Stroczek domowy. Niebezpieczny grzyb na ścianie!

Stroczek domowy. Niebezpieczny grzyb na ścianie!

Twój dom jest narażony na wiele zagrożeń, w tym na stroczka, rodzaj grzyba, który atakuje całą strukturę domu: drewno, cement, cegła, przewody elektryczne. Rozrośnięty stroczek może uczynić twój dom niezdatnym do zamieszkania. W najgorszym przypadku dom może się po prostu zawalić, jeśli stroczek nie zostanie wyeleminowany.

Rozprzestrzenianie się stroczka.

Stroczek to mięsożerny grzyb, który rośnie głównie w lesie. Lignina jest składnikiem roślin, który nadaje im sztywność. Stroczek może jednak atakować strukturę budynków, konstrukcje drewniane, ale także murowane.

Stroczek jest przyciągana przez wilgoć.

Stroczek szczególnie ceni sobie wilgotność. Aby osiągnąć optymalny wzrost, potrzebuje 35° wilgotności. Jednak 22° wystarczy, aby go przyciągnąć. Mikroskopijne zarodniki są unoszące się w powietrzu i gdy tylko poczują wilgoć na jakiejkolwiek strukturze, przyczepiają się do niej i rosną w tempie wykładniczym. Gdy warunki są sprzyjające, może rozwijać się w tempie 2 cm na dzień.

Stroczek nie atakuje tylko drewno.

Jeśli celuloza drzewna jest jego pokarmem z wyboru, ważne jest, aby wiedzieć, że stroczek nie ogranicza się do niej. Stroczek przyczepia się do mokrego cementu, co zapewnia mu odpowiednie siedlisko, aby zaczął się rozprzestrzeniać na elementy stolarki. Przechodząc przez betonowe ściany, stroczek zniekształcają charakterystykę muru i tworzą pęknięcia w strukturze domu.

Oznaki obecności.

Stroczek jest dość podstępny, ponieważ kocha ciemność, co sprawia, że jest trudna do wykrycia. Istnieją jednak pewne oznaki, które nie wprowadzają w błąd i mogą ostrzegać o jego obecności.

Deformacja drewna.

Zniekształcenie listew przypodłogowych lub drewnianej podłogi może spowodować, że będziesz na torze. Elementy drewniane wykazują nietypowe wypaczenia, którym najczęściej towarzyszy brązowa zgnilizna, zwana również zgnilizną sześcienną. Gnicie sześcienne zwykle pojawia się w małych pęknięciach geometrycznych.
Wskazówka. Najlepiej jest przeprowadzić diagnozę stroczek przy pierwszym podejrzeniu (poproś o bezpłatną wycenę u specjalistów w Twojej okolicy o diagnozę pasożyta).

Obecność jakiejś grubej bawełny na twoich ścianach.

Na drewnie, ale także na ścianach, można zauważyć obecność pewnego rodzaju grubej białej bawełny, która może wydzielać silny, charakterystyczny zapach. Najczęściej spotykane jest to w pobliżu fundamentów, ze względu na działanie kapilarne. Jeśli gruba bawełna znajduje się wewnątrz domu, oznacza to, że stroczek przeniknęły już przez fundamenty i ściany i należy natychmiast zaplanować zabieg ataku.
Uwaga: ponieważ stroczek są szczególnie zaraźliwe, należy zwrócić uwagę na stan sąsiednich domów. Skolonizowany dom może szybko zainfekować całą okolicę.

Zabiegi przeciwko stroczkowi.

Jeśli twoja diagnoza ujawni obecność stroczka, musisz przeprowadzić leczenie, aby go wyeliminować. Istnieje jednak również leczenie zapobiegawcze, które nie daje stroczkowi szans na rozwój.

Leczenie zapobiegawcze.

Leczenie zapobiegawcze polega głównie na zwalczaniu wilgoci. Monitoruj poziom wilgotności w swoim domu i naprawiaj wycieki wody i wilgoć rosnącą. Uważaj na drewno. Wcześniej impregnowane drewno należy przechowywać w suchym miejscu.

Kuracja lecznicza mająca na celu wyeliminowanie stroczka.

Zakażone miejsca muszą być jak najszybciej poddane zabiegom. Musisz:

a. rozebrać dotkniętą ścianę, aby ją odsłonić;
b. zeszlifować zainfekowaną przestrzeń, aby całkowicie usunąć brązowe plamy;
c. użyć palnika;
d. nałożyć preparat grzybobójczy w celu zapobiegania ich ponownemu pojawieniu się;
e. naprawić zainfekowany beton;
f. naprawić pęknięcia powstałych w wyniku kolonizacji grzyba.

Dodaj komentarz