Domy modułowe – czy warto podjąć taką inwestycję?

Domy modułowe – czy warto podjąć taką inwestycję?

Budowa własnego domu wiążę się z bardzo długim czasem budowy, uzależnionym od wielu różnych czynników. Część z nich jesteśmy w stanie przewidzieć i w porę je ograniczyć. Niestety na warunki atmosferyczne albo nieprzewidziane koszty nie mamy wpływu. W najgorszym przypadku budowa naszego wymarzonego domu oraz jego wykończenie może potrwać nawet kilka lat. Powodów może być wiele – część z nich może leżeć po stronie naszego niedopilnowania czy nadmiernych formalności, a część po stronie niesłownej ekipy.

Istnieje jednak pewna alternatywa, dzięki której budowa wymarzonego i niezbyt wielkiego domu może trwać znacznie krócej. Umożliwiają to domy modułowe, o których za chwilę dowiesz się znacznie więcej.

W czym tkwi cały sekret domów modułowych?

Wbrew pozorom domy modułowe nie są najnowszym pomysłem architektonicznym, który pozwala na szybką budowę domu. Moda na taki rodzaj budownictwa w Polsce nie jest jeszcze aż tak popularna, jak w Stanach Zjednoczonych lub krajach Skandynawii. To właśnie u naszych zachodnich i północnych sąsiadów narodziła się idea stawiania domów modułowych. Za pierwowzór takiego budownictwa możemy uznać kontenerowe budynki, które były wówczas stosowane głównie jako lokale gastronomiczne oraz punkty usługowe. Z czasem dostrzeżono jednak potencjał w tego typu budynkach i po udoskonaleniu samej ich formy zaczęto stawiać pierwsze domy modułowe.

Budownictwo modułowe charakteryzuje się stosowaniem gotowych rozwiązań. Co to oznacza w praktyce? Taki dom powstaje na specjalnej linii produkcyjnej, na której tworzone są tzw. gotowe prefabrykaty. Takie prefabrykaty stanowią gotowe ściany domu, strop oraz dach, który na etapie tworzenia jest wyposażony w okna oraz drzwi. Produkcja takich gotowych prefabrykatów zajmuje około kilku tygodni. Po tym czasie części takiego domu zostają przywiezione na plac budowy, na którym zostaną złożone w całość budynku. Doświadczona ekipa jest w stanie złożyć dom modułowy w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu już po krótkim czasie możemy cieszyć się postawionym domem.

Wykończenie pod klucz i realizacja bez ograniczeń

Budowa domu modułowego jest uważana za dużo lepszą alternatywę dla tych osób, którym zależy na czasie. Stawianie mieszkaniowego budynku modułowego nie wymaga aż tylu skomplikowanych zabiegów i dłużącego się czasu związanego z oczekiwaniem na związanie się betonu jak w przypadku stawiania domu w tradycyjny sposób. Dodatkowo domy modułowe można stawiać bez względu na warunki atmosferyczne, niemal przez cały rok. Jeśli zdecydujemy się na niewielki metraż takiego domu, to możemy po czasie taki dom rozbudować – i to bez szkodliwego naruszania całości konstrukcji budynku.

Co ciekawe ściany takiego domu doprowadzone są do niemal ostatecznego wyglądu – dzięki temu tuż po złożeniu domu w całość na placu budowy, możliwe jest ich natychmiastowe pomalowanie bez konieczności wygładzenia poszczególnych ścian. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu i stawianiu takiego domu, a także jego cenie – zajrzyj na stronę: https://loftowedomy.pl/.

Dodaj komentarz