Ogród balkonowy – jak znaleźć najlepsze rośliny doniczkowe na balkon

Ogród balkonowy – jak znaleźć najlepsze rośliny doniczkowe na balkon

Wielu właścicieli domów marzy o cudownym ogrodzie na balkonie. Rośliny na balkonie nie tylko przyciągają wzrok, ale także pomagają się zrelaksować. Aby osiągnąć cel, należy wiedzieć, jakie rodzaje roślin wybrać. Zastanawiasz się, jakie są najlepsze rośliny na Twój balkon? Sprawdź niektóre popularne kwiaty balkonowe i dowiedz się, jak o nie dbać i uprawiać w donicach balkonowych.

Dzięki kilku prostym i wskazówkom Twój balkonowy ogród zrobi wrażenie w całej okolicy. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć?

Wybierz najlepsze rośliny balkonowe?

Kwiaty doniczkowe, takie jak miniaturowe róże, to idealne rośliny na balkony. W balkonowym ogrodzie szczególnie ciekawie prezentują się miniaturowe irysy lub convallarie. Nasiona można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Jakie inne rośliny mogą rosnąć w ogrodzie balkonowym? Sprawdź piwonie, lilie i dalie – dalia pinnata to niezwykle piękny kwiat.

Wybór odpowiednich kwiatów do ogrodu balkonowego wiąże się z kilkoma podstawowymi problemami. Pamiętaj, że każdy balkon czy taras ma inne wymagania. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz odwołać się do wskazówek specjalistów. Wykorzystaj ich wiedzę, aby dowiedzieć się, jak upiększyć swój ogród balkonowy wykorzystując odpowiednio dobrane donice.

Ogród balkonowy – ważne aspekty dekoracyjne

Kwiaty w donicach to jedna z najpopularniejszych dekoracji balkonowych. Zwykle nie są bardzo trudne do pielęgnacji. Ważna jest lokalizacja balkonu. Jeśli miejsce jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wybierz rośliny, które do prawidłowego wzrostu potrzebują dużo naturalnego światła. Jeśli zdecydowałeś się przysłonić balkon, wybierz rośliny cieniolubne.

Pomimo ogólnych porad, wielu właścicieli domów ma problem z wyborem odpowiedniej rośliny do swojego ogrodu balkonowego. Przed zakupem zastanów się nad wszystkim i rozważ kilka ważnych aspektów. Wybierając donicę weź pod uwagę potrzeby roślin, warunki wzrostu i wszelkie choroby, które mogą wystąpić.

Balkonowe rośliny ogrodowe muszą mieć odpowiednie środowisko

Jednym z najważniejszych kryteriów, od których zależy wybór, jest otoczenie balkonu. Dlatego musisz się zastanawiać jakie rośliny wybrać na balkon od strony południowej czy północnej? Które gatunki najlepiej nadają się na słoneczne miejsca, a które do uprawy w cieniu? Wybór jest istotny. Rośliny w donicach rosnące na słonecznym balkonie powinny być odporne na przesuszenie. Dalszoplanową ważną zagwozdką jest ilość czasu, jaką można poświęcić na pielęgnację roślin. Niektóre gatunki wymagają regularnego nawożenia, cięcia i opryskiwania. Są też rośliny, które wymagają jedynie podlewania.

Ważny jest również indywidualny gust. Warto wziąć pod uwagę kolorystykę i ogólny wystrój balkonu i odpowiednio dobrać rośliny i donice. Jeśli mieszkasz w apartamentowcu, musisz mieć na uwadze estetykę całego budynku. Musisz wiedzieć, czy właściciel budynku ustalił wytyczne dotyczące dozwolonych roślin.

Balkon ogrodowy – orientacja geograficzna

Wybór odpowiednich roślin zależy przede wszystkim od położenia balkonu. Większość budynków posiada balkony wychodzące na zachód i południe. Architekci wolą unikać projektowania zacienionych balkonów, nawet jeśli zdarza się to od czasu do czasu. Dobrą wiadomością jest to, że można znaleźć rośliny odpowiednie dla obu typów i będą one doskonale rosły w dopasowanych donicach.

Rośliny na słoneczny balkon?

Słoneczne balkony to te wychodzące na południe lub zachód. Rośliny ogrodowe na balkonie, gdzie słońce świeci przez cały dzień, powinny być odporne na przesuszenie. Ponieważ słońce świeci prawie przez cały dzień, woda natychmiast wyparowuje z ziemi doniczkowej. Światło słoneczne może również uszkodzić delikatne liście.

Z tego powodu rośliny takie jak begonia i fuksja nie będą rosły w tych miejscach. Rośliny do słonecznego ogrodu balkonowego powinny być odporne na intensywne upały. Najlepsze gatunki, które można posadzić w takich miejscach to:

  • Pelargonie – to najpopularniejsze rośliny do ogrodu balkonowego. Kochają pełne słońce. Potrzebują dużo wody, nawet dwa razy dziennie.
  • Petunie – ich cechą jest bardzo bujne kwitnienie. Istnieje wiele rodzajów petunii w różnych kolorach. Mogą być dość wymagającymi roślinami balkonowymi, ale warto się nad nimi rozwodzić. Wynagradzają wysiłek dobrym wyglądem.
  • Surfinie – to wspaniałe atrakcje, tworzące efektowne wodospady. Występują w różnych kolorach i najintensywniej kwitną w pełnym słońcu.
  • Verbene – te rośliny mają kolorowe kwiaty, które rozkwitają w piękne kule. Preferowane do ich prezentacji wiszące donice na balkon.
  • Lobelias – mają charakterystyczne małe niebieskie, białe lub fioletowe kwiaty. Nie lubią mokrej gleby, dlatego należy je podlewać z umiarem. Jest to roślina rosnąca w dół – będzie świetnie wyglądać w wiszącej donicy.
  • Lawenda – fantastyczna roślina balkonowa, która uwielbia rosnąć w słonecznych, suchych miejscach. Kolory wahają się od białego do fioletowego. Po podlaniu lawenda wydziela intensywny zapach, który odstrasza owady.

Jakie rośliny balkonowe rosną w cieniu?

Balkony wychodzące na północ i wschód otrzymują najmniejszą ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Podobny problem występuje, gdy światło słoneczne jest blokowane przez drzewa lub inne budynki. Wybór odpowiedniej rośliny na zacieniony balkon może być problematyczny. Rośliny w tych miejscach często ledwo rosną i wcale nie kwitną. W tym przypadku najlepszym wyborem są rośliny kochające cień.

Wybór może być ograniczony w porównaniu do roślin kochających słońce. Niemniej jednak jest wiele roślin, które będą cieszyć się takimi warunkami. Najlepsze kwiaty balkonowe do zacienionego ogrodu to te, które kochają cień:

  • Begonia – bardzo dekoracyjna roślina o kolorowych kwiatach. Istnieją również odmiany z ozdobnymi liśćmi. Bardzo łatwo się nimi opiekować.
  • Touch-me-not – to roślina jednoroczna. Jego cechą charakterystyczną jest duża ilość kwiatów. Touch-me nie lubi mokrej ziemi, dlatego należy ją często podlewać.
  • Fuksja – ta roślina do ogrodu balkonowego ma fioletowo-czerwony kwiat. Może w doniczce rosnąć w górę podparta za pomocą patyków lub zwisać w dół. Jest to roślina jednoroczna, ale na zimę można ją przynosić z donicą do domu.
  • Zapomnij o mnie – ta wspaniała roślina uwielbia zarówno cień, jak i słońce. Zacienione obszary są lepsze, dzięki czemu kwitną nawet o dwa miesiące dłużej. Niezapominajka nie ma małych niebieskich kwiatów.

Kwiaty balkonowe – pomysły na doniczkową kompozycję

Starannie dobrane rośliny balkonowe nie wystarczą, aby miejsce wyglądało pięknie. Planując wystrój balkonu należy pomyśleć o odpowiednim ułożeniu roślin i dopasowaniu ich, tworząc ciekawe kształty. To, jakie kwiaty można ze sobą łączyć, zależy od ich indywidualnych potrzeb, kształtów i kolorów.

Ważne jest, aby kwiaty sadzone w jednej doniczce miały podobne potrzeby. Rośliny, które kochają wilgotną glebę, nie mogą dzielić doniczki z tymi, które wymagają niewielkiego podlewania. Z tego powodu roślin takich jak paproć nie można łączyć z lobelią, która nienawidzi zbyt dużej ilości wody. Przykładem dobrej kompozycji kwiatowej jest umieszczenie w donicy begonii i plekantrusa. Oba te gatunki nie lubią nadmiernego podlewania, dlatego powinny dobrze rosnąć w swoim towarzystwie. Plecanthrus to wszechstronna roślina, która może rosnąć również w słonecznym ogrodzie balkonowym. Można go łączyć na przykład z geranium. Chociaż geranium potrzebuje dużo wody, dość szybko odparowuje, nie uszkadzając plekantrus.

Koloryt zależy od indywidualnego smaku, ale także od wystroju balkonu. Dobrym pomysłem jest łączenie podobnych kolorów w różnych odcieniach, np. różu i fioletu. Tony pastelowe w towarzystwie bieli to kolejny świetny pomysł na wypadek, gdyby mocne kolory wydawały się zbyt mocne. Oprócz koloru kwiatów należy również pomyśleć o kolorze doniczek.

Rośliny ogrodowe balkonowe – trawy i winorośl w donicach

Jeśli nie masz czasu na pielęgnację kwiatów, warto rozważyć wybór roślin nie kwitnących. Trawa i winorośl doskonale prezentują się w donicach na balkonie. Istnieje wiele gatunków ziół ozdobnych, które cieszą się coraz większą popularnością. Wiele z nich jest mrozoodpornych, więc nie trzeba ich nawet przenosić do domu na zimę. Jedyne, co należy zrobić, to zabezpieczyć je przed zimnem.

Innym pomysłem jest sadzenie winorośli i bluszczu w ogrodzie balkonowym. Nie tylko są bardzo dekoracyjne, ale również zapewniają cień na słonecznym balkonie. W ten sposób można stworzyć zaciszny i zielony zakątek, odgrodzić się od sąsiadów i ulicznego zgiełku. Do zbudowania ekranu prywatności pomocne będą podłużne donice balkonowe. Wybór roślin jest szeroki – można wybrać szybko rosnące jednoroczne winorośle, takie jak groszek pachnący czy kwiat księżycowy. Byliny, takie jak bluszcz czy wiciokrzew, rosną wolniej, ale są bardziej odporne.

Uprawa roślin w donicach na balkonie to świetny pomysł na udekorowanie tego miejsca. Starannie dobrane rośliny balkonowe mogą pomóc w stworzeniu przyjemnego miejsca do wypoczynku. Spędzenie letniego popołudnia na balkonie otoczonym roślinami to świetny sposób na relaks i odpoczynek.

Dodaj komentarz