Pięć najpiękniejszych klombów w Twoim ogrodzie

Pięć najpiękniejszych klombów w Twoim ogrodzie

Klomby w ogrodach to świetny pomysł na aranżację ogrodu. Pozwalają estetycznie podzielić naszą działkę, proste w przygotowaniu, łatwe w utrzymaniu i piękne dla oka. Wzbudzą podziw wśród naszych znajomych czy sąsiadów, jak również umilą nam relaks i mile spędzony czas w ogrodzie. Poniżej jest opisanych pięć pomysłów na najpiękniejsze klomby.

Klomb z różami – to jedna z najbardziej zjawiskowych kompozycji kwiatowych.

W okresie letnim róże wymagają tylko obcinania przekwitniętych pąków, nawożenia ich raz na miesiąc i regularnego podlewania. Pamiętajmy, że róże to kwiaty, które nie lubią konkurencji, dlatego w jednym klombie z nimi nie sadzimy żadnych innych kwiatów ani krzewów.

Klomb z wrzosami – to propozycja ogrodowa na większą cześć roku.

Kwitną od lipca do października, lecz dzięki ich niezwykłym barwom wyglądają niesamowicie cały czas, nawet gdy napada na nie śnieg. Wrzosy doskonale komponują się z innymi mniejszymi krzewami i możemy mieszać je w naszych kompozycjach.

Klomb z rododendronami – egzotycznie wyglądająca, a jednocześnie idealnie wpasowująca się roślinna aranżacja.

Dzięki kolorowym kwiatom podczas letnich dni przypominają nam tropikalne krajobrazy. Wystarczy, że zasadzimy trzy rododendrony, a rozrosną się tak, że zapełnią nam całą przestrzeń na klombie.

Klomb lawendowy – to ostatnio jedna z najpopularniejszych ozdobnych kompozycji roślinnych.

Jest kilka powodów, dla których warto je posadzić m.in. niesamowity zapach unoszący się nad nimi i świetnie działający jako odstraszający środek na komary, jak również piękny wygląd oraz zrywane po przekwitnięciu i zasuszone gałązki lawendy, które można włożyć do szafy przeciw molom, ale także idealne jako naturalna dekoracja do wystroju naszego domu.

Klomb z kapusty ozdobnej – jest to jedna z najnowszych aranżacji w naszych ogrodach.

Kapusta ozdobna dostępna jest w kilkunastu kolorach, a wyglądem przypomina wielkie, rozwinięte kwiaty róży. Raczej nie zaleca się jej spożywanie. To niestety roślina jednoroczna, ale warta swojego wyglądu w naszym ogródku.

Jak przygotować miejsce na klomby?

 Przed przygotowaniem podłoża na klomb w ogrodzie, najpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce – takie by nie przeszkadzało w koszeniu, ani rozrostowi korzeni z sąsiadującymi drzewami czy bliskości z oczkiem wodnym lub warzywniakiem.

Gdy wybierzemy miejsce i zaprojektujemy nasz klomb to musimy przygotować ziemię na sadzonki. Jeśli chcemy rośliny mieć na równi z resztą terenu działki to wyrównujemy podłoże, a gdy zależy nam na podwyższeniu terenu to formujemy bardziej wypukłą ziemię. Dookoła naszego przyszłego przydomowego skwerku, wysypujemy małe kamyczki lub głaziki bądź mocujemy mały płotek ogrodowy.

„Ogrodzenie” wokół nie jest konieczne, lecz skuteczne, gdy nie chcemy by wchodziły w nie nasze zwierzęta lub nieproszeni goście. Na gotowym podłożu ziemi sadzimy nasze wybrane wcześniej rośliny.  W każdym z powyżej proponowanych klombów polecane jest wysypanie kory ogrodowej między krzewami czy kwiatami, które utrudnią rozprzestrzenianie się chwastów, a jednocześnie upiększą na klomb.

Dodaj komentarz