O czym pamiętać budując dom?

O czym pamiętać budując dom?

Wiele osób marzy o budowie własnego domu. Nie ma się temu co dziwić, bo stworzenie od podstaw miejsca, w którym będziemy mieszkać wydaje się niezmiernie kuszącą perspektywą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że proces budowy domu nie należy do łatwych. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedna z najbardziej wymagających rzeczy w całym życiu. Nie sposób nie zauważyć, że można się do niej odpowiednio przygotować. Wówczas budowa domu będzie zdecydowanie łatwiejsza i mniej uciążliwa. Należy również dobrze zastanowić się nad tym, czy chcemy postawić dom piętrowy czy może parterowy.

Odpowiednie fundusze do podstawa

Jeżeli zamierzamy wybudować swój własny dom, musimy być przygotowani na koszty i to niestety niemałe. Dlaczego? Dlatego, że budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami. Należy zakupić odpowiednią działkę, dopełnić wszelkich formalności i zakupić potrzebne materiały. Będziemy musieli opłacić architekta, który wykona projekt, a także ekipę budowlaną i wykończeniową. Kolejny koszt wiąże się z urządzaniem naszego wymarzonego lokum. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Od razu należy zaznaczyć, że na tak postawione pytanie nie można udzielić jakiejś jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? To bardzo proste. Pieniądze na cel, jakim jest budowa domu będzie można najprawdopodobniej pozyskać z różnych źródeł. Niektórym wystarczają własne, zgromadzone przez lata oszczędności. Inni jednak potrzebują pożyczki od rodziny bądź kredytu. Ta druga opcja jest wybierana zdecydowanie częściej. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie zgody na kredyt hipoteczny wymagać może posiadania pozytywnej historii z bankiem. Warto więc budować pozytywną historię kredytową już od wczesnej dorosłości. Wówczas mamy zdecydowanie większe szanse na uzyskanie kredytu, na którym nam zależy. Jeśli jednak nie posiadamy wystarczającej ilości środków własnych bądź nie uzyskaliśmy zgody na kredyt, powinniśmy raczej porzucić myśl o budowie własnego domu. W przeciwnym razie możemy się rozczarować. Wskazane będzie więc sporządzenie dokładnego kosztorysu, zanim zaczniemy poważnie rozważać budowę domu.

Parterowy czy piętrowy dom?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybudować dom parterowy czy może lepiej postawić na dom piętrowy. Tak naprawdę jednak, nie ma jednej prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od tego, jakie są nasze osobiste preferencje. Jeżeli z jakichś względów podoba nam się dom parterowy, taki postawmy. Jeżeli wolimy piętrowe budynki, zdecydujmy się w takim zamieszkać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że budowa piętrowych domów jest bardziej wymagająca. Pochłania z reguły o wiele więcej czasu oraz rzecz jasna pieniędzy. Nie da się nie zauważyć, że domy piętrowe wymagają chociażby solidniejszych stropów. Ponadto, domy piętrowe nie są odpowiednie dla osób niepełnosprawnych i starszych, którym niezmiernie ciężko poruszać się po schodach. Warto byłoby więc dobrze zastanowić się nad tym, jaki dom będzie lepszy w naszym przypadku. Może się bowiem okazać, że faktycznie dom piętrowy będzie nam odpowiadał zdecydowanie bardziej niż parterowy po przeanalizowaniu wszystkich czynników. Może się jednak zdarzyć, że będzie zupełnie odwrotnie.

Znajdź dobrego architekta i ekipę budowlaną

Jeżeli zamierzamy wybudować swój własny dom, koniecznie musimy znaleźć dobrego architekta, który przygotuje dla nas projekt. Na pewno dobrym pomysłem będzie przejrzenie ofert gotowych projektów. Jeżeli jednak mamy swoją własną wizję, trzeba będzie najprawdopodobniej uczestniczyć z architektem w procesie tworzenia projektu. Należy jednak liczyć się z tym, że koszty są wówczas zdecydowanie wyższe. Warto bez wątpienia dobrze przemyśleć rozkład pomieszczeń w naszych domach, bo później nie będzie można wprowadzić żadnych zmian. Wymagające może być również znalezienie dobrej ekipy budowlanej, która pomoże nam wybudować dom. Jeżeli mamy z tym jakieś trudności, na pewno dobrym pomysłem będzie poczytanie opinii na temat poszczególnych ekip budowlanych. Pamiętajmy jednak o tym, że ekipa może mieć zapełniony cały grafik. Warto byłoby więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o budowie domu, jeżeli chcemy szybko mieć gotowy do zamieszkania budynek.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli decydujemy się na budowę swojego własnego domu, musimy pamiętać także o tym, jak ważne jest jego urządzenie. Powinniśmy każde pomieszczenie urządzić w sposób funkcjonalny oraz atrakcyjny pod względem wizualnym. Istnieją pewne pomieszczenia, których nie powinno zabraknąć w domu. To na pewno kuchnia oraz łazienka. Należy zastanowić się nad tym, czy jedna łazienka na pewno będzie wystarczająca. Jeżeli dom zamieszkuje kilka osób, jedna łazienka to może być stanowczo za mało. Jeżeli jednak w domu mieszka dwuosobowa lub trzyosobowa rodzina, być może wystarczająca będzie jedna łazienka. Ponadto, w domu przydadzą nam się takie pomieszczenia jak salon czy pokój dzienny. Pokój dziecięcy będzie zaś nieodzowny, jeżeli planujemy powiększenie rodziny lub już posiadamy jakieś dzieci.

Dodaj komentarz