Łatwe w wykonaniu tradycyjne palenisko ogrodowe.

Łatwe w wykonaniu tradycyjne palenisko ogrodowe.

Całoroczne palenisko w naszym ogrodzie. 

Znanych oraz sprawdzonych sposobów na zrobienie paleniska ogrodowego jest co najmniej kilka. Jednak w tym artykule, chcielibyśmy wam zaprezentować jedną z tych, która jak myślimy, należy do bardziej tradycyjnych oraz uniwersalnych metod. 

Znalezienie odpowiedniego miejsca, które spełniać będzie niezbędne warunki, konieczne do wykonania bezpiecznego paleniska na wolnym powietrzu.  

Aby wykonać palenisko ogrodowe tym sposobem, najpierw powinniśmy znaleźć na naszej działce, odpowiednie do tego celu miejsce. 

Teren ten, powinien się charakteryzować tym, że:

  • nie posiada on przypisanego do siebie, wcześniejszego przeznaczenia użytkowego, 
  • jest wolny od gęstych zarośli i roślin, które uprawiamy w naszym ogrodzie, 
  • a jego przestrzeń, nie znajduje się w bezpośredniej bliskości gałęzi drzew lub krzewów ozdobnych.   

Przygotowanie terenu oraz rzetelne zabezpieczenie powierzchni paleniska ogrodowego. 

Gdy już znajdziemy odpowiednie dla naszego paleniska miejsce w ogrodzie, kolejny nasz krok będzie polegał na przygotowaniu materiałów do jego wykonania. Na pewno potrzebna nam będzie łopata oraz narzędzia, które ułatwi nam usuwanie chwastów lub trawnika w obszarze, w którym będzie się miało palić nasze całoroczne ognisko. 

Przekopujemy teren pod ognisko łopatą na niezbyt dużej głębokości, tak by w efekcie uzyskać, czystą i wolną od roślin powierzchnię, zagłębioną w ziemi. Najlepiej jest wyrównać i odchwaścić również obszar znajdujący się w bezpośredniej bliskości, ponieważ wykorzystamy go do postawienia ławek, krzeseł, leżaków oraz innego rodzaju mebli ogrodowych.  Na pewno jednak, warto jest pamiętać, że ziemia pod paleniskiem, powinna tworzyć nieco głębszy dołek niż pozostała część ogrodu, co służy przede wszystkim, skutecznym zabezpieczeniu płonącego ognia. 

Teraz, możemy przystąpić do wyłożenia brzegów paleniska, przygotowanymi wcześniej cegłami lub dużymi kamieniami. Oczywiście warto jest abyśmy zadbali o to, aby nasze kamienie były dobrej jakości, cegły całe, tak żeby całość naszego paleniska ogrodowego, mogła wyglądać estetyczne oraz pełnić swoją rolę przez jak najdłuższy okres czasu.  

Do jakich celów planujemy wykorzystywać palenisko ogrodowe? 

Budując miejsce na ognisko w ogrodzie, musimy wziąć pod uwagę również to, jak duże ma być same palenisko, które mieścić powinno się w figurze jaką będzie, wykonane przez solidne koło z cegieł lub dużych, okrągłych kamieni. 

Druga rzecz, to przeznaczenie naszego ogrodowego, żywego ognia. Musimy uwzględnić, czy palenisko będzie służyć jedynie do rozpalania w nim ognia czy również, planujemy na nim gotować potrawy i przyrządzać grilla.  Wówczas, powinniśmy się zaopatrzyć w dodatkowe elementy, jakimi są żeliwne ruszty grillowe, kije ogniskowe z metalowymi widełkami oraz specjalne garnki, umożliwiające przygotowywanie potraw na żywym ogniu.  

Dodaj komentarz