie drewna w 5 krokach – o czym trzeba pamiętać?

Malowanie drewna to proces, który może być nieco skomplikowany, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z takim zadaniem. Nie oznacza to jednak, że jest to praca zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych specjalistów. Z pomocą krótkiego poradnika oraz odpowiednich narzędzi, nawet początkujący mogą otrzymać bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Podpowiadamy jak krok po kroku przeprowadzić malowanie naturalnego materiału.

Krok 1: Wybierz narzędzia i farbę do malowania drewna

Do malowania drewna potrzebujesz pędzla z mieszanym włosiem lub wałka. Przydatne mogą okazać się również takie akcesoria, jak papier ścierny, szpachelka, kuweta malarska, czy folia zabezpieczająca przed zachlapaniem farbą poszczególnych powierzchni i elementów w miejscu, w którym prowadzisz pracę. W zależności od rodzaju drewna i jego przeznaczenia, musisz także wybrać odpowiednią farbę. Do malowania elementów, znajdujących się na zewnątrz domu, poszukaj produktu, który gwarantuje odpowiednią odporność na wilgoć i oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Krok 2: Przygotuj powierzchnię do malowania

Przed rozpoczęciem malowania, należy upewnić się, że drewno jest dokładnie oczyszczone i wygładzone. Możesz to zrobić, używając papieru ściernego o drobnym ziarnie lub specjalnego narzędzia do szlifowania. Następnie trzeba dokładnie odpylić powierzchnię, np. używając suchego pędzelka i przemyć ją miękką szmatką zwilżoną wodą z detergentem. Jeśli zauważysz ubytki w drewnie,  wykorzystaj szpachlówkę do ich uzupełnienia.

Krok 3: Zabezpiecz drewno

Planując malowanie drewna, na pewno chcesz, aby farba utworzyła trwałą powłokę, która będzie świetnie prezentować się przez długi czas. Dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć naturalną powierzchnię. Możesz użyć specjalnej farby podkładowej lub lakieru ochronnego, który zapobiega wchłanianiu wilgoci oraz chroni drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Prawidłowo przeprowadzone gruntowanie ułatwi również aplikację farby dekoracyjnej.

Krok 4: Rozpocznij malowanie drewna

Gdy podkład jest już suchy, czas rozpocząć malowanie drewna. Sięgnij po wcześniej wybraną farbę i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Nakładaj ją równomiernie na całą powierzchnię danego elementu, używając wałka lub pędzla. Po aplikacji pierwszej warstwy pozwól farbie dobrze wyschnąć. Następnie możesz ją delikatnie przeszlifować i odpylić, by pokryć drewno drugą warstwą.

Krok 5: Posprzątaj i umyj narzędzia

Wiele osób ignoruje ostatni z kroków całego procesu malowania, po prostu chowając wykorzystane narzędzia i akcesoria do warsztatu lub składziku. Warto poświęcić im odrobinę uwagi po zakończeniu pracy. Odpowiednie czyszczenie pędzli i wałków, z wykorzystaniem np. rozcieńczalnika do farb, ułatwi Ci kolejne malowanie – nie musisz kupować wtedy nowego wyposażenia czy też zmagać się z usunięciem zaschniętej farby z włosia.

Dodaj komentarz