Okna aluminiowe – skąd bierze się ich popularność?

Okna aluminiowe – skąd bierze się ich popularność?

Zastosowanie okien aluminiowych

Dotychczas stolarka aluminiowa znajdowała zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, wysokich biurowcach czy galeriach handlowych. Duże płaszczyzny przeszkleń w takich miejscach wymagały odpowiednich profili okiennych a aluminium ze swą lekkością i stabilnością sprawdzały się w tym znakomicie. Obecne trendy w budownictwie jednorodzinnym charakteryzują się prostotą, minimalizmem i sporymi powierzchniami okien czy to zwykłych czy tarasowych. W tej sytuacji inwestorzy indywidualni również zaczęli przychylnym okiem patrzeć na okna aluminiowe, które stanowią ciekawą alternatywę dla stolarki drewnianej i PCV. Producent okien aluminiowych Domatus.pl wychodzi naprzeciw ich rosnącej popularności i oferuje szereg modeli okien w konkurencyjnych cenach. Inwestorzy coraz bardziej przekonują się do okien aluminiowych zwłaszcza, że nowoczesne materiały termoizolacyjne stosowane do wypełniania profili sprawiły, że okna te z powodzeniem mogą być stosowane w domach jednorodzinnych, bez nadmiernych strat ciepła, jak do niedawna sądzono. Barierą dla większości klientów indywidualnych są obecnie koszty związane z zakupem aluminiowych okien, które nadal są zdecydowanie wyższe niż w przypadku modeli plastikowych czy nawet drewnianych.

Zalety okien aluminiowych

Podstawową zaletą okien aluminiowych jest ich wytrzymałość i stabilność. Nawet duże przeszklenia można osadzać w stosunkowo cienkich ramach, które wytrzymują znacznie większe ciężary niż np. profile plastikowe. Ponadto aluminium jest lekkie, dlatego transport i montaż ram z tego tworzywa nie stanowi większego problemu. Aluminium ma tę przewagę nad innymi tworzywami, z których produkuje się okna, że jest bardzo plastyczne, dlatego umożliwia tworzenie okien o przeróżnych kształtach. Ramy wykonane z aluminium bardzo łatwo się czyści za pomocą ogólnodostępnych środków, nie wymagają okresowej impregnacji czy renowacji. Przewagą okien aluminiowych nad drewnianymi czy plastikowymi jest ich wysoka odporność na czynniki atmosferyczne jak np. mróz, śnieg czy deszcz ale także duże nasłonecznienie i wysoka temperatura. Niewątpliwą zaletą okien aluminiowych jest występowanie ich w szerokiej gamie kolorystycznej a także różnych możliwościach wykończenia, np. w macie lub połysku. Dodatkowo dostępne są lakiery i okleiny, które są w stanie zmienić oblicze aluminium i dostosować je do naszych oczekiwań.

Czy stolarka aluminiowa ma wady?

Za kluczową wadę okien aluminiowych uważa się cenę, która niestety często jest zaporowa dla większości klientów. Przy dużej liczbie okien w domu koszt całej inwestycji zwykle staje się istotnym problemem. Ponadto rosnąca dopiero popularność takich okien powoduje, że nie są one tak dostępne jak np. okna PCV, dlatego często trzeba liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na realizację zamówienia. Co do samej specyfiki profili aluminiowych to mają one w zasadzie jedną wadę, mianowicie brak możliwości naprawy. Trudno co prawda o mechaniczne uszkodzenia tak trwałej ramy ale jeśli już do nich dojdzie, to konieczne staje się jej całkowita wymiana.

Dodaj komentarz