Kiedy nie mamy możliwości podłączenia sieci wodociągowej na posesji, to alternatywą jest wybudowanie studni głębinowej. Jednak coraz więcej inwestorów, także prywatnych decyduje się na takie rozwiązanie, nawet kiedy dostępne są inne możliwości. Dlaczego? Przede wszystkim studnia głębinowa pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, gdyż pobieranie z niej wody jest bezpłatne. Żeby jednak spełniała swoją rolę, musi być wyposażona w odpowiednią pompę głębinową. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej?
Dlaczego warto postawić na studnię głębinową?
Własna studnia głębinowa ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, nie tylko w przypadku, gdy nie mają możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej. Dlaczego warto zainwestować w studnię głębinową? Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy. Takie rozwiązanie generuje mniejsze koszty w porównaniu z wodociągami. Jedyny koszt, który musimy ponieść, to energia elektryczna zasilająca pompę głębinową. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz niezależność. Nie musisz martwić się na przykład brakiem wody, spadkiem ciśnienia w sieci wodociągowej, czy wahaniami cenowymi za dostarczaną wodę. To właśnie te czynniki przemawiają na korzyść zainwestowania w studnię głębinową.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej?
Kluczową kwestią jest średnica otworu studziennego. To pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej. Bardzo duże znaczenie ma także rodzaj studni, którą dysponujemy. Czy jest ona wiercona, czy kręgowa? Warto przy tym wiedzieć, że ta druga daje nam większe możliwości w zakresie wyboru pompy o dużej średnicy. Przy wyborze pompy głębinowej nie możemy pominąć takich parametrów jak moc silnika. Rodzaj tej części pompy ma wpływ na jej wydajność oraz trwałość. Moc silnika zawsze podawana jest przez producenta. Wytrzymałe i jakościowe pompy głębinowe znajdziesz na przykład na stronie sklep-watermark.pl.
Zwróć przy tym uwagę, z jakich materiałów wykonana jest pompa głębinowa i poszczególne elementy silnika. Trwałość urządzenia zapewniają materiały takie jak stal nierdzewna, żeliwo, czy mosiądz. Takie pompy są solidne, a ponadto nie ulegają korozji. Równie ważną kwestią jest parametr wydajności. Ten określany jest literą Q. Od wydajności będzie zależeć, jaką ilość wody pompa będzie w stanie wypompować w ciągu minuty. Co ważne, przy wyborze nie warto stawiać na jak największą wydajność, za to dopasowaną do wydajności studni. Zbyt wysoka mogłaby uszkodzić filtr.