Jakie krzewy owocowe posadzić w domowym ogrodzie na wiosnę?

Jakie krzewy owocowe posadzić w domowym ogrodzie na wiosnę?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Dla osób, które przykładają wielką wagę do przydomowego ogrodu, jest to zatem ważny czas przygotowywania się do intensywnych prac. Dotyczyć one będą nie tylko uzupełniania nawozów, czy innych środków przeznaczonych do pielęgnacji roślin, ale także konserwacji ogrodniczego sprzętu. Oprócz tego warto już teraz pomyśleć o roślinach, które będziesz niedługo sadzić. Z pewnością będą to nie tylko kwiaty, ale również krzewy owocowe, drzewa, czy inne rośliny, które przy odpowiedniej pielęgnacji zaczną cieszyć Twoje ogrodnicze oko.

Przywrócenie ogrodu do życia, czyli pierwsze prace ogrodnicze

Zima to najlżejsza dla ogrodnika pora roku. Nie należy jednak w niej aż tak próżnować, ponieważ śpiący ogród wymaga doglądania. W przypadku intensywnych opadów śniegu trzeba pamiętać o zwaleniu nadmiaru śnieżnego i mokrego puchu z delikatnych gałęzi krzewów oraz drzew. Nie należy przy tym nadmiernie deptać trawy. Z uwagi na większą ilość czasu warto również zadbać o sprzęt i narzędzia ogrodnicze – tj. poddać je naprawie, czy renowacji.

Im jednak bliżej wiosny, tym więcej prac. Gdy zatem temperatura za oknem powoli rośnie, a długoterminowe prognozy pogody nie zapowiadają już przymrozków, można powoli myśleć o zdejmowaniu zimowych osłon z roślin. Nie należy z tym zbytnio zwlekać, ponieważ przedłużanie tego może sparzyć rośliny, albo przyczynić się do powstania na nich chorób grzybiczych.

Wczesna wiosna to również odpowiedni moment na pierwsze przycinanie gałęzi drzew oraz krzewów. Na szczególną uwagę zasługują te, które mokry i ciężki śnieg jednak połamał. Przy okazji dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy rośliny nie zostały dotknięte przez szkodniki, czy inne choroby. Jeśli tak się stało, trzeba uciąć takie gałązki i zastosować preparat pielęgnacyjny. W międzyczasie można również wziąć się za przeglądanie cebulek, bulw oraz kłączy roślin, które zimowały w garażu lub innych cieplejszych pomieszczeniach. Jeśli zostały one zaatakowane przez choroby grzybicze, należy się ich niestety pozbyć.

Jakie krzewy owocowe oraz rośliny można sadzić wczesną wiosną?

Przełom marca oraz kwietnia to idealny moment na sadzenie drzewek i krzewów owocowych wrażliwych na mrozy. Zaliczyć można do nich m.in.: agrest, porzeczkę, maliny, borówkę, żurawinę czy jagody. Z drzew owocowych są to: morele, brzoskwinie, śliwki, wiśnie oraz czereśnie. Ładne i dobre sadzonki takich roślin możesz kupić w Szkółce Zielińscy, która od lat oferuje piękne i zadbane różnego rodzaju rośliny.

Przy sadzeniu krzewów trzeba pamiętać o wykopaniu odpowiednio głębokiego dołka – najlepiej na około 60 cm. Umieszczone w nim korzenie warto podsypać kompostem wymieszanym pół na pół z ziemią.

Dodaj komentarz