Harmonogram sprzątania-dlaczego ułatwia porządki?

Harmonogram sprzątania-dlaczego ułatwia porządki?

Problem ze sprzątaniem występuje w wielu polskich rodzinach. Większość z nas nie lubi tego robić więc sprzątanie odkładane jest zwykle na potem. Sprawne sprzątanie utrudnia nam nie tylko brak czasu ale także źle urządzone mieszkanie, gdzie brakuje miejsca do przechowywania. Okazuje się jednak, że przy odrobinie dobrej organizacji można sobie znacznie usprawnić utrzymywanie porządku w domu.

Na czym polega harmonogram sprzątania

Harmonogram sprzątania jest swego rodzaju planem, gdzie wyszczególniamy konkretne czynności, nadajemy im termin wykonania oraz przyporządkowujemy je do danych osób. Jeśli chcemy od postaw stworzyć samodzielnie taki program to będziemy musieli poświęcić na to na początku sporo czasu ale z pewnością nam się to opłaci. Najpierw więc tworzymy sobie tabelę, gdzie z jednej strony umieszczamy częstotliwość sprzątania a z drugiej wymieniamy pomieszczenia domowe. Dzięki temu możemy poszeregować wszelkie czynności według pomieszczeń i czasu. Przykładowo gdy jesteśmy przy kuchni wypisujemy co należy zrobić codziennie. Będzie to zmywanie i przecieranie blatów. Dalej piszemy co robimy raz w tygodniu i może to być przetarcie frontów. W kolejnej wpiszemy czynności, które wystarczy wykonać raz w miesiącu i może to być przykładowo wyczyszczenie sprzętów AGD czy ociekacza na talerze. Gdy rozpiszemy już czynności z całego domu tworzymy właściwy harmonogram w którym wypiszemy co mamy do zrobienia w poniedziałek, wtorek i tak dalej, w danym tygodniu. Na górze listy z każdego dnia będę te czynności, które należy wykonać codziennie a poniżej te rzadsze. Przykładowo w pierwszy poniedziałek miesiąca przecieramy drzwi, w drugi poniedziałek czyścimy czajnik z kamienia a w trzeci poniedziałek miesiąca ścieramy kurze z półki z książkami.

Co nam daje harmonogram sprzątania?

Dzięki harmonogramowi możemy sprzątać szybciej i mieć więcej czasu na przyjemności. Kluczem do sukcesu jest regularność. Chodzi tu o to, by każdego dnia poświęcać 15-30 minut na sprzątanie zamiast marnować sobotę na bardzo długie sprzątanie, które męczy. Mając harmonogram jesteśmy pewni, że w równych odstępach pierzemy pościel, wymieniamy firanki oraz czyścimy kratki wentylacyjne. Dzięki temu nie dopuszczamy do dużych zabrudzeń, które są później trudne do usunięcia. Harmonogram pozwala także na sprawiedliwy podział obowiązków wśród domowników. Choć jego stworzenie zajmuje trochę czasu to z pewnością warto go wykonać bo później codzienne życie rodziny jest dużo łatwiejsze. Harmonogram sprzątania powinna posiadać każda dobrze zorganizowana pani domu.

Dodaj komentarz