Zakup nowego mieszkania jest bardzo ekscytującym wydarzeniem. W wielu przypadkach podpisanie umowy deweloperskiej ma miejsce jeszcze przed ukończeniem inwestycji. Oznacza to, iż niezbędne jest, aby w tego rodzaju dokumencie znalazły się informacje, w której ściśle określone jest, jaki zakres prac deweloper zobowiązuje się wykonać. Z uwagi, iż szereg atrakcyjnych lokalizacji, w szczególności w dużych miastach, cieszy się sporym zainteresowaniem, tego rodzaju praktyki są bardzo powszechne. Oznacza to, iż akt przekazania własności następuje dopiero po planowanym ukończeniu budowy. Jednak zanim będzie to możliwe, niezbędne jest, aby nowi nabywcy uczestniczyli w odbiorze technicznym, w którym istotne jest, aby sprawdzić, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z umową. To również dobry moment na to, aby sprawdzić, czy w nowym mieszkaniu nie występują różnego typu ubytki, czy uszkodzenia. Dlatego warto w odpowiedni sposób przygotować się do takiego spotkania.
Warto pamiętać o odpowiedniej porze spotkania
Przede wszystkim warto zaplanować sobie odpowiednią ilość czasu. Minimum, jakie potrzebne jest do szczegółowego obejrzenia mieszkania to około dwie godziny. Istotna jest także jego godzina. Najlepsze są godziny około południa, z uwagi, iż światło dzienne jest wtedy najlepsze. To ułatwi oglądanie ścian w poszukiwaniu nierówności oraz ubytków, a także sprawdzenie stanu podłóg. Nie należy zbytnio się spieszyć. W trakcie spotkania spisywany jest protokół, w którym można uwzględnić wykryte przez nabywców niedoróbki. Deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia w terminie do dwóch tygodni. Po tym czasie organizowane jest kolejne spotkanie.
Co warto zabrać ze sobą na odbiór techniczny mieszkania
Najważniejsze są oczywiście podstawowe dokumenty, czyli projekt mieszkania wraz z umową deweloperską, w której uwzględniony jest zakres prac. Na podstawie planu należy dokonać pomiaru pomieszczeń, by upewnić się, że pokrywają się z tym, co pierwotnie było prezentowane. Trzeba mieć na uwadze, iż deweloperzy zastrzegają się odstępstwa faktycznego metrażu pokoi od tego, który znajduje się na planie na poziomie 5%. Takie odchylenia wynikają ze stosowania różnego typu materiałów wykończeniowych. Trzeba także zwrócić uwagę na rozstaw okien, wielkość wnęk okiennych, czy otworów drzwiowych. Odstępstwa od projektu stanowią podstawę do zerwania umowy.
Przyrządy, które warto mieć ze sobą
Przede wszystkim metr budowlany, im większy tym lepszy, ponieważ niezbędne jest wykonanie pomiarów ścian, zarówno ich długości, jak też wysokości. Warto także zaopatrzyć się w poziomicę, która pozwoli na sprawdzenie poziomu podłóg, jak też pionów ścian. Jeśli ktoś nie dysponuje poziomicą, może zabrać ze sobą piłkę tenisową, która pozwoli na sprawdzenie, czy na podłogach nie występują krzywizny.
Prace deweloperskie – biały montaż
Coraz więcej inwestorów uwzględnia w umowie deweloperskiej biały montaż. Oznacza to, iż deweloper wykonuje podstawowe prace w łazience, często związane z wykonaniem glazury, jak również montażem urządzeń sanitarnych, takich jak toaleta, umywalki, czy wanna lub brodzik. Warto sprawdzić, czy elementy tego typu nie posiadają pęknięć, zarysować lub innych mniejszych bądź większych ubytków. W przypadku ich pojawienia się można zażądać wymiany danego elementu. Warto sprawdzić także, czy przypadkiem niektóre z nich nie przeciekają. Jeśli kuchnia jest w stanie surowym, trzeba zwrócić uwagę, czy znajdują się w niej wszelkie niezbędne odpływy, jak też przyłącza, w tym te przewidziane dla zlewu, czy zmywarki, jeśli były uwzględnione na planie. Warto także zwrócić uwagę na grzejniki, które często są montowane w mieszkaniach deweloperskich przez inwestora. Jeśli za pierwszym razem stwierdzono usterki, podczas kolejnego spotkania również warto podejść do niego na spokojnie i rzetelnie. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, iż w trakcie prac naprawczych, mogły powstać jakie zarysowania lub uszkodzenia na poszczególnych elementach.
Odbiór techniczny mieszkania – co dalej?
Na podstawie umowy deweloperskiej, często także zaliczki, nabywcy zobowiązują się do zakupu wybranego przez siebie mieszkania. Natomiast deweloper zobowiązuje się do jego sprzedaży konkretnym osobom. Dlatego kolejnym krokiem jest spotkanie w obecności notariusza, gdzie zawarta zostaje umowa przeniesienia praw własnościowych na nabywców. Spotkanie to ma miejsce dopiero po zaakceptowaniu odbioru technicznego mieszkania, w przypadku usterek, deweloper musi je usunąć, do czego zobowiązany jest prawnie.
Co jeśli w trakcie użytkowania mieszkania wystąpią usterki?
Nawet jeśli odbiór techniczny miał już miejsce, a nowi właściciele dopiero po pewnym czasie zauważą usterki, w dalszym ciągu mogą zgłosić je do dewelopera. Przez okres 5-ciu lat jest on zobowiązany do usunięcia uszkodzeń w mieszkaniu, które wynikają z jego wadliwego wykonania. Dzięki temu klienci mogą spokojnie korzystać ze swojego mieszkania bez obaw, iż będą w niedługim czasie musieli pokrywać koszty napraw, jeśli pojawią się jakieś problemy.