Jak dbać o storczyki?

Jak dbać o storczyki?

Storczyki to wyjątkowo piękne rośliny, będące ozdobą wielu mieszkań i domów. Okazałe i różnobarwne kwiaty budzą zachwyt i cieszą oczy. Można je kupić nie tylko w kwiaciarniach, ale także marketach. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będą wyglądać jeszcze piękniej i dłużej przetrwają w dobrym stanie.
Decydując się na storczyki bardzo ważne jest to jakie rośliny wybierzemy. Warto poświęcić chwilę na przejrzenie roślin dostępnych w sklepie, a przy wyborze nie kierować się jedynie kolorem kwiatów. Najlepiej wybrać te egzemplarze, które są w dobrej kondycji i które są zdrowe. Świadczyć o tym mogą jędrne liście, korzenie i pąki kwiatów oraz brak plam na liściach. Duża ilość pąków sprawi, że nasza nowa roślina już na początku dłużej będzie kwitnąć i cieszyć nas swoim pięknym wyglądem.
Storczyki najlepiej będą się czuć na parapetach okien, ponieważ lubią nasłonecznienie. Dzięki temu ich liście będą mieć zdrowy, zielony kolor, i nie będą się na nich pojawiać plamy. Jeśli jednak stawiamy rośliny w południowym oknie to latem warto je przestawić nieco dalej od parapetu, tak aby liście nie nagrzewały się zbyt mocno.
Rośliny podlewamy co około 5-7 dni, najlepiej rano. Nie wlewamy wody bezpośrednio do doniczek, bo korzenie tych kwiatów nie powinny być zbyt długo zanurzone. Najlepiej storczyki nawadniać umieszczając je w napełnionej misce i pozostawiając na około 15-20 minut. Do podlewania stosujemy wodę miękką, przegotowaną lub przefiltrowaną. Raz w miesiącu można ją wzbogacić o specjalny dla tej grupy roślin nawóz.
Co kilkanaście miesięcy storczyki będą wymagać przesadzenia. Trzeba to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy korzenie są już bardzo rozrośnięte. Rośliny warto przesadzić również wtedy, gdy zostaną zaatakowane przez szkodniki lub gdy korzenie zaczną gnić. Jeśli podczas przesadzania zauważymy uszkodzone końce to trzeba je obciąć sekatorem. W przypadku storczyków nie korzystamy ze zwykłej ziemi, a zamiast niej używamy specjalnej mieszanki, do stworzenia której wykorzystuje się łupiny orzecha kokosowego oraz korę sosny.

Dodaj komentarz