Zalety opakowań biodegradowalnych

Zalety opakowań biodegradowalnych

Moda na produkty eko zatacza coraz szersze kręgi. Teraz jest już nie tylko modą – jest stylem życia. I to zdrowym zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Coraz częściej decydujemy się na rezygnację z mięsa bądź przejście na dietę roślinną, segregujemy śmieci i nie marnujemy wody, nie kupujemy plastikowych butelek, a zamiast tego korzystamy z dzbanków filtrujących. Dlaczego jednak zatrzymywać się na tym, skoro możemy zrobić jeszcze więcej? Czas zwracać uwagę na to, co kupujemy i decydować się na opakowania biodegradowalne.

Czym jest biodegradacja?

Najprościej rzecz ujmując – biodegradacja jest rozpadem związków organicznych na związki proste, które są nieorganiczne i mogą być swobodnie przyswojone przez środowisko naturalne. Im proces jest krótszy, tym lepiej dla nas. Niestety wiele substancji, takich jak detergenty i pestycydy czy tworzywa sztuczne ulegają biodegradacji w zbyt wolnym tempie. Może to trwać nawet kilka tysięcy lat. Dlatego coraz więcej firm zastępuje na przykład detergenty w kosmetykach naturalnymi środkami czyszczącymi. Z tego samego powodu powstają opakowania biodegradowalne, które – w przeciwieństwie do plastiku – nie potrzebują tysięcy lat, by rozłożyć się na proste związki nieorganiczne.

Opakowania biodegradowalne – dlaczego warto?

Opakowania biodegradowalne produkowane są z organicznych surowców, takich jak celuloza, skrobia kukurydziana czy rośliny strączkowe. Można usuwać je razem z innymi bioodpadami. W kontakcie ze środowiskiem przechodzą proces biodegradacji bez szkody dla środowiska naturalnego. Używając tego typu opakowań nie zaburzamy naturalnych procesów eliminacji odpadków i chronimy środowisko przed zalewem foliowych śmieci. Dodatkowo zmniejszamy ślad węglowy, który “ciągnie się” za każdym człowiekiem. Rozkładające się opakowania biodegradowalne nie uwalniają bowiem chemicznych pierwiastków do atmosfery.

Dlatego podczas następnych zakupów zastanówmy się, czy opakowanie, które właśnie trzymamy w dłoniach jest biodegradowalne. Czy nie niszczy środowiska.

A kiedy ja mogę używać opakowań biodegradowalnych?

Najczęściej myślimy o tego typu opakowaniach tylko w kategoriach dużych firm czy na przykład restauracji. Jednak nierzadko urządzamy grille czy przyjęcia dla znajomych, na których – by nie niszczyć zastawy – korzystamy z plastikowych naczyń. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy skorzystali z szerokiej oferty opakowań biodegradowalnych, a może nawet jadalnych. To samo tyczy się świadomych zakupów. Nie tylko wybierajmy produkty w biodegradowalnych opakowaniach, ale także przestańmy korzystać z foliowych torebek do pakowania owoców czy pieczywa. Ta zmiana może wydawać się niewielka na skalę światową, jednak zmiany zaczynają się od jednostki. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz