Jak przygotować ogród przed zimą?

Jak przygotować ogród przed zimą?

Jesień to okres, w którym nasz ogród wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Pozostawiony sam sobie, po przyjściu wiosny może wyglądać tragicznie. Należy zadbać o odpowiednie przygotowanie ogrodu przed zimą.

Nie lekceważmy opadłych liści czy suchych gałęzi, są naprawdę szkodliwe dla zdrowej roślinności i trawnika. Wyglądają nieestetycznie i tworzą wrażenie zaniedbanego ogrodu. Trzeba poświęcić mu trochę czasu i energii, aby jego wygląd nie odstraszał. Zadbany ogród to wizytówka naszego domu.

Od czego zacząć?

Pielęgnację można zacząć od systematycznego grabienia opadłych liści, nie pozwalajmy na to, aby zbyt długo leżały na naszym trawniku. Jesień to deszczowa pora roku, mokre, ciężkie liście zagrażają kondycji naszego ogrodu. Zasłaniają dostęp promieni słonecznych do gleby, co za tym idzie wymarcie trawy i powstawanie nieestetycznych wyblakłych plam. Należy usuwać na bieżąco wszystkie liście z trawnika, a także inne martwe rośliny.  

W kolejnym etapie można się zająć przycinaniem martwych gałęzi, zbiorem dojrzałych owoców oraz wysadzeniem martwych roślin. Są do tego stworzone specjalne narzędzia, w które możemy się zaopatrzyć, które posłużą nam na lata. Do przycinania niewielkich gałęzi lub żywopłotu wystarczą specjalne nożyce lub sekator. Bardziej wprawiony ogrodnik może się posłużyć urządzeniami spalinowymi. Tradycyjne grabie można zastąpić odkurzaczem do liści.

Utylizacja odpadów

Co najlepiej zrobić z pozostałymi odpadami? Niektórzy idą na łatwiznę i spalają martwe rośliny, gałęzie oraz liście. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, a w niektórych rejonach nawet nielegalne. Jednym z rozwiązań jest spakowanie wszystkich pozostałości w przeznaczone do tego worki i przekazanie firmie utylizacyjnej.

Najlepszym natomiast rozwiązaniem jest stworzenie kompostownika, do którego wrzucamy wszystkie roślinne odpady. Z czasem zamieni się on w naturalny nawóz, który możemy z powodzeniem wykorzystać na wiosnę. 

Na koniec należy pamiętać o naszej trawie. W okresie jesiennym przycinamy ją rzadziej niż w lecie. Ostatnie koszenie przed zimą nie powinno też skracać trawy do minimum, należy zostawić ją trochę dłuższą. Dla utrzymania jej w dobrej kondycji i uniknięcia dodatkowej pracy na wiosnę można ją popsikać specjalnymi preparatami, które pomogą jej przetrwać zimę. 

Tak doskonale przygotowany i zadbany ogród, zapewni nam jego wspaniały wygląd na wiosnę. Trawnik szybko się zazieleni, a rośliny przebudzą w idealnej kondycji. Ogród będzie piękną ozdobą dla naszego domu od pierwszych wiosennych dni. 

Dodaj komentarz