Szklarnie z poliwęglanu i tunele – efektywna uprawa roślin

Szklarnie z poliwęglanu i tunele – efektywna uprawa roślin

Szklarnie z poliwęglanu sprawdzają się do uprawy zarówno warzyw i owoców, jak i kwiatów. Skutecznie chronią je przed opadami atmosferycznymi.

Szklarnie z poliwęglanu – zalety użytkowania

Poliwęglan to tworzywo sztuczne często wykorzystywane w budownictwie. Dzięki niemu można osiągnąć dobre efekty w różnych podejmowanych inicjatywach. Stosuje się go jako materiał pokryciowy lub osłonowy. Poliwęglan cechuje się sztywnością i stałością gabarytów, dzięki czemu nie wpływają na niego negatywnie podwyższone temperatury. Szklarnie z poliwęglanu mogą stać na zewnątrz, w ogrodzie nawet w najwyższej temperaturze, a nic jej się nie stanie – uprawy za to będą zabezpieczone i da się je efektywnie prowadzić.

Jak wiadomo, szklarnia ogrodowa ma za zadanie wpływanie na lepszą uprawę warzyw i owoców. Panująca w niej temperatura przyspiesza wzrost roślin i sprawia, że rosną one piękne i dorodne. Pokrycie szklarni poliwęglanem to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na założenie własnego przydomowego tunelu, bo ten materiał najlepiej odpowiada na potrzeby użytkowników.

Szklarnie z poliwęglanu ochronią rośliny przed warunkami atmosferycznymi, które mogłyby uszkodzić uprawy. Taka szklarnia zapewnia również odpowiednią ilość światła i ciepła, które są niezbędne do wzrostu roślin. Warto zaznaczyć, że poliwęglan nie ma nieprzyjemnego zapachu, nawet jeśli padają na niego intensywne promienie słoneczne. Dzięki temu łatwiej przebywać w środku, chcąc podlać lub pielęgnować rośliny.

Szklarnie z poliwęglanu nadają się do uprawy warzyw (pomidorów, pomidorków koktajlowych, cebuli, buraczków, papryki, sałaty itd.), owoców (arbuzy, melony, cytrusy), a także kwiatów (begonie stale kwitnące czy kobea pnąca).

Dzięki takiemu „budynkowi” można z łatwością odseparować od siebie przestrzeń ogrodową do wypoczynku i tę do uprawy.

Tunel foliowy – rozwiązanie pod uprawy

Dobrym rozwiązaniem – nieco tańszym w zasadzie – jest tunel foliowy. To również forma szklarni, tyle że z innych materiałów. Folia, która jest wykorzystana w tym przypadku, również wpływa na jakość upraw. Rośliny rosną szybciej i można je dłużej uprawiać. Są także zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi, zwłaszcza przed najbardziej szkodliwym gradem.

Plusem – nieco odróżniającym od opisywanej wyżej szklarni – jest to, że tunel foliowy jest lżejszy, a przez to bardziej mobilny. Można go przenosić z miejsca na miejsce, jeśli zachodzi taka potrzeba (np. wtedy, gdy chcesz zmienić glebę, z której korzystają rośliny).

Szklarnie z poliwęglanu i tunele – zasady uprawy

Uprawiając rośliny w szklarni lub tunelu, pamiętaj o zmianie ziemi. Może się ona wyjaławiać co jakiś czas, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uprawa w skrzynkach lub dużych pojemnikach.

Do tunelu i szklarni nie dotrze woda z opadów atmosferycznych dlatego bardzo ważne jest systematyczne podlewanie – w zależności od potrzeb. Jeśli dzień jest bardzo ciepły i słoneczny, będzie potrzeba nieco więcej wody. W tym celu możesz zamontować w środku automatyczne nawadnianie.

Dodaj komentarz