Marokańska łazienka w Twoim domu

Marokańska łazienka w Twoim domu

Marokański styl charakteryzuje się soczystymi kolorami, zaskakującymi wydłużonymi kształtami mebli, spiczastymi łukami, bogatą ornamentyką i niesamowitym wzornictwem mozaiki (rozety, wzory geometryczne, motywy roślinne). Dla stylu rodem z Maroka znamienne są zdobienia wykonane z kości, kamieni i naturalnych materiałów. Jednym ze sposobów zaaranżowania łazienki w stylu marokańskim jest użycie specjalnego tynku o nazwie tadelakt. Czym jest tadelakt i jak go nanosić, by stworzyć oryginalne wnętrze w niebanalnym stylu?

Czym jest tadelakt?

Mówiąc o stylu marokańskim, nie wypada nie wspomnieć o sposobie dekorowania wnętrz, jakim jest tadelakt. To tynk szlachetny, niezwykle plastyczny, łatwy do formowania i dający możliwość rzeźbienia w nim dowolnych form. Stanowi mieszaninę wapienia, gipsu, pyłu marmurowego, drobnego piasku, popiołu, ziemi okrzemkowej i celulozy. Składniki tynku są naturalne i całkowicie bezpieczne. Tadelakt można barwić na różne kolory poprzez dodanie odpowiednich barwników. By osiągnąć zamierzony efekt kolorystyczny, trzeba wykonać serię prób, ponieważ wilgotna masa jest o kilka tonów ciemniejsza od wyschniętego tynku. Tadelakt ma formę białego proszku, który należy rozrobić z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Do masy można dodać barwnik dla uzyskania wybranego koloru tynku. Uzyskaną masę pozostawia się na dobę, a tuż przed naniesieniem ponownie dokładnie miesza.

Łazienka po Marokańsku

Po wyschnięciu tadelakt jest bardzo twardy, a co najważniejsze wodoodporny, dlatego świetnie nadaje się do łazienki – nawet do takich mokrych stref łazienkowych, jak prysznic czy okolice wanny. Tadelakt to doskonały sposób na obudowanie i wykończenie wanny. Zamiast ceramicznych płytek, w marokańskiej naturalnej łazience warto skorzystać z ozdobnego tynku. W odpowiednio wygładzonym i wypolerowanym tadelakcie zachwyca piękny połysk i oryginalna struktura. Przypomina on nieco naturalny kamień, nadając łazience niepowtarzalny charakter i tworząc przytulny, ciepły klimat.

Jak nakładać tadelakt?

Tadelakt najlepiej rozrabiać ręcznie i w ten sposób również nanosić na wybrane powierzchnie w łazience. Po wyschnięciu wypolerować kamieniem półszlachetnym, by nadać tynkowi odpowiednią fakturę. By zapewnić wodoodporność, gładki tynk trzeba pokryć mydłem malarskim. Tadelakt można nakładać na ściany pokryte tynkiem wapiennym czy cementowo-wapiennym i na płyty gipsowo-kartonowe, np. służące do obudowy wanny o nietypowym kształcie. Przed nałożeniem tadelaktu na płyty należy położyć tynk wapienny z wtopioną weń siatką z włókna szklanego.

Tadelakt nakłada się w dwóch warstwach. Warstwę drugą można położyć dopiero po dokładnym przeschnięciu pierwszej. Pierwszą warstwę tynku nanosi się pacą ze stali nierdzewnej i starannie wygładza. Jej grubość nie powinna być większa niż 3 mm. Druga warstwa powinna mieć 1-3 mm grubości. Dzięki drugiej warstwie można zacząć etap formowania powierzchni i nadawania jej dowolnych kształtów. Po wyschnięciu tynk należy wypolerować i zaimpregnować mydłem malarskim. Do polerowania tynku najlepiej użyć twardych kamieni. W stiuku można zrobić również ornamentacyjne wydrapania ostrymi narzędziami czy mikrospękania. Impregnat należy nanosić gąbką, a po jego wyschnięciu tynk jeszcze raz wypolerować. W mokrych strefach łazienki impregnowanie i polerowanie trzeba powtórzyć kilka razy. Do czyszczenia tadelaktu nie wolno używać standardowych środków czyszczących, ale wody z szarym mydłem.

Łazienka w stylu marokańskim wykończona tadelaktem robi duże wrażenie i jest ekologiczna. Doskonale komponuje się z innymi materiałami, takimi jak kamienna mozaika, metal, szkło, drewno. Do tego warto dodać efektowne dodatki w marokańskim stylu: ażurowe kuliste lampiony, wełniane wzorzyste kilimy, duże lustro w metalowej ozdobnej ramie i ręcznie młotkowaną, owalną umywalkę z brązu.

Dodaj komentarz