Pompy głębinowe – jak nie popełniać błędów?

Pompy głębinowe – jak nie popełniać błędów?

Pompa głębinowa jest podstawowym elementem każdej instalacji do czerpania wody. Nic zatem dziwnego, że do jej wyboru należy podejść z dużą ostrożnością i sporą wiedzą. Niestety mnóstwo osób zbyt często kieruje się tutaj kryterium ceny. Bagatelizowanie fundamentalnych zasad dobierania pompy głębinowej do indywidualnych potrzeb, a także rodzaju studni czy nawet przeznaczenia wody może się skończyć nie tylko problemami z czerpaniem cieczy, ale również z awarią pompy.

Sprawdź najczęściej popełniane błędy przy wyborze urządzenia. Pompy głębinowe mogą działać przez wiele lat, a w dodatku zupełnie bezawaryjnie jeśli zwrócisz uwagę na kilka istotnych kwestii.

Cena nie stanowi dobrego wyznacznika

Dobrej jakości, pompy głębinowe od renomowanych producentów nie są tanie. Podczas zakupów należy więc zwracać uwagę na cenę urządzenia. Kupowanie pompy głębinowej jedynie pod dyktando kosztów jest wyjątkowo nierozsądne. Pompy głębinowe to urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie nieprzerwanych dostaw wody najczęściej do celów bytowych. Nic zatem dziwnego, że oczekujemy od nich w pierwszej kolejności bezawaryjnej pracy przez wiele lat. Trudno się zatem spodziewać, że urządzenie o cenie dwukrotnie niższej niż jego markowy odpowiednik będzie spełniał wszystkie wymagania.

Nieprawidłowy rozmiar pompy głębinowej

Dosyć częstym problem jest zakup urządzenia, które gabarytowo nie pasuje do posiadanej studni, najczęściej wierconej. Należy pamiętać, że średnica korpusu pompy powinna być przynajmniej 10 mm węższa niż średnica otworu studni. Tylko wtedy będzie ją można swobodnie zamontować.

Brak informacji na temat jakości wody

Woda czerpana ze studni dość często zawiera znaczne ilości piasku. W takiej sytuacji warto zainwestować w urządzenie, które zostało wyposażone w specjalne zabezpieczenia i charakteryzuje się podwyższoną odpornością na zapiaszczenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pompy głębinowe pracują bezawaryjnie przez długi czas bez strat na wydajności tłoczenia wody.

Brak informacji na temat wydajności źródła

Aby rzetelnie dobrać odpowiednią pompę głębinową, należy oszacować wydajność studni. Jeśli tego nie zrobimy, skutki będą opłakane. Najczęściej pompa głębinowa jest zbyt mocna, a to z kolei powoduje szybkie obniżanie się lustra wody, co grozi tzw. pracą na sucho i awarią urządzenia. W skrajnych sytuacjach może nawet dochodzić do tymczasowego osuszenia źródła.

Brak informacji na temat głębokości lustra wody

Przeznaczone do studni wierconych pompy głębinowe są najczęściej wyposażone w silniki chłodzone wodą. W trakcie pracy powinny być zatem całkowicie zanurzone w cieczy. Jeśli podczas uruchamiania urządzenia, lustro wody gwałtownie się obniża, wówczas może dojść do suchobiegu, a w konsekwencji awarii pompy.

Aby uniknąć rozczarowania zbyt małą wydajnością pompy lub wysokimi kosztami eksploatacji urządzenia, warto wziąć pod uwagę powyższe kwestie. Dobrym pomysłem przed zakupem pompy głębinowej jest kontakt z profesjonalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia.

Dodaj komentarz