Pogoda nas w tym roku bardzo rozpieszcza. Mieszkańcy domków nawet z najmniejszymi ogródkami mieli dużo roboty przy szybko rosnącej trawie czy błyskawicznie rozrastających się krzewach. Mimo to, zbliżająca się wolnymi krokami zima nie zwalnia nas z obowiązku bycia ogrodnikiem cały rok.
Co powinno być zrobione w ogrodzie przed nadejściem silnych mrozów oraz śniegu?
Oto kilka najważniejszych rad dla każdego właściciela ogrodu:
TRAWNIK – należy pamiętać, aby skosić trawę ostatni raz przed nadejściem zimy, dzięki temu trawa będzie bardziej żyzna na wiosnę oraz nie zgnije pod warstwą leżącego śniegu.
RÓŻE – by na kolejny sezon pięknie kwitły, nie tylko powinniśmy zastosować wiosną odpowiedni nawóz, ale jesienią musimy je ściąć pozostawiając około 30 cm łodygi od gruntu, jak również podsypać je ziemią, aby nie przemarzły.
MAGNOLIA, HORTENSJA, BRZOSKWINIA – te najbardziej popularne drzewa w polskich ogrodach muszą być odpowiednio zabezpieczone na zimowe dni. Należy owinąć je słomą lub specjalną włókniną, dostępną w każdym agrocentrum.
DRZEWA I KRZEWY – najlepiej ściąć niepotrzebne, rozrastające się na różne strony gałęzie, dzięki temu na wiosnę szybciej zaczną kwitnąć, natomiast usunięte gałęzie będą idealne na podpałkę do kominka lub pieca, jak również do przykrycia malutkich roślinek ogrodowych takich jak np. bratki czy prymulki (inaczej pierwiosnki).
LIŚCIE – jeśli nie przeszkadzają nam leżące na trawniku, mimo to powinniśmy je zgrabić. Po pierwsze mogą doprowadzić do zgnicia trawnika, nawet zebrane w jedno miejsce mogą być później problemem, a po drugie łatwiej będzie nam się odgarniało śnieg. Liście są także doskonałe do zrobienia kompostu.
ROŚLINY DONICZKOWE – wystawione na lato wszelkie kwiaty w doniczkach przed dom czy na taras bądź balkon zaleca się przenieść na sezon zimowy do domu, dzięki temu unikną przemarznięcia, natomiast rośliny jedno sezonowe (m.in. begonie, goździki, petunie inaczej zwane surfiniami) należy wyrzucić po pierwszych oznakach przemarznięcia.
MEBLE OGRODOWE – należy pamiętać o zabezpieczeniu ich przed mrozami, ponieważ wykonane z m.in. wikliny mogą ulec zniszczeniu, jak również pamiętajmy o schowaniu poduszek z krzeseł, które żadnej zimy niestety nie przetrwają.
LAMPY – wszystkie ogrodowe lampy solarne jak również lampeczki wiszące (tzw. cotton balls) powinno się schować np. do garażu, gdyż najdrobniejszy mróz może doprowadzić do ich uszkodzenia.
OGRODZENIA I BUDYNKI DREWNIANE – przed zimą powinno się sprawdzić czy nie mam żadnych uszkodzeń, ponieważ silne mrozy mogą spowodować pogorszenie się usterek w konstrukcjach drewnianych. Osoby posiadające drewniane altany lub budynki gospodarcze mogą narazić trzymane w nich narzędzia lub inne rzeczy na zardzewienie lub nawilgnięcie co doprowadzi do ich zniszczenia.
Powyższe wskazówki są podstawowymi obowiązkami każdego, kto dba o swoją działkę.
Ogród nie powinien ładnie wyglądać tylko wiosną i latem, lecz również jesienią i zimą.
Oby żadna roślinka nie przemarzła!