Jak urządzić ogród w mieście?

Jak urządzić ogród w mieście?

Czy wiesz, że rośliny w mieście nie tylko urozmaicają betonowe krajobrazy, ale także regulują temperaturę? Są bardzo ważnym czynnikiem, szczególnie w lato. Przy okazji dużo milej jest spędzić popołudnie na kwiecistym balkonie. Właśnie – balkonie. Ogródki miejskie nie należą do popularnych rozwiązań, zwłaszcza w nowym budownictwie. Za to popularne są duże balkony lub tarasy. To świetne miejsce żeby zaaranżować miejski ogródek. Jak urządzić ogród w mieście? 

Meble ogrodowe na balkon 

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu, to masz wiele możliwości jego aranżacji. Możesz stworzyć miejsce odpoczynku: postawić stolik ogrodowy i krzesła lub powiesić hamak. Albo połączyć obie opcje. Bardzo popularnym rozwiązaniem są hamaki brazylijskie, czyli wiszące siedziska plecione z grubych sznurków. Wstawiając mały zestaw mebli ogrodowych możesz stworzyć zakątek zarówno jadalniano-wypoczynkowy ale także do pracy. Praca w zielonym i kwiecistym zakątku z całą pewnością będzie przyjemniejsza, szczególnie w czasach home office. Nie wiesz jakie meble wybrać? Zobacz rankingi mebli ogrodowych i wybierz zestaw, który posłuży Ci na długie lata. 

Kwiecisty zakątek 

Miejski ogród (w tym balkon lub taras) nie może obejść się bez kwiatów. Z racji tego, że na balkonie raczej nie wysypiemy ziemi i nie zasadzimy w niej kwiatów, to musimy skierować się ku innym rozwiązaniom. Na balkonie najlepiej sprawdzą się rośliny doniczkowe, które możesz posadzić np. w skrzynkach. Do światłolubnych roślin należy lawenda, która na balkonie może się świetnie zaadaptować, ale także pelargonie, surfinie i nasturcje. Kwiatami możesz stworzyć ciekawą paletę kolorów i w ten sposób ożywić betonowy balkon. Na tarasie w większej donicy możesz postawić nawet małe drzewko, np. oliwne, które bardzo dobrze znosi ciepłe polskie lato.

Z kolei do roślin cieniolubnych należy begonia, fuksja i stokrotka. Tworząc kwiatowe aranżacje w pierwszej kolejności musisz określić, od której strony znajduje się Twój balkon. Kwiaty dobierz odpowiednio do stopnia nasłonecznienia. Natomiast ciekawą propozycją na każdy balkon i taras jest stworzenie ziołowego zakątka. Zioła nie tylko otoczą balkon pięknym zapachem, ale także możesz wykorzystać je w kuchni. Obok ziół możesz posadzić również warzywa i owoce w wersji balkonowej, np. pomidorki cherry, poziomki lub truskawki. Samodzielnie wyhodowane owoce będą smaczniejsze niż sklepowe, a ich uprawa przyniesie Ci wiele radości. Uprzedzamy: dbanie o rośliny potrafi uzależnić. 

Dodaj komentarz