Zastosowanie
Decydując się na grzejnik łazienkowy https://mat-dom.pl/grzejniki-azienkowe/, musimy się zastanowić, jakie ma on pełnić zadanie. Oczywiście powinien wyglądać estetycznie i doskonale komponować się z ogólnym wystrojem. Ma jednak przede wszystkim służyć do ogrzewania oraz utrzymania temperatury, która pozwoli na pozbycie się wilgoci z łazienki, co jest niezwykle ważne. Trzeba zwracać na to uwagę, ponieważ wilgoć w łazience to największy wróg, który najczęściej prowadzi do powstawania pleśni czy innego rodzaju zagrzybienia na ściankach i sufitach łazienkowych.
Biorąc pod uwagę kwestię zastosowania, trzeba się zastanowić, czy nasz grzejnik łazienkowy ma być używany do suszenia, czy też nie. Jeśli tak to ważna jest nie tylko jego moc, ale i powierzchnia grzewcza. Ponadto powinno się przemyśleć kwestie ogrzewania poza sezonem, ponieważ zważając na wilgoć oraz możliwości suszenia ubrań i ręczników, warto pomyśleć o grzejniku wyposażonym także w elektryczną grzałkę.
Wybór odpowiedniego rodzaju grzejnika do powierzchni łazienkowych
W ten oto sposób przechodzimy do przemyśleń na temat wyboru odpowiedniego rodzaju grzejnika łazienkowego. Można wśród nich wymienić:
- grzejniki wodne, które zasilane są z centralnego ogrzewania. Jest to świetny wybór, gdy łazienka jest dobrze wentylowana oraz kiedy nie potrzebujemy suszyć w łazience po sezonie grzewczym.
- elektryczne, które są coraz częściej montowane w domach i mieszkaniach. Ich zaletą jest możliwość dowolnej regulacji temperatury oraz użytkowania tylko wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Ponadto mogą one pracować przez cały rok, gdy tylko w mieszkaniu i domu jest prąd.
- grzejniki wodno-elektryczne, to chyba najbardziej przydatny rodzaj ogrzewania łazienkowego, który ma zalety zarówno grzejników wodnych, jak i elektrycznych. Ponadto pozwala na zwiększenie oszczędności w sezonie grzewczym z powodu wyłączenia poboru energii elektrycznej.
A co z mocą grzejników łazienkowych
Grzejniki łazienkowe mają najczęściej mniejszą moc. To jest ich wielki plus, gdyż służą do grzania przez cały czas oraz pomagają w suszeniu. Mniejsza moc jest też często spowodowana mniejszą powierzchnią grzewczą. Ogólnie rzecz biorąc, warto mieć większą moc grzejnika łazienkowego w większych pomieszczeniach, a stopniowo mniejszą w malutkich łazienkach, które możemy spotkać w mieszkaniach w starym budownictwie.
Warto pamiętać, że mniejsza moc wcale nie musi oznaczać mniejszej wydajności, ponieważ trzeba tu brać więcej czynników pod uwagę, takich jak np. wielkość pomieszczenia, czy rodzaj wentylacji.