Jak najbezpieczniej dostać się na dach wysokiego budynku?

Jak najbezpieczniej dostać się na dach wysokiego budynku?

W wielu obiektach łatwy i bezpieczny dostęp na dach jest bardzo ważną kwestią. Jeśli nam na niej zależy, powinniśmy rozważyć dostępne obecnie rozwiązania, a następnie postawić na to, które jest najsolidniejsze i najbezpieczniejsze. Bezpieczeństwo i zdrowie jest tu w końcu kluczowym aspektem, który musimy brać pod uwagę. Jak najbezpieczniej dostać się na dach wysokiego budynku?

Wejście na dach

Dostęp na dach może wynikać z wielu różnych potrzeb. Jedną z nich z całą pewnością jest konieczność wykonywania prac i remontów oraz bezpieczny dostęp do wszystkich urządzeń technicznych, które są na nim zamontowane — dotyczy to np. komina w domu jednorodzinnym. W takim wypadku jednym z najlepszych rozwiązań, które wchodzą w grę, są drabiny dachowe. Poza tego typu sprzętem możemy rozważyć np. wyłaz dachowy, jednak jeśli go nie posiadamy, znacznie łatwiej będzie postawić na solidną, profesjonalną, aluminiową drabinę. Wysokie budynki przekraczające wysokość 3 m zobowiązują nas do zakupu drabiny z tzw. koszem ochronnym, który chroni przed upadkiem i obrażeniami. Wynika to z przepisów zawartych w Warunkach technicznych dla budynków i ich usytuowania par. 101.

Dlaczego drabina dachowa?

Drabina dachowa pozwala nam w łatwy i bezpieczny sposób dostać się na dach nawet bardzo wysokiego obiektu. Jej montaż jest szybki i zasadniczo bezproblemowy, szczególnie jeśli rozważymy go już na etapie projektowania budynku. To rozwiązanie stosowane w obiektach przemysłowych, ale również w prywatnych domach. Powodem, dla którego jest tak często wybierane, jest jego niezawodność i solidność. Drabiny dachowe sprawdzonych i renomowanych producentów cieszą się dużą popularnością, gdyż spełniają wszystkie normy jakości i służą przez długie lata. Są łatwe w konserwacji, mają szereg udogodnień, np. antypoślizgowe stopnie, które zwiększają nasz komfort i usprawniają wszelkie prace na dachu. Nie należy się również martwić ich względami estetycznymi — zawsze możemy polakierować drabinę pod kolor elewacji lub ją anodować. To pozwala dopasować ją do budynku. Taki sprzęt możemy zakupić w dobrym sklepie, w którym będziemy mogli liczyć na profesjonalne doradztwo i wsparcie przy wyborze oraz rozsądne ceny.

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie do modelu i marki pamiętajmy, że drabina dachowa to inwestycja na lata, dlatego nie warto szukać połowicznych rozwiązań, które w przyszłości mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dodaj komentarz