Jak ciekawie urządzić przedpokój?

Jak ciekawie urządzić przedpokój?

Przedpokój to wizytówka naszego domu i pierwsze pomieszczenie, które widzą odwiedzający nas goście. Nierzadko jest to wnętrze wąskie i ciemne, dlatego też wielu z nas ma problem z efektowną jego aranżacją. No, przynajmniej ja miałam. Oto kilka praktycznych porad, które mogą przydać się przy urządzaniu tego nieco problematycznego pomieszczenia.

Oświetlenie

Jak wiadomo, oświetlenie to kluczowy element każdego wnętrza, element, który buduje w nim unikalny nastrój. Niestety, przedpokoje przeważnie nie posiadają bezpośredniego dostępu do naturalnego źródła światła, dlatego też sposób oświetlenia tego typu przestrzeni należy dokładnie zaplanować. Uwzględnić powinniśmy tutaj kwestie takie, jak kształt wnętrza, jego wielkość, wysokość czy kolorystyka mebli i ścian. Sztuczne światło w przedpokoju powinno być zarówno efektowne, jak i funkcjonalne tak, byśmy mogli bez przeszkód zakładać i ściągać buty czy płaszcz. Pamiętajcie również, że najlepiej sprawdzi się tutaj światło ciepłe.

Jeśli Wasz przedpokój jest niewielki, najlepiej postawić na światło rozproszone w postaci reflektorów, kinkietów czy plafonów. Te ostatnie warto umieścić kilka centymetrów ponad poziomem podłogi. To rozwiązanie niezwykle funkcjonalne – są one bowiem uruchamiane przy pomocy osobnych włączników, a co więcej – świecą zawsze wtedy, kiedy w holu panuje ciemność. Inny sposób na efektowne oświetlenie przedpokoju to na przykład belki świetlówkowe, które zamontować możemy w suficie podwieszanym.

Oświetlenie górne warto wzbogacić punktowym, co pozwoli nam na estetyczne wyeksponowanie lustra, toaletki czy szafy, co nada przedpokojowi przytulnego charakteru.

Dekoracja

Pojemna szafa, wieszak czy półka na buty to bazowe elementy każdego przedpokoju. W jaki sposób można go dodatkowo ozdobić? Pomysłowym rozwiązaniem jest wyeksponowanie jednej ze ścian poprzez umieszczenie na niej przykuwającej wzrok tapety, obrazu, naklejki czy ulubionego zdjęcia. Warto zainwestować także w wygodne siedzisko, które już od samego progu będzie witało naszych gości i zapraszało do rozgoszczenia się w naszym domu. Wasz przedpokój ożywi również zieleń ulubionych roślin. Pamiętajcie także o drobiazgach tworzących całość, takich, jak półka na klucze i pocztę czy stojak na parasole.

Optyczne powiększenie

Niewielki przedpokój to problem, z którym boryka się większość moich znajomych. Istnieje jednak kilka trików, które umożliwią optyczne jego powiększenie. Ściany warto pomalować na kolor jasny lub umieścić tam tapetę ozdobioną wzorami pasów lub też fototapetę z zdjęciem tworzącym perspektywę. Jasny powinien być również materiał, z jakiego wykonana zostanie podłoga – wówczas jaśniejsze, a co za tym idzie – większe, wydawać będzie się całe pomieszczenie.

Przedpokój optycznie powiększy także lustro – powinno być ono jak największe. Jeżeli przedpokój jest podłużny, zawieśmy je na wprost drzwi. Warto zainwestować również w szafę wnękową, dzięki której nie będziemy musieli montować dodatkowego lustra. Praktycznym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego przedpokoju są też wąskie szafki przylegające do ściany. W tego typu wnętrzu warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i ilość ozdób ograniczyć do minimum.

No, i tak to wyglądało u mnie A jakie są Wasze sposoby na urządzenie przedpokoju? Macie jakieś sprawdzone sposoby na urozmaicenie tego wnętrza?

Dodaj komentarz